It is currently Thu Aug 13, 2020 5:18 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Mar 14, 2011 8:30 pm 
Любител

Здравейте, нов съм във форума и в отглеждането на мравки. Искам ми се да завъдя колония, защото винаги ми е било интересно да ги наблюдавам. Искам да си направя колония на червени горски мравки-на село много се роят напролет и началото на лятото.И преди да ми се скарате-няма да изравям царица от гнездото й. Може ли да питам в какво точно си отглеждате мравките, каква храна давате, влажност...такива неща. :)
А да как се познават мъжки от женски индивиди, става въпрос, когато започнат да се роят??
Благодаря предварително
Ако темата не е на подходящия раздел, кажете, ще я преместя. :)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 14, 2011 8:49 pm 
Трета колония

Здравей,в антдей има в страни меню Отглеждане,там пише всичко от ограничителя до мравефермата.Мъжките мравки имат по-малки глави от женските и нямат мандибули.А сигурен ли си че това са червени горски мравки,защото те се срещат само в горите и правят огромни мравуняци от клонки?

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 15, 2011 6:26 pm 
Любител

Абсолютно са те. Няма грешка... Само че как така нямат мандибули?!?. И как да разпознаеш дали една женска е оплодена и си струва да я хващаш?

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 15, 2011 7:02 pm 
Админ

Добре дошъл във форума! Можеш да се представиш на кратко в Други теми » Потребители (особено възраст и град) :)

(От уважение към нас прочети целия antday преди да питаш, защото доста неща там са отговорени, макар и да трябва да се преработи основно.)

Относно мандибулите: Мъжките имат мандибули, но са много малки и различни от тези на работничките и цариците (работничките и женските имат "дъвкателна повърхност" и зъбчета, на мъжките са съвсем прости). Oсвен това антените им често са без "прегъвка" в средата. Мъжките често имат големи очи.

За женските: Ако не са в мравуняк, а ходят някъде (и НЕ искат да летят дори като ги хванеш, а се опитват да се скрият някъде и да избягат) най-често са оплодени. Ако са без крила също обикновено са оплодени.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours