It is currently Wed Sep 18, 2019 9:47 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Wed May 05, 2010 11:19 am 
Любител

Размер на царицата - 11-14 мм
Размер на работнички - 8-10 мм
Препоръчителна храна - медена роса от листни въшки, насекоми, мърша и др.
Мравките от този вид са силно териториални животни, имат голями мандибули.Могат да използват и мравчена киселина, когато се почувстват застрашени .Широко разпространени в иглолистните гори , изграждат огромни мравуняци, високи до 2 метра и 3 метра в диаметър, вкоито са трансплантирани в други гори в борбата с вредните насекоми и обикновено са разположени в по-тъмните райони ,така че слънчевата светлина не може да ги достигне. Срещат се почти цяла Европа. В България най-големите популации на червената горска мравка са в севорозападна България .Видът е включен в Червения списък на застрашените видове на " Международния съюз за опазване на природата".

Attachments:
Formica_rufa00.jpg
Formica_rufa00.jpg [ 58.76 KiB | Viewed 12526 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Wed May 05, 2010 11:25 am 
Админ

мравчената киселина не се "освобождава" от големите мандибули, а от жлеза на коремчето.

за да "стрелят" те застават на задните си 4 крака, "изправят" се, прекарват коремчето между краката си и "стрелят" напред.

Image

Offline Profile  

PostPosted: Wed May 05, 2010 11:34 am 
Четвърта колония

А колко силна е тази мравчена киселина? С едно изстрелване може ли да парализира скакалец например. Ами ако хиляди мравки ме прострелят с мравчена киселина и целият стана в мравчена киселина (без да я ям) ще ми стане ли нещо?

Offline Profile  

PostPosted: Wed May 05, 2010 12:35 pm 
Любител

тази мравчена киселина е достатъчно силна да убие скакалец. Не знам какво обаче ще ти стане ако се намажеш с тази киселина, но няма да е нищо добро. Аз веднъж като по малък докато си играех раздразних един голям мравуняк от този вид и усетих остра задушлива миризма и тъй като очите ми са чувствителни бяха се изчервили и ми лютеше все едно съм си ги натъркал с люта чушка. Не знам дали ще сепояви такава реакция при всеки. И до днес следя как се развива колонията тъй като често ходим на почивка в планината.
А относно от къде излиза мравчената киселина в повечето сайтове пише че- от коремчето, но съм малко объкан тъй като в други сайтове например http://www.zoomania.org пише- през устата. Възможно ли е и през устата и чрез коремчето да изтрелва мрав. киселина?

Offline Profile  

PostPosted: Wed May 05, 2010 1:30 pm 
Админ

За силата [1], [2]: Мравчена киселина (също метанова киселина HCOOH) с концентрация над 10% води до изгаряния и образуване на мехури (при хората). Концентрацията на мравчената киселина при мравките е 60%. Т.е., в зависимост от количеството, може да е опасна и за кожата. За очите изглежда (по опита на siricki) са опасни и по-ниски концентрации. Аз съм имал проблеми, когато съм използвал "Сцила", тогава киселината влиза директно в гърлото и води до болка и кашляне. От Вера Антонова знам, че ако се прави твърде много може да доведе до проблеми с белите дробове и затова професионалистите не го правят. Мравчена киселина "произвеждат" само видовете от подсемейство Formicinae. Още снимки, видео [3].

Откъде излиза: Доколкото си спомням едно време Стамен (създателят на zoomania.org) ме помоли да копира съдържанието на antday в зоомания, като сложи навсякъде връзка към antday. Т.е. или е слагал допълнителна информация, или в много ранна версия на antday го е пишело (което малко ме съмнява). Ще дадеш ли точна връзка към мястото, където го пише в zoomania.org?

Offline Profile  

PostPosted: Wed May 05, 2010 6:52 pm 
Любител

http://www.zoomania.org/nasekomi/358-ch ... ska-mravka ето това е точния линк.

Offline Profile  

PostPosted: Wed May 05, 2010 7:08 pm 
Админ

това не го вярвам и бих твърдял, че е грешно :)

когато взимаш информация от някъде, пиши най-добре и източника - така другите ще могат да четат ако ги интересува и освен това "си връзваш гащите" с правилността на информацията.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:38 pm 
Трета колония

В книгата Мравките на Вербер в началото с мравчена киселина повалят кълват.Това възможно ли е да се случи наистина

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:49 pm 
Четвърта колония

Гледал съм клип за подобни ако не за същите мравки и отблъскват мечка която иска да разбие мравуняка.
а какво точно имаше предвид под "...повалят кълват." случаино да е е вълкат ако е малко невероятно да го убият но 100% могат да го отблъснат.
п. не съм чел книгата

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:51 pm 
Четвърта колония

ant_saver wrote:
В книгата Мравките на Вербер в началото с мравчена киселина повалят кълват.Това възможно ли е да се случи наистина

Ами би трябвало да е възможно, понеже те му влизат през устата и през задника в тялото и оттам разяждат органите. Както нагоре в темата е написано, че от мравчена киселина на човек му става лошо на очите, смятай на кълвача - 100% може да ослепее от толкова мравчена киселина.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:51 pm 
Четвърта колония

NeedleS wrote:
Гледал съм клип за подобни ако не за същите мравки и отблъскват мечка която иска да разбие мравуняка.
а какво точно имаше предвид под "...повалят кълват." случаино да е е вълкат ако е малко невероятно да го убият но 100% могат да го отблъснат.
п. не съм чел книгата

Говори за кълвач.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:53 pm 
Трета колония

В книгата няколко мравки пръскат мравчена киселина по врата на кълвача и на третия път засягат нервната му система и той не може да се движи и тогава го изяждат жив

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 4:00 pm 
Четвърта колония

ant_saver wrote:
В книгата няколко мравки пръскат мравчена киселина по врата на кълвача и на третия път засягат нервната му система и той не може да се движи и тогава го изяждат жив

Как няколко, пръскат го стотици.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 12, 2010 8:07 pm 
Трета колония

а те могат ли да се гледат в домашни условия?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 12, 2010 8:10 pm 
Трета колония

Сигурно може но трябва да се пазиш от киселината и като ги наблюдавашотгоре през стъклото могат да се издушат ако почнат да пръскат

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours