It is currently Thu Aug 13, 2020 5:40 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Fri Apr 30, 2010 5:51 pm 
ЯВНО ВСИЧКИ НАМИРАТ ЦАРИЦИ ОСВЕН МЕН :| .Опитвам се да намеря, но безуспешно.Можете ли да ми кажете къде да търся. :roll:

PostPosted: Fri Apr 30, 2010 6:04 pm 
Любител

Навън къде другаде :lol: Около блоковете, в паркове и градинки почти на всякъде. Аз съм откривал царици около кофи за боклук, шахти и на една поляна до каулфлант.

Offline Profile  

PostPosted: Sat May 01, 2010 11:22 pm 
Четвърта колония

ми навсякаде можеш да намери само си отваряй очите :shock: :D
добра идея е където има места с повече мравки и където има пръст да започват колонии.
ама аз съм намирал принцеса на бюрото ми докато играх накомпа така че .....

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 09, 2010 10:36 am 
Втора колония

mravka wrote:
ЯВНО ВСИЧКИ НАМИРАТ ЦАРИЦИ ОСВЕН МЕН :| .Опитвам се да намеря ,но безуспешно.Можете ли да ми кажете къде да търся. :roll:

ачи не в тревите-някъде на влажно-на сянка зависи от мравките или да намериш колония под плочка ;)-или пък търси голяям мравуняк-чакаи топло време-и към вечерно време към 5 часът или към обят можеш да намериш царица която излиза за да се разходи аз намерих поне 15 тина царици-не знам защо но при мене са в изобилие ези царици-сигурно местноста и условията за живот са хубави ;) -оплодени царици има под плочки както пише в сайта а неоплодените се срещат много рядко защото те непрекъснато спят в мравуняците а оплодените правят нов мравуняк в които снасят и по често излизат от него да търсят храна :roll: -дано съм ит помогнал

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 09, 2010 10:48 am 
Четвърта колония

ОК въпрос към останалите колко често цариците на големите колонии "излизат да се разходят". Защото с мнението си, че само при голяма катастрофа за да се спаси или при местене на колонията, ми се струва че откачам.

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 09, 2010 11:48 am 
Админ

@NeedleS: Те никога не излизат да се разхождат ...

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 13, 2010 7:39 pm 
Четвърта колония

Когато има полет търси оплодени царици във водните площи (ако не намираш по земята). Според мен цариците търсят по влажни места за започване на колонията и затова без да искат попадат там.

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 13, 2010 8:10 pm 
Четвърта колония

Аз намерих една точно когато си копаеше дупката :lol:
Просто по лесно се забелязва когато само една мравка постоянно влиза и излиза а и цариците са големи. Но е тудно да набараш точно така мравка.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 6:33 pm 
Трета колония

Някой може ли да ми каже кога са тези полети :?:

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 7:04 pm 
Любител

това е таблица с приблизителните времена на брачните полети , която Ясен ни предложи преди известно време в стария форум.
http://ameisenhaltung.de/schwarmflug/
Тя обаче не е 100% точна , аз например съм намирал царица от вида Lasius flavus чак през Април. Не могат да се дадат точни граници кой ден започват и кой свършват , но общо взето започват края на март началото на април и свършват към края на октомври началото на ноември. Лесно е да намериш царица стига да знаеш какво представлява тя и да я разграничаваш от мравки работнички, някои видове оси и мушички.Царици могат да се срещнат на различни места само трябва да се заредиш с търпение и рано или късно ще намериш. ;)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 7:18 pm 
Четвърта колония

siricki wrote:
това е таблица с приблизителните времена на брачните полети , която Ясен ни предложи преди известно време в стария форум.
http://ameisenhaltung.de/schwarmflug/
Тя обаче не е 100% точна , аз например съм намирал царица от вида Lasius flavus чак през Април. Не могат да се дадат точни граници кой ден започват и кой свършват , но общо взето започват края на март началото на април и свършват към края на октомври началото на ноември. Лесно е да намериш царица стига да знаеш какво представлява тя и да я разграничаваш от мравки работнички, някои видове оси и мушички.Царици могат да се срещнат на различни места само трябва да се заредиш с търпение и рано или късно ще намериш. ;)

Не е точна, защото в Германия климата е доста по-различен от този в България.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 8:20 pm 
Любител

Не съм запознат с климата в Германия със сигурност е по-студено и по-важно от нашето време. За мен тази таблица обаче не е 100% точна ,защото смятам ,че сватбените полети се влияят от сезоните температури и валежи. Не мога да се съглася с това че ако например в един ден да кажем 4 юни има сватбени полети то ,че на следващата година пак на този ден ще има сватбени полети. Тази зима беше доста по-топла от предходната и това повлия не само на пчелите, но и на мравките. На село има една колония ,която я наблюдавме с брат ми от 3-4 години и мога да заявя , че тази година излезнаха от летаргия много по рано от миналата. Тоест принцесите излизат и се оплождат през топли слънчеви дни, когато няма дъждове, бурии и ветрове. Именно затова искам да кажа ,че не може от еди-кой си ден до еди-кой си са сватбените полети и край. Дори в Германия съм сигурен ,че има разлика в температурите от тази и предходната година. Тази таблица показва приблизитените сватбени полети на различните видове в Германия, но това не означава ,че не може да има изключения.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 8:30 pm 
Четвърта колония

siricki wrote:
Не съм запознат с климата в Германия със сигурност е по-студено и по-важно от нашето време. За мен тази таблица обаче не е 100% точна ,защото смятам ,че сватбените полети се влияят от сезоните температури и валежи. Не мога да се съглася с това че ако например в един ден да кажем 4 юни има сватбени полети то ,че на следващата година пак на този ден ще има сватбени полети. Тази зима беше доста по-топла от предходната и това повлия не само на пчелите, но и на мравките. На село има една колония ,която я наблюдавме с брат ми от 3-4 години и мога да заявя , че тази година излезнаха от летаргия много по рано от миналата. Тоест принцесите излизат и се оплождат през топли слънчеви дни, когато няма дъждове, бурии и ветрове. Именно затова искам да кажа ,че не може от еди-кой си ден до еди-кой си са сватбените полети и край. Дори в Германия съм сигурен ,че има разлика в температурите от тази и предходната година. Тази таблица показва приблизитените сватбени полети на различните видове в Германия, но това не означава ,че не може да има изключения.

Е много ясно. Примерно за някой вид пише от 1 до 15 септември, но ако времето е валежно точно тогава със сигурност няма да има полет. Между другото има някои видове мравки, които се размножават вътре под земята и нямат полети. Някъде има ли списък с тези видове???

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 8:44 pm 
Любител

Quote:
Между другото има някои видове мравки, които се размножават вътре под земята и нямат полети. Някъде има ли списък с тези видове???

Искаш да кажеш че се оплождат ,аз за първи път го чувам може да е истина откъде си го прочел.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 02, 2010 9:05 pm 
Четвърта колония

siricki wrote:
Quote:
Между другото има някои видове мравки, които се размножават вътре под земята и нямат полети. Някъде има ли списък с тези видове???

Искаш да кажеш че се оплождат ,аз за първи път го чувам може да е истина откъде си го прочел.

Да де, оплождат. Ами прочетох го от романа "Мравките" на Бернар Вербер за един вид дребни мравки дето се оплождат вътре в земята. Сега прочетох това в гугал:
Females of many species are known to be capable of reproducing asexually
Което според мен означава:
Женските на някои видове могат да се размножават безполово => би трябвало да е вярно.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours