It is currently Mon Aug 10, 2020 1:59 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Зимен сън
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 8:39 pm 
Четвърта колония

Нека в тази тема да дискутираме зимния сън на мравките отглеждани в домашни условия.

Имам доста въпроси:
Възможно ли е мравките ми да не спят зимен сън и да си живеят през зимата все едно е лято и да оцелеят. Ако е възможно при всички видове ли е възможно?
От кога до кога трябва да бъде зимният сън?
В antday пише, че зимният сън на мравките е от март до октомври. Същото обаче пише и в немските сайтове, а там климатът е доста по-студен, така че си мисля че в България зимният сън трябва да започва по-късно. Още повече, че миналата седмица във топлите дни виждах мравки от различни видове навън, даже видях няколко крилати царици (Мисля, че бяха Myrmica rubra). Тази седмица не съм се заглеждал за мравки, но очевидно до миналата не бяха заспали. Искам да попитам на каква температура горе-долу трябва да е зимният сън. Може ли да ги сложа в хладилник? (там май температурата е около 3 градуса)
Съжалявам ако съм малко нахален, но ви моля да ми обясните всичко относно зимният сън. Информацията ще бъде полезна не само на мен, но и на всички други хора, които не са запознати със зимният сън на мравките.
Мерси предварително.

Offline Profile  

Post subject: Re: Зимен сън
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 10:20 pm 
Начинаещ мирмеколог

Това коета аз знам е, че много специалисти смятат - може да се мине без зимен сън. Има и такива които са на обратното мнение и твърдят, че това стресира допълнително царицата и може да и намали живота. Мен лично това не ме притеснява толкова, те и без това живеят предостатъчно дълго. А винаги може да си пуснеш вътре и една две резервни царици :D

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 2:16 am 
Начинаещ

До колкото помня миналата година не съм ги оставял на студено нарочно, примерно на терасата. Държах ги в стаята си и температурата не падаше под 16 - 17 градуса, когато не си бях вкъщи. Това, че не спаха зимен сън не мисля, че им се отрази зле. Царицата снасяше по - малко и смъртността се увеличи, но смятам, че е нормално за през зимата.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:45 am 
Админ

По принцип зимният сън се води много важен, за да има човек "здрава" колония. Martin Sebesta от antstore ми е разказвал, че за проба е взел 2 еднакви колонии Lasius niger и е държал едната без зимен сън а другата със зимен сън. На пролетта тези, които са спали зимен сън, били много по-активни и царицата снасяла много повече яйца. Иначе и без зимен сън оцеляват. Води се, че през зимния сън се "регенерират", без зимен сън се "изтощават", т.е. царицата не снася яйца.

Относно активните мравки в природата по това време: Когато напече слънцето, те се стоплят и се "разщъкват", но в малки количества и царицата не снася яйца. За крилати принцеси вече ми се струва странно (но при някои видове крилатите презимуват).

За продължителността: Октомври-март е много ориентировъчно. Както в Германия, така и в България има доста големи вариации на климата, т.е. не може да се каже толкова лесно и точно.

За температурата: Мисля, че най-безопасно е около 10°C.

Rispicha wrote:
Царицата снасяше по - малко и смъртността се увеличи, но смятам, че е нормално за през зимата.

Интересно наблюдение.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 12:23 pm 
Начинаещ мирмеколог

yassendobrev wrote:
Martin Sebesta от antstore ми е разказвал, че за проба е взел 2 еднакви колонии Lasius niger и е държал едната без зимен сън а другата със зимен сън.

Възможно е наблюдението на Martin Sebesta да се дължи просто на биологичен календар, който се задейства пролетта а не на реално изтощение при другите мравки. Като цяло мравките са много активни напролет, но без зимен сън най-вероятно не могат да разберат кога идва пролет.

Чудно ми е дали едно кратко изстудяване преди пролеттта е рамките на няколко седмици ще свърши същатата работа като цял зимен сън?

При всяко положение аз не мога да се лишавам от колонията цяла зима. Може би трябва да си взема някой тропически вид ;)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 1:13 pm 
Трета колония

миналата събота забелязах полети на 3 вида мравки Myrmica Messor и Lasius.За това време е доста странно но пък моята колония не реагира.Оставям храна без да я пипнат.Мед не ядат ,но пък ги гледам че шават някой работнички и понякога царицата.А температурата не слиза под 20 градуса.Това нормално ли е?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 1:23 pm 
Админ

Сега се мотивирах и най-сетне седнах да чета една статия, която си бях изпечатал преди 2-3 години.

Не съм я прочел цялата, но досега научих, че има мравки, които се ориентират по условията, има и такива, които независимо от условията спят зимен сън. Какъв вид са твоите мравки?

Като я дочета мисля да направя резюме и да я кача в antday. Там и без това няма друга информация за зимен сън. Мисля да направя и разред с използвана литература.

Статията може да се намери тук.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 1:59 pm 
Трета колония

Ами колонията е Formica rufibarbis.Вече 3 седмици седят със запушен вход и само мърдат вътре.А да попитам ларвите и те ли заспиват зимен сън

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 2:46 pm 
Админ

Конкретно за Formica sp. според статията (което съвпада и с моите наблюдения) царицата спира да снася рано в края на лятото (когато все още е топло), така че последните яйца да имат време да станат имаго преди да стане студено. При Formica зимуват само възрастните мравки. Те не снасят отново до следващата пролет, дори и да се държат на топло (в момента имам една царица Formica, която се държи точно така).

При други родове също зимуват и яйца, ларви и какавиди (не при всички всичко ...).

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 3:55 pm 
Трета колония

Мерси много.Значи за това от средата на септември не си виждат яйца ларви или какавиди

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 5:22 pm 
Четвърта колония

yassendobrev wrote:
Конкретно за Formica sp. според статията (което съвпада и с моите наблюдения) царицата спира да снася рано в края на лятото (когато все още е топло), така че последните яйца да имат време да станат имаго преди да стане студено. При Formica зимуват само възрастните мравки. Те не снасят отново до следващата пролет, дори и да се държат на топло (в момента имам една царица Formica, която се държи точно така).

При други родове също зимуват и яйца, ларви и какавиди (не при всички всичко ...).

Ами Formica rufibarbis могат ли да спят зимен докато са на стайна температура или трябва да са на по-студено?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 5:23 pm 
Четвърта колония

avok00 wrote:
yassendobrev wrote:
Martin Sebesta от antstore ми е разказвал, че за проба е взел 2 еднакви колонии Lasius niger и е държал едната без зимен сън а другата със зимен сън.

Възможно е наблюдението на Martin Sebesta да се дължи просто на биологичен календар, който се задейства пролетта а не на реално изтощение при другите мравки. Като цяло мравките са много активни напролет, но без зимен сън най-вероятно не могат да разберат кога идва пролет.

Чудно ми е дали едно кратко изстудяване преди пролеттта е рамките на няколко седмици ще свърши същатата работа като цял зимен сън?

При всяко положение аз не мога да се лишавам от колонията цяла зима. Може би трябва да си взема някой тропически вид ;)

Ако ще купуваш мравки от antstore - пиши дали са стигнали живи в България.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 6:51 pm 
Начинаещ мирмеколог

А мойте мравки Formica Cinerea въдат мъжки и те от време на време излизат навън хвърчат насам натам около лампата. Освен тях не знам дали други мравки се люпат сега.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Nov 19, 2010 6:59 pm 
Админ

ant4o wrote:
Ами Formica rufibarbis могат ли да спят зимен докато са на стайна температура или трябва да са на по-студено?

"Зимен сън" вече става доста неопределено понятие (от една страна значи спиране на царицата да снася яйца, от друга неактивност на мравките и ларвите) :( Бих казал, че царицата няма да проснася яйца до пролетта, но работничките ще събират по малко храна, когато е топло (най-вероятно главно мед). Моите Formica бягат от топлещия кабел, т.е. изглежда предпочитат на студено и май ще ги пратя в мазето.

avok00 wrote:
А мойте мравки Formica Cinerea въдат мъжки и те от време на време излизат навън хвърчат насам натам около лампата. Освен тях не знам дали други мравки се люпат сега.

Аз съм намирал мъжки в колония на Formica cinerea в природата през ранна пролет, т.е. изглежда при тях мъжките презимуват. Дори да се люпят все още мравки при теб, би трябвало да имаш само какавиди (без яйца и ларви), т.е. царицатата ти е спряла да снася преди около месец. Може би се разлитат из стаята, защото е топло?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Nov 22, 2010 4:21 pm 
Начинаещ мирмеколог

Моята царица на Formica cinerea спря да снася още лятото а тази на messor structor не е спирала от пролета а я държа на температура 17-18 градоса това нормално ли е?

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours