It is currently Thu Oct 29, 2020 12:44 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Sun Oct 21, 2012 9:13 am 
Начинаещ мирмеколог

Искам да си направя ферма за червеи от която да взимам земята след това но си нямам на представа в какво да я направя и колко червеи трябват.Мисля в една кофа с капак.Въпросът ми е те зимуват ли през зимата като мравките?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 21, 2012 11:28 am 
Админ

Аз имам такава: http://www.wurmwelten.de/forum/viewtopic.php?f=14&t=625&start=40, но купена. В нея хвърляме всички хранителни отпадъци и се получава тор за цветя. Мисля, че червеите зимуват само ако е студено, при мен си стоят в стаята цялата година и няма проблеми.

Въпросът е да намериш торни червеи (Eisenia andrei, Eisenia foetida), не дъждовни (Lumbricus terrestris). На вид торните са по-дребни и имат "тигрова" шарка. По-важното е, че ядат много повече от дъждовните и живеят много повече червеи на малко място. Принципно ти стигат за начало сравнително малко, те ще се размножат.

Има 2 проблема с кофата. Като преработват хранителни отпадъци се образува "червеев сок", т.е. водата от храната, примесена с тор. Може да се поливат растения с червеевия сок. За да се събира и да се регулира влажността във фермата трябва най-отдолу да има кранче, от което да се изпуска течността. Принципно можеш да пробиеш дупка отдолу на кофата.

Другият по-голям проблем е, че от кофата няма да има как да извадиш готовата тор. Фермата, която имам, се състои от няколко "тави" с дупки, които седят една в друга. Хранят се в най-горната, а в най-долната е готовата тор. Като се изпразни торта от най-долната "тава", тя се слага най-отгоре и се почва наново. Освен това в готовата тор почти няма червеи. Може да потърсиш нещо като легенчета, които да влизат едно в друго и да им пробиеш дъното с много дупки.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 21, 2012 3:46 pm 
Начинаещ мирмеколог

Добре много благодаря, ще потърся някакво кутия и ще направя дупки на кофата, а кофата цялата до горе ли да я напълня със земя или малко до половината?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 21, 2012 4:59 pm 
Админ

Земя изобщо не се слага. Слагат се само хранителни отпадъци (обелки от моркови, картофи, плодое и т.н.т.) и задължително и хартия или изсъхнали листа. Тъй като храната е киселинна е задължително да се слагат и счукани черупки от яйца за регулиране на pH-то.

Не се слагат дафинов лист, лук, чесън и подобни, както и лимони, портокали и подобни.

Повърхността се покрива със сухи листа или накъсана хартия, за да не излизат червеите и да не се въдят много гадинки.

Та значи: На дъното слагаш червеите със съвсем малко пръст, накъсана хартия или сухи листа и хранителни отпадъци. После слагаш само храна и листа/хартия. Аз събирам храната в кутия в хладилника и ги храня веднъж седмично, за да не ги тормозя много.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 21, 2012 7:28 pm 
Начинаещ мирмеколог

Фермата е вече готова сложих малко пръст и накъсах хартия и сухи листа за храна им сложих каквото остана от това което мама готви.Моркови и магданоз.А трябва ли да ги навлажнявам?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 21, 2012 7:41 pm 
Админ

Трябва да е влажно, но по принцип водата в зеленчуците е предостатъчна, даже става много мокро и трябва да се компенсира със суха хартия. В началото ще отнеме време да се развъдят бактериите, които червеите ядат, но после ще си изяждат храната за 1 седмица :)

По-точно: Червеите нямат зъби и не дъвчат. Те пият сок от разложена храна. За целта трябва да се завъдят бактерии, които да разлагат храната. Това става от самосебе си и просто трябва да изчакаш. Можеш да помогнеш ако сложиш утайка от кафе.

Забравих да кажа, че не трябва да се слагат и хляб, месо, яйца, мляко, сирене и подобни.

Снимай да видим :) Моята е същата като от линка.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 21, 2012 8:29 pm 
Начинаещ мирмеколог

Ок утре, ще кача снимки.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 4:38 pm 
Начинаещ мирмеколог

Ето и снимките добре ли е?

Attachments:
Picture 001.jpg
Picture 001.jpg [ 28.26 KiB | Viewed 8338 times ]
Picture 003.jpg
Picture 003.jpg [ 11.19 KiB | Viewed 8338 times ]
Picture 002.jpg
Picture 002.jpg [ 25.73 KiB | Viewed 8338 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 4:41 pm 
Админ

Трябва да е ок. Не разбирам съвсем - просто кофа с дупки в дъното ли е? Би трябвало да стане, те не са много капризни :)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 4:46 pm 
Начинаещ мирмеколог

Да и отдолу слагам друга кутия както ти каза.Само че за съжаление не намери торни червеи, защото е много сухо и съм сложил обикновени.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 4:50 pm 
Админ

Торни можеш да намериш на торище/бунище.

Пиши как се развива :)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 5:05 pm 
Начинаещ мирмеколог

Добре, а иначе с дъждовни въобще ли не може да се прави ферма?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 5:19 pm 
Админ

Не съм пробвал. Това, което съм чел е, че ядат много по-малко и не могат да живеят на гъсто с други червеи. Честно казано не знам дали изобщо ядат същите отпадъци, но предполагам, че да.

За да завъдиш микроорганизмите е добре да вземеш отвън малко гниеща шума и най-добре да намериш торище и от там да вземеш малко пръст.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 8:13 pm 
Начинаещ мирмеколог

Вкъщи имаме торище в двора и тор мога да взема лесно. Но проблемът е, че е прекалено сухо няма дъжд и няма торни червеи.А в какъв смисъл не могат да живеят на гъкто с други червеи от същия вид или от друг вид?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 9:55 pm 
Админ

С други червеи от същия вид. В торището трябва да има торни червеи.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours