It is currently Fri Dec 14, 2018 5:54 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: kraseto
PostPosted: Wed Jul 11, 2012 9:40 pm 
Любител

Здравейте всички.Аз съм Красимир на 17 години от Димитровград, роден на 23.02.1995г.Уча в Природо-Математическа гимназия ,,Иван Вазов'', която също е в Димитровград :),но всъщност не съм от града,ами живея в квартал на 7 километра от градчето :)от малък съм си играл с тях и са ми казвали ,като съм бил много малък как съм ги гледал по 20-30 минути,също така като съм ходил и в планините на почивка съм се радвал на Formica rufa :).Аз наскоро,някъде от пролетта вече започнах по сериозно да се занимавам с тях,иначе само работнички си събирах и ги слагах в аквариумът си от рибките,които ми бяха омръзнали вече ,и така започнах да търся информация от чичо Google и минах през много сайтове,но Antday беше един от най-подредените и се запознах с форумчето :) и така разбрах че трябва да си търся царица и беше тъкмо в началото на полетите на Messor structor и като видях първата си царица много се бях зарадвал :).Любимият ми вид мравки е Messor structor, но за съжаление все имам лош късмет с тях и 3 пъти съм ги хващал по 1 или 2 и все нещо ми попречва да ги държа живи :(
Та вече си имам мравеферма със Formica rufibarbis и 9 работнички с арена и много им се радвам :eusa-dance:

Last edited by kraseto on Wed Jul 11, 2012 10:30 pm, edited 2 times in total.

Offline Profile  

Post subject: Re: kraseto
PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:06 pm 
Начинаещ мирмеколог

Браво за работничките колкото до Messor са много лесни за отглеждане Formica не чак толкова.Като за начало кажи в каква мравеферма си ги сложил?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:09 pm 
Четвърта колония

Пише се Formica rufibarbis. Рода с главна буква, вида с малка.
Успех с мравките. И аз съм набор 95 :D.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:27 pm 
Любител

Ами фермата е от Ytong.Щях да я направя от гипс,но в последният момент баща ми купил около 50 тухли Ytong 55x25x5см за изолация и аз си взех една :)
мерси за забележката Smiche :)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:31 pm 
Начинаещ мирмеколог

Моите също са от Ytong а ти само този вид мравки ли имаш?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:34 pm 
Любител

ами хванал съм си и още една царица в епруветка с около 40-50 яйца за което се учудих как толкова много ги е снесла,та видът и още не съм сигурен какъв е точно.Дали е Formica cinerea или lemani още не съм я разгадал.

Пък и историята със Messor structor ми е доста дълга :) в началото когато си хванах едни от първите царици не бяха още в епруветки, а ги бях пуснал в аквариумът си..така мина един месец и вече си мислех че са умрели почнах да чистя аквариума от пръстта и намерих и двете царици живи,но яйцата им не видях,и с намерението да ги сложа някъде където ще имам повече контрол върху тях използвах чинийка за цветя в която си сипах малко пръст и сложих едно стъкло отгоре и постоянно ги напоявах, а и те се зариха в пръстта.И след две седмици някъде бях любопитен да видя как вървят нещата, леко махнах пръстта отгоре и забелязах че и двете бяха мъртви и плесенясали вече :( Много мъчно ми беше станало за тях, пък и вече времето беше напреднало и си мислех че няма да мога да намеря повече царици заради брачните им полити и изгубих всякаква надежда...но преди 15 дена някъде из градината като вадихме картофите намерих отново 2 царици и бях спасил около 15 Formica cinerea и така едната в епруветка а другата защото нямаше място я сложих в пластмасова чашка..но за съжаление тази вечер излизах в града и нямах време да се погрижа за тях и само ги оставих без вода и храна, но така стана че на другата сутрин заминавахме на село и аз просто забравих да ги оправя и чак на петия ден се обаждах по телефона на майка ми да им сложи капка мравешко желе и да ги напои душичките и й бях казал да им слага всеки следващ ден, докато не се прибера вкъщи, но както и предполагах тя забравила и вчера се прибирам и що да видя , и двете царици умрели :( и си мисля вече че чак до другата година няма да мога да си хвана от любимият ми вид.

Та ето че и историята за моите Messor ви я разказах, та малко да ме опознаете ;) :P

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 12, 2012 8:13 am 
Начинаещ мирмеколог

Според мен в аквариума са се развивали добре и вероятно са имали какавиди и е трябвало повече търпение.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 12, 2012 9:18 am 
Четвърта колония

Защо ти е някой да ги навлажнява, като са в епруветка? Просто пълниш епруветката 1/3та с вода слагаш памук и готово. Царицата ще е между двата памука. А храната не им е толкова спешна. Моята Formica cinerea, която хванах вторник миналата седмица вече има 2 какавиди и сумати и едри ларви. Даже от тогава съм напоявал памука само два пъти - в ограничител от тик-так е, понеже когато я хванах епруветките ми бяха вече заети.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 12, 2012 10:08 am 
Начинаещ мирмеколог

Моите Formica lemani се развиват много добре в кутия от сладолед.На дъното и съм сложил влажна салфетка и царицата се е мушнала в ъгъла между салфетката и кутията вече всичките и ларви станаха на какавиди точно 10 са и три от които са голи.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 12, 2012 10:54 am 
Любител

Smiche съжалявам,не съм споменал че нямах място тъй като и в епруветката вече имаше една царица и аз сложих по средата памуче после нея и накрая пак памуче и бяха и двете там,но отделени...и така остава без нищо.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours