It is currently Fri Dec 14, 2018 4:33 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Акваристика.
PostPosted: Mon Apr 21, 2014 5:24 pm 
Начинаещ мирмеколог

Здравейте! Прочетох горната тема за аквариумите и пише пълни глупости. Та реших да разясня по-нашироко това какво е нужно за един хубав аквариум.

1-Аквариума.

Големина-големината на аквариума е много важна. Аквариума трябва да бъде достатъчно голям, че да не е тясно на рибките, които ще се гледат в него. Колкото е по-голяма един аквариум толкова по-лесно се поддържа. Не си взимайте прекалено малък аквариум такъв около 7 литра това е истинско мъчение, както за вас така и за рибките в него. Правилото, което важи е следното на 1см риба 1л. вода. примерно в аквариум 50 литра спокойно може да гледате 5 риби по 4см всяка. Не си взимайте риби, които растат прекалено големи рано или късно аквариума ще им отеснее.

Местоположение-аквариума трябва да се постави далеч от прозореца за да не го грее Слънцето и да не хваща водорасли.В някое тихо затъмнено ъгълче ще му е идеално.

2-Оборудване.

Филтър-филтъра или както повечето хора му казват (помпа) е жизнено важен. Той пречиства водата и я обогатява с кислород. Помпите с гъба са напълно неподходящи те само събират боклука в единия край на аквариума. Половината от мехурчетата, които изкарват не се разтварят във водата разтворените мехурчета са само 2%. Най-добре си вземете някой хубав филтър препоръчително е на някоя фирма.По-долу ще добавя снимки. Внимавайте с филтърите от китайско производство много бързо се развалят.

Лампа-Лампата служи за светлината в аквариума с нейна помощ растенията ще могат да фотосинтезират спокойно. Може да се използват обикновени луминисцентни пури Т5. Не трябва да са много силни за да нямате проблеми с водораслите.Лампата трябва да свети около 8 часа най-много (растенията също спят).

Нагревагел- тъй като 98% от аквариумните рибки и растения идват от тропиците където водата е топла и в аквариума Ви трябва да се поддържа определена температура в зависимост от вида риби. Обикновено на повечето видове риби оптималната температура на водата е от 24-26 градуса. Важна е и мощността на нагревателя. За 1л вода 1 ват мощност. Например ако имате аквариум 50литра нагревателя трябва да е 50W. В никакъв случай не си взимайте нагревател, който не темперира температурата на водата. Вземете си такъв, който може да се настройва на определена температура. Имайте в предвид че винаги има разминаване в температурата с 2-3 градуса повече.

Термометър- Той също е много важен за следенето на температурата. Не си взимайте от тези, които се лепят на стъклото от външната страна изобщо не показват вярно. Най-добри са спиртните термометри, които се лепят от вътре във водата.

Грунд-грунда е постелката на аквариума тя трябва да бъде толкова дебела че спокойно да засадите в нея растенията.Не използвайте много камъни особено ако са варовити.Варовика повишава твърдостта на водата.Най-добре е да се използва обикновен кварцов пясък. В никакъв случай не си взимайте от тези цветни боклуци, които продават те са направени за деца и не са никак подходящи.

Растения-Първо да спомена, че това не са (водорасли) както пишеше в другата тема. Водораслите са едноклетъчни организми в случая зеленото което излиза по стъклата при по силна температура. Растенията са много важни, защото употребяват отделяният от рибите азот, фосфор и въглероден диоксид, а самите те при фотосинтезата си отделят кислород. Растенията биват два вида плаващи и вкоренени. Плаващите са тези без корен, които растат по-повърхността на водата. Втория вид са с корен и трябва да се засадят в грунда. Когато стартирате нов аквариум си вземете по-бързо-растящи видове.

Рибки-тук вече идва изборът на рибите. Първо те трябва да могат да съжителстват помежду си ако са от различни видове.Не трябва да са много големи или капризни рибки с които няма да можете да се справите. Не си взимайте например златни риби те са големи риби и изискват повече пространство. Когато си ги вземете от магазина са малки но после стават големи и най-малко за една риба и трябват 30 литра вода. ако ще гледате няколко например 5 ще ви трябва аквариум с обем най-малко 400 литра, защото те растат до 30см. Като за начало в зависимост от размера на аквариума най-разпространените риби са живородките (гупи,хелери,молинезии,плати). След като сте си избрали вече рибки идва изборът на тези, които ще ви помогнат в чистенето. Това са най-вече дънните рибки сомчетата: коридорас те помагат за почистването на дъното от падналата храна, която другите риби не са могли да изядат. Анциструс сомчетата, които се лепят по-стъклата те ядат водораслите.Това е засега ако имате въпроси пишете? :D

Offline Profile  

PostPosted: Sun Aug 03, 2014 8:25 pm 
Четвърта колония

"Водораслите включват едноклетъчни, многоклетъчни или колониални организми."

Da ne govorim, che teoriqta ti, che na 50 litra se gledat 5 ribi e absurdna. Samo se zamisli dali shte si prechat edna na druga.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 12, 2015 10:42 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
"Водораслите включват едноклетъчни, многоклетъчни или колониални организми."

Da ne govorim, che teoriqta ti, che na 50 litra se gledat 5 ribi e absurdna. Samo se zamisli dali shte si prechat edna na druga.

Ти въобще четеш ли правилно? На сантиметър риба се пада по 1-2 литра вода. Така се изчислява броя на рибите, които смяташ да гледаш. Ако аквариума ти е 50 литра ще се съобразяваш с размерите на рибите! Ако искаш да гледаш златни няма да можеш или може, но само една. Те растат до 30см и теоретично им трябва най-малко 30 литра вода на риба. За 50 литра аквариум можеш да гледаш около 10 неона. Те растат по 4см а 10.4 е 40 теоретично 40 литра вода. Също така се съобразяваш с вида риби, поведението, агресивни или са към други, могат ли да съжителстват с даден вид риби?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Apr 18, 2015 1:54 am 
Четвърта колония

Тези неща са малко извън компетенцията ти така като гледам. Лежерни гледачи на рибки, както аз преди и ти сега, нямат знанията да пишат статии.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Apr 18, 2015 4:53 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Тези неща са малко извън компетенцията ти така като гледам. Лежерни гледачи на рибки, както аз преди и ти сега, нямат знанията да пишат статии.

Гледането на риби е по-сложно отколкото си мислиш. Ако прочетете внимателно по-горното написано от мен, и си направите труда да го осмислите може и да ви влезе нещо в главата! Аз имам 3 аквариума с риби един 60, 30 и 20 литра, за които мога да ти кажа, че грижите не са малко. Съответно, колкото е по-голям толкова е по-лесен за поддръжка.
В аквариумите имам много малко риби другото е растения, които са много по-сложни за гледане от рибите. Трябва им тор, светлина ,СО2 и т.н. Другото, което трябва да си много прост, за да объркаш водорасло с висше растение, разбира се има ги и такива де!

Offline Profile  

PostPosted: Sat Apr 18, 2015 10:53 pm 
Четвърта колония

Това, ме имаш 3 аквариумчета не значи, че разбираш. Знам какви грижи са нужни и как се гледат растенията.

Току-що прост ли че нарече, или така ми се струва?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 19, 2015 11:44 am 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Това, ме имаш 3 аквариумчета не значи, че разбираш. Знам какви грижи са нужни и как се гледат растенията.

Няма значение, колко аквариума имам, а как изглеждат! Първо се научи да пишеш и четеш, пък после пиши. Информацията не съм я писал аз тя е взета ето оттук http://aquariumbg.com/forum/.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 19, 2015 11:45 am 
Начинаещ мирмеколог

kali_0998 wrote:
angel.minkov9 wrote:

Няма значение, колко аквариума имам, а как изглеждат! Първо се научи да пишеш и четеш, пък после пиши. Информацията не съм я писал аз тя е взета ето оттук http://aquariumbg.com/forum/.
Да не ти се струва! Я разясни моля те как точно се гледат тия растения?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 19, 2015 1:40 pm 
Четвърта колония

Това, че започваш да вириш нос показва, че реално собствени знания нямаш, а само следиш и прилагаш всичко буквално. От такива сайтове като този и български "разбирачи" само съм имал жертви. Когато си гледах рибките както според мен е добре, имах само 1 жертва заради златната ми рибка, която автоматично изхвърча след това.

Когато имаш свой опит и наблюдения ще водим дискусия, до тогава ще се престоря, че просто си новак и имаш малко прпблеми когато някой не е на мнението на източниците ти.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours