It is currently Thu Aug 13, 2020 4:23 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:03 pm 
Любител

Здравейте!
Запалих се по мравките преди няколко дни и на следващия ден намерих царица. Shackoo я определи като Lasius niger или Lasius flavus и много ми помогна като ми обясни повечето неща за отглеждането на мравки. Вчера пак хванах царица, но я изпуснах. Всъщност не ми трябваше, защото вече си имам една. Искам само една колония за сега и ще е в гипсова мравеферма, която ще направя. Та ето въпросите ми:
1. По колко мед да давам на царицата в ограничителя?
2. С какви размери да е стъклото на мравефермата, под което ще са камерите?

Image

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:06 pm 
Админ

Ако царицата е такава като на снимката, не ѝ трябва никаква храна (нито мед, нито насекоми). От собствените ѝ хранителни резерви трябва да може да отгледа около 10 работнички.

Трябва единствено да е на много спокойно и ТЪМНО, по-възможност на топло и да се следи влажността (яйцата и ларвите трябва да са бели и лъскави, ако са жълтеникави и матови, значи е много сухо).

За мравефермата: Подобни видове се размножават много бързо и за около 2 година при правилно отглеждане стават много и агресивни. Може да започнеш със стъкло примерно 20см х 20см и като отеснее да свържеш по-голяма.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:31 pm 
Любител

На много тъмно и много спокойно е, обаче не е топло. Сложил съм я във входа малко преди мазетата. Да я местя ли на друго място във входа например на тавана, където е по- топло или да стои долу? Тя е от 15 в ограничителя (2дни) и е в спринцовка, тъй като не намерих друго. Не знаех за храната и като я слагах и дадох 1 капка мед, но след малко го беше изяла и поне не знаех и дадох пак и тя пак го изяде, значи повече да не я храна? Направил съм и както по клиповете до половината почти вода после памук после мравката и после пак памук, за да не бяха. Яйцата ще ги видя с просто око, нали? Ако трябва и лупата от Antworks ще взема. Тя стой до памука с вода като отида а това става по 2-3 пъти на ден.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:39 pm 
Админ

Mного ти е памука.. Може би не и стига влажността.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:42 pm 
Любител

Да и навлажня ли този номер2? То долу в мазето май е влажно. Аз като отварям да проверя за яйца тя си седи в другия край, а памука номер 2 беше маалко влажен.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:45 pm 
Админ

Отваряш да проветриш ли? Защо като ти кажа да правиш нещо ти пак си правиш каквото си наумиш и каквото ти мислиш за добре? :?
Намали памука. Снесе ли яйца?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:47 pm 
Любител

Намалих го колкото можах да не пропуска. Не и проветрявам а просто отварям да видя дали има яйца, но днес не видях да има или просто са прекалено малки ?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:52 pm 
Админ

Ще ги видиш, не я отваряй, за кой памук става дума? Иначе е добре да е на топло (20-25°C).

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 1:55 pm 
Любител

Ще взема термометъра да видя, иначе отварям памука дето запушва отвора. И той ми се стори съвсем малко влажен, та не мисля, че и в зле влажността?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 2:01 pm 
Админ

Значи е ок, спри да го отваряш. Не се ли вижда през спринцовката вътре? И я увий в алуминиево фолио.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 2:04 pm 
Любител

Не, почти нищо не се вижда. Тя царицата си стой мирна. Много и е тъмно долу + това съм я покрил с 1 кърпа. Сега ако имаме ще я увия с фолио. А дали и е добре там, щом 2 дни си стой жива дали ще успее да създаде колония? Много се зарибих и нямам търпение :eusa-dance:

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 2:38 pm 
Админ

Просто търпение и не я прави нищо, това е най-добре за нея.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 18, 2011 3:55 pm 
Любител

Да не би да и е много влажно, щом и двете стени от памук са влажни? Ако я преместя вкъщи ще и е шумно.. Не знам дали да не я сложа в банята там няма кой да я безпокой много :confusion-helpsos:

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 18, 2011 9:21 pm 
Начинаещ мирмеколог

Koseto wrote:
Да не би да и е много влажно, щом и двете стени от памук са влажни? Ако я преместя вкъщи ще и е шумно.. Не знам дали да не я сложа в банята там няма кой да я безпокой много :confusion-helpsos:

Шума не ги притеснява, но вибрациите да. Освен това няма нужда от пълна тъмнина сумрак е най-добре да можеш да я наблюдаваш, без да я притесняваш. Да видиш навреме ако има проблем. Иначе ако е напълно тъмно, но често отваряш памука, от това много повече се стресират.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 18, 2011 10:36 pm 
Любител

Ами в крайна сметка реших утре да я взема вкъщи на топло и просто ще я увия във фолио. След това къде да я слагам- нужно ли е да е в кутия (като кашонче) или да я сложа някъде в стъклената витрина? Нямам си и идея къде да я сложа...

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours