It is currently Fri Dec 14, 2018 4:40 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: Sat Mar 31, 2012 6:37 pm 
Админ

Както пише в подписа ми е уважение към другите да прочетеш какво си написал преди да го публикуваш. Така освен правописни ще откриеш и смислови грешки.

Мрънкам за убийствени неграмотности, когато ми дойде в повече.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 7:50 pm 
Втора колония

И така и не ме разбрахте за какво става дума.Ядосах се че заради една буква ми удряте такова конско! При условие че съм чел и в други теми и съм виждал много грешки в правописа но на някои потребители не им правите забележки.

Да съм написал нещо което не може да се прочете? :)

Offline Profile  

Post subject: Правопис
PostPosted: Sat Mar 31, 2012 9:01 pm 
Четвърта колония

Не е въпроса в това да не се прочете...
Има си писмен български език и правила, които трябва да се спазват.
Седнал Иван Вазов да ти пише Под Игото с правописни грешки...
Не че сте писатели ама това да пишеш като циганин си е пълна простотия и единствения, който се излага си ти, а на останалите им става неудобно като ви четат писанията..
Пък и това да се стремиш да пишеш грамотно си е бонус за теб.
А и отглеждането на мравки си е наука, която изисква точна терминология и правопис.
И светът е такъв какъвто е заради зубърите, затова не смятам че думата зубър даже е обидна.
Нямам дар слово и не можах много добре да изкажа което имах намислено, но смятам че ще си вземеш поука.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 9:08 pm 
Начинаещ мирмеколог

Smiche wrote:
Не е въпроса в това да не се прочете...
Има си писмен български език и правила, които трябва да се спазват.
Седнал Иван Вазов да ти пише Под Игото с правописни грешки...
Не че сте писатели ама това да пишеш като циганин си е пълна простотия и единствения, който се излага си ти, а на останалите им става неудобно като ви четат писанията..
Пък и това да се стремиш да пишеш грамотно си е бонус за теб.
А и отглеждането на мравки си е наука, която изисква точна терминология и правопис.
И светът е такъв какъвто е заради зубърите, затова не смятам че думата зубър даже е обидна.
Нямам дар слово и не можах много добре да изкажа което имах намислено, но смятам че ще си вземеш поука.

Терминология може но толкова ли са важни да вдигате конско за една запетайка или за една сбъркана буква която може да е натисната погрешно.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 9:27 pm 
Админ

Това е същото като "релтан". Смешно е!
@niki_993 - Ти си мислиш, че аз цял ден стоя, чета ти по 10 пъти мненията и ти търся грешки, за да се заяждам. "збъркан" се пише "сбъркан", "пишеш", "шривта".. И да ти кажа, че аз когато пиша не правя правописни грешки и няма нужда да си чета мненията след това. Ти като пишеш "збъркан" и 1000 да си четеш мнението няма да откриеш грешки. И знаеш ли, че по български имам 4, в такъв случай ти сигурно имаш -2.
Аз също правя грешки при членуването, но сега чета за това и се опитвам да не бъркам.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 9:40 pm 
Втора колония

Не разбирам защо ми е правопис за да отглеждам мравки.И моята грешка беше в това че написах Messor strictor с главно S на structor
Това си е пълна глупост за една сбъркана буква да спорим толкова.
Не,не ми казвайте пак.Правописът...Правописът...Добре но това е само една буква.Да няма да ставам Иван Вазов?Дори той е правил грешки.За тази работа си има редактори(да не съм писател).Това да не е саит за обучение по правопис.Една буква и гледай какъв екшън става...
Ето ви един текст на Ant4o (извинявай че теб взимам за пример)в който е написал
Lasius flavus с малко (L) Ето същата грешка като моята ама никой не му е скочил на критики! Неговият текст "Близко до нас има една колония lasius flavus, вчера я видях и най-отгоре имаше някакви крилати..."
Не ми се спори заради една буква.При условие че и други правят тази грешка но на тях не им викате.

Ако ще спорим за една буква да направим друга тема защото тук напълнихме всичко с глупости и неуважихме -Effortless- като водим спор тук. Shackoo и аз имам 4 по български.Спорим за една буква при условие че и други хора правят такива грешки а не им викате нищо!Вярно е нали?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 10:01 pm 
Четвърта колония

Ниекуй правят тува системно и найстина е драснешто срамута е да пишеш като каруцарин ти можи да си не писъл така бруталну но многу хора са и затува се и дразнят админити и аз
прийатно четини на мой пост

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 10:20 pm 
Втора колония

Smiche wrote:
Ниекуй правят тува системно и найстина е драснешто срамута е да пишеш като каруцарин ти можи да си не писъл така бруталну но многу хора са и затува се и дразнят админити и аз
прийатно четини на мой пост

Добре като не съм писал така “Бруталну” защо си го изкарвате на мене?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 31, 2012 10:30 pm 
Четвърта колония

Как така да си го изкарвам на теб. Нито съм те бил нито нищо.
Искаме да разбереш че правилното писане е важно нещо, а не просто някаква глупава формалност(каквито са повечето неща в България).
Добре, като не съм писал така “Бруталну”, защо си го изкарвате на мен?
3 грешчици, които веднага се набиват на очи.
Истината е в детайлите.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 01, 2012 9:10 am 
Админ

Отново стана мазало и какафония... Предлагам всеки да каже по финална реплика, да си стиснем ръцете и да заключим темата.

Бях решил да спра да мрънкам за правописни грешки и тихичко да използва цензорната функция на форума, за да са в малко по-приличен вид постовете. Съжалявам, че пак поставих темата на дневен ред, това всъщност беше само между другото. Предпочитам да не коментирам някои от изказванията, от които се чувствам обиден, защото ако коментирам ще трябва да обидя грубо тези, които са ги написали.

В конкретната тема ставаше дума за Messor barbarus. Въпреки че 100 пъти се каза, че идентифицирането на мравките е доста трудно и за повечето видове са необходими книги и добра апаратура, тук се твърди, че някой е видял Messor barbarus, т.е. може би Messor с червеникава глава. По какво ги различихте от Messor oertzeni?

Защо трябва да се спори за очевидни и еднозначни неща? Защо, когато се каза, че е прието и правилно родът да се пише с главна, а видът с малка, трябваше да се каже, че е все тая? Това е нещо като да кажеш на черното бяло. В такива случаи ми иде да се откажа от сайта и форума.

Нали това е идеята на форума - да обменяме информация и да поправяме грешките. Как мислите се чувствам всеки път, когато дойде някой и каже "Защо пък трябва да правя мравеферма, аз ще ги гледам в буркан или в кутия от сладолед". Това е еднозначно на "Ти може да имаш някакъв опит по темата, но пък на мен ми е все тая, аз ще се пробвам, както си знам, защо пък да чета информация по въпроса". И после обаче се пита за всяко нещо, което вече си го пише някъде и се иска помощ, когато измрат мравките...

Освен това, ако дори не се опитваме да правим нещата като хората, как очакваме изобщо да станат добре?

Offline Profile  

Post subject: Re: Правопис
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 11:32 am 
Админ

Темата си е за тук. Вече мисля, че се разбрахме за правописа. Ето я и темата: viewtopic.php?f=2&t=65&p=4054&hilit=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0#p4054

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours