It is currently Mon Aug 10, 2020 2:04 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 7:19 pm 
Четвърта колония

Хванах 3 царици Messor някав си не сам ги определил още. (и преди някои да каже нещо и преди да го кажа. така или иначе колониите щяха да заминат решили са да пръскат за мравки) Във двора хванах 3 царици явно миналогодишни колонии незнаино как успях да ги взема цариците им и обаче са без работнички. Е едната имаше една ама се удави. Та така.
Въпрос е: Какъв ми е проблема да ги отглеждам в мини ферми а не в ограничител.
(засега "минифермите" са гипсови ферми с една голяма и една малка камера и арена под отделно стъкло, а третата е по - яка тя е като плоските със пръст ама е от гипс с около 1 см от стъклото до гипса и е пак с арена направо там под друго стъкло)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Apr 26, 2010 8:19 pm 
Админ

никакъв не ти е проблемът :)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Apr 26, 2010 10:50 pm 
Четвърта колония

Ми май има с едната, държи се много странно. Надолу ще обясня поотделно за трите.
Първата беше отделена и имаше вода но не и бях дал храна, просто мястото не беше подходящо, сега е в едната миниферма. Сложих и вода и мед и меда беше изяден водата не е барната.
Втората беше отделена в прозрачна кутийка с мед и вода, беше насеветло и сега е във фермата с пръст. Отново и сложих и вода и храна нищо не е барнато засега.
А третата беше отделена в ограничител за два дена повече от другите около 5 дена. Преместена е във минифермата и след като и сложих вода и храна мести една част от пръста върху меда и водата те са поедна капка върху парчета станиол. Бях ги сменил и тя пак премести пръста върху тях ...
(ако някои ден пак набарам фотоапарат ще направя снимки + направих една много яка ферна която си заслужава да се види)

Offline Profile  

Post subject: нова царица
PostPosted: Fri Apr 30, 2010 10:23 am 
Любител

вчера открих една царица както виждате на цвят е оранжево-кафява. Не мога да я идентифицирам. Давайте идеи какъв вид може да е.

Attachments:
Picture 002.jpg
Picture 002.jpg [ 1.83 MiB | Viewed 4632 times ]
Picture 001.jpg
Picture 001.jpg [ 1.84 MiB | Viewed 4632 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Sat May 01, 2010 9:14 am 
Любител

Засега мисля че е Lasius flavus , тъй като не откривам друг вид отговарящ на външния и вид. Все пак на този сайт даден от Ясен http://ameisenhaltung.de/schwarmflug/ пише че сватбените полети при Lasius flavus започват в края на месец юни. Както виждате на снимката от немският сайт за мравки http://www.formicaria.de/index.html царицата е подобна на моята. С почти същата окраска. Какво мислите може ли да е Lasius flavus?

Attachments:
a_Lasius_flavus.jpg
a_Lasius_flavus.jpg [ 37.8 KiB | Viewed 4626 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Sat May 01, 2010 11:16 pm 
Четвърта колония

Мисля че си прав или поне си много близо.

Offline Profile  

Post subject: нова царица
PostPosted: Sun May 30, 2010 6:53 pm 
Любител

Имам царица огромна е около 2 см намерих я в дървата. Намерих също и някокло работнички около 1 см и един войник 1,5 см. Все още не съм идентифицирал вида ,тъй като хванах царицата ми преди няколко минути. Не мога да кача снимки има някакъв проблем с новия фотоапарат. Ще кача снимки при възможност.
:D

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 31, 2010 11:15 am 
А защо не могат да се качват снимките на фотоапарата ми(10мп).
Вчера снимах царицата на брат ми и тези снимки не могат да се качат.Защо :?:

PostPosted: Mon May 31, 2010 11:34 am 
Админ

може би са твърде големи, пробвайте да ги намалите :(

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 31, 2010 12:16 pm 
Любител

Идентифицирах новата си царица и разбрах ,че е от вида Camponotus vagus. 100% съм сигурен. Рамерите на царицата и работничките,които намерих съответстват с информацията за вида от Укипедия.

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 31, 2010 3:31 pm 
Четвърта колония

siricki wrote:
Идентифицирах новата си царица и разбрах ,че е от вида Camponotus vagus. 100% съм сигурен. Рамерите на царицата и работничките,които намерих съответстват с информацията за вида от Укипедия.

BTW кой е най-едрия вид в България. Campontus vagus ли е, понеже аз не съм виждал по-големи от Campontus vagus

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 31, 2010 4:20 pm 
Любител

аз не знам в района , в който живея най-голямите мравки ,които съм виждал са от вида Campontus vagus. Това са снимки на една колония Campontus vagus взети от английски сайт за мравки .

Attachments:
големи мравки2.JPG
големи мравки2.JPG [ 596.57 KiB | Viewed 4362 times ]
големи мравки.JPG
големи мравки.JPG [ 632.15 KiB | Viewed 4362 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 2:34 pm 
Трета колония

Ами аз съм нов в отглеждането в добри условия и се чудя къде се отглеждат най-добре , във купени ферми или в направени . :|

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 3:47 pm 
Четвърта колония

ant_saver wrote:
Ами аз съм нов в отглеждането в добри условия и се чудя къде се отглеждат най-добре , във купени ферми или в направени . :|

Не разбирам добре какво означава "нов в отглеждането в добри условия".
Ами зависи каква е мравефермата. В България можеш да си купиш мравеферма само от онези с гел, тях обаче не ти ги препоръчвам, защото мисля, че са пълни боклуци и не стават за нищо. От чужди сайтове можеш да си купиш хубава мравеферма, но доставката ще ти излезне около 200 лв, така че и това не ти препоръчвам. Най-добре първо си хвани царица, постави я в ограничител - http://www.antday.com/index/index.php?&name=claustralbg . Когато колонията ти стане от 15-20 мравки, което ще стане поне 2 месеца след залавянето на царицата, тогава ще мислиш как да си направиш мравеферма.

П.П. Ограничител епруветка се прави ето така - http://www.youtube.com/watch?v=ftRwUvqCFZY . Казвам го, защото според мен показаното в antaday.com е грешно, понеже през намокрения памук няма как да влиза въздух. (Не съм сигурен в това, но така си мисля.)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 4:02 pm 
Трета колония

Намерих в България за 35лв мравеферма която не е с гел . http://edge2.dealsdirect.net/m/products ... 00x600.jpg

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours