It is currently Thu Nov 21, 2019 3:12 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri Jun 09, 2017 4:22 pm 
Любител

Здравейте,

Искам да попитам един малко по-общ въпрос и се надявам, че правилно съм избрал темата.

Виждам, че форумът е основно за отглеждането на мравки, но аз имам един малко по-различен въпрос.

Към момента съм поставен пред сериозен проблем, който не мога да реша от няколко месеца. Имам земеделска земя, която искам да обработя. На пътят ми обаче има 3-4 доста големи мравуняка, които НЕ искам да убивам (външният диаметър на всеки мравуняк е над 60 х 60 см - нямам идея на долу колко се разпростират).

Как мога да ги преместя? На по-малко от 50 метра от земята ми, има малка гора, в която смямтам ще живят добре.

Някой има ли опит с местене на мравуняк? Можете ли да ме насочите към литература или други сайтове?

Благодаря предварително!

П.С.: Всички решения свързани с туба бензин, запалка и т.н. не ме интересуват. Вече доста хора ми го предложиха.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 09, 2017 8:55 pm 
Админ

Сложен въпрос, но е хубаво, че има хора, които постъпват съвестно и отговорно. Попитах някого, който може би ще знае, ще пиша като получа отговор.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jun 12, 2017 12:25 am 
Начинаещ

Здравей,

Като за начало трябва да знаеш, че ти може да ги преместиш, но ако на тях много им харесва твоята земя пак ще се върнат!

Иначе по въпроса отговора е един - багер с максимално голяма лопата. В зависимост от вида, а предполагам, че е Formica и ако ми кажеш, че гората в която искаш да ги местиш е борова направо ще потвърдиш предположението ми, трябва да знаеш, че може да е метър и половина дълбок всеки един от равуняците, като не изключвам и повече! Иначе гребеш с багера и караш пръстта в гората, а те след това ще излязат и ще си намерят място. Ще слагаш мравуняците на поне 30-40 метра един от друг за да не се избият. Не гарантирам, че ще оцелеят при преместването, но фрезоваш/изореш ли земята със сигурност ще умрат. И все пак ако вида е Formica Rufa да знаеш, че е защитен. Аз бих си оставил мравуняк формика в нивата. Не съм особено запознат с този вид, но знам че са адски агресивни. В гората те определят доста неща. Най вече контролират вредителите, като за разлика от някои видове те не толерират дори и лист ите въшки (до колкото знам), само и единствено колемболите виреят покрай тях, но те от своя страна са изключително важни. Това би било удобно решение ако ще сееш картофи... Ако се стремиш към биопроизводството и сложиш "Частните ми градинари са кафеви горски мравки" определено ще има интерес според мен...

Късмет с времето тази година!

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jun 12, 2017 11:50 am 
Любител

Здравей Indep,

Благодаря за отговора. Не, гората не е борова. Предимно дъб и други широколистни дръвчета има там.

Наистина много се чудя дали да не оставя там мравките. Проблемът е, че до скоро почиствах нивата от храсти и т.н. /предимно глогове ако не се лъжа/. Някой от тях имаха в стъблото си мравки, т.е. бяха нападнати.

Иначе смятам да залеся нивата с дръвчета. И за това наистина не съм сигурен, че искам да оставя тези мравуняци около тях. Ако реша да ги оставя, имате ли информация на какво разстояние трябва да отдалеча дръвчетата от мравуняка /по-скоро препоръка/.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 9:04 pm 
Начинаещ

Ако дръвчетата са били нападнати, то значи ти си открил нов вид!

А сега шегата настрана. Мравките не нападат дръвчета.
1. Ако в едно дърво има мравки, бъди сигурен, че всичко друго да измре наоколо това дърво ще оцелее! До нас има едно дърво- дъб, минимум метър и половина в диаметър. Това дърво буквално е гигант! Не знам на колко години е точно, но определено е преживяло доста. В него има една огромна колония Formica. Колония го предпазва. Ако го нападнат насекоми, то мравките веднага ще отреагират!
2. Мравките не се хранят с дервесина и дори и да ги видиш да го правят, те просто си строят тунелите и изкарват материала навън.

Ако мравките са малко около 5 милиметра и имат червеникаво кафяв цвят, вкарай си ръката вътр в мравуняка и след като те полазят я отърси. Помириши я и ако мирише на някакъв отвратително силен оцет, то това най вероятно е Formica Fufa.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 9:15 pm 
Админ

Значи, Вера отговори, че знае за някакви поляци, които местили големи колонии с изравяне и пренасяне на мравуняка с кофи или други големи контейнери. На новото място предварително се изкопава дупка и се изсипват там. Задължително се носи защитно облекло. За новото място най-добре да се избере място на края на гората.

Ако засадиш дървета не би трябвало да е проблем.

Може ли да качиш снимка на мравките и на обстановката?

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 15, 2017 10:11 am 
Любител

Много благодаря за интереса към темата!

Да, добре, ще кача снимки в неделя следобяд или понеделник сутрин. Също така ще снимам и "нападнатите" дръвчета.

Иначе да, и аз четох за този вид пренасяне с кофи, лопати и т.н., но ми се стори доста сложен. Особено от към предпазване на хората, които ще го правим.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 18, 2017 5:25 pm 
Любител

Здравейте,

Ето ме отново. Тук са снимките:

http://dox.bg/files/dw?a=b87500c721

Не успях да ги кача през форума по някаква причина.

Какво мислите? Има ли опасното за бъдещите дръвчета от този вид мравки?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 18, 2017 7:21 pm 
Админ

Това би трябвало да са Formica rufa. Освен, че гледат листни въшки, не би трябвало да има друг проблем с тях и дръвчетата.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours