It is currently Wed Oct 28, 2020 1:44 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri Jun 04, 2010 7:46 pm 
Четвърта колония

Погледнах стария форум и видях следното съобщение от yassendobrev:
Code:
ларви - yassendobrev - 21.05.2009
от яйце към ларва: зависи от условията - влажност и температура.

Какво означава това - че колкото по-топло е и колкото по-влажно е толкова по-бързо се развиват яйцата, така ли? А яйцата стават ли по-големи или растежа е само в ларвения стадии?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 06, 2010 11:46 am 
Админ

Бях чел, че до голяма степен понятието яйце-ларва е относително, т.е. когато ние кажем, че е ларва, то е линяло вече няколко пъти, за да достигне тези размери и може би още на втория ден се е излюпило от яйцето.

Не мисля, че яйцата стават по-големи (възможно е първите яйца на самотна царица да са по-дребни, но не съм сигурен).

За развитието има оптимална температура и влажност, т.е. за някои видове може да е 20°C, за други 25°C, за трети 30°C и съответно някои да искат 60% влажност, други 80% влажност и т.н.т. Като цяло обаче важи (както поетично пише в "Мравките" на Бернар Вербер): "Рецептата на старите мравки за здраво потомство: За ларвите - влажна топлина, за какавидите - суха топлина". Т.е. редно е да има и влажни и сухи места в мравефермата и те сами ще се ориентират.

Проблемът с оптималните условия е много интересен и от доста време искам да го квантифицирам и сега имам нужната техника, но в момента пиша дипломна работа (а точно в момента съм болен и съм в болница) и все не стигам до там... Още повече, че мравките са в моята стая, а аз прекарвам почти цялото време при приятелката ми и общо взето сега се радвам, че оцеляват и затова не съм слагал още снимки и не съм писал за тях...

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 06, 2010 2:50 pm 
Четвърта колония

yassendobrev wrote:
Бях чел, че до голяма степен понятието яйце-ларва е относително, т.е. когато ние кажем, че е ларва, то е линяло вече няколко пъти, за да достигне тези размери и може би още на втория ден се е излюпило от яйцето.

Не мисля, че яйцата стават по-големи (възможно е първите яйца на самотна царица да са по-дребни, но не съм сигурен).

За развитието има оптимална температура и влажност, т.е. за някои видове може да е 20°C, за други 25°C, за трети 30°C и съответно някои да искат 60% влажност, други 80% влажност и т.н.т. Като цяло обаче важи (както поетично пише в "Мравките" на Бернар Вербер): "Рецептата на старите мравки за здраво потомство: За ларвите - влажна топлина, за какавидите - суха топлина". Т.е. редно е да има и влажни и сухи места в мравефермата и те сами ще се ориентират.

Проблемът с оптималните условия е много интересен и от доста време искам да го квантифицирам и сега имам нужната техника, но в момента пиша дипломна работа (а точно в момента съм болен и съм в болница) и все не стигам до там... Още повече, че мравките са в моята стая, а аз прекарвам почти цялото време при приятелката ми и общо взето сега се радвам, че оцеляват и затова не съм слагал още снимки и не съм писал за тях...
А какво означава 60% влажност примерно?

Бързо оздравяване

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 06, 2010 10:52 am 
Трета колония

Колко долу-горе е стадия от ларва в какавида ,мислех че е около 3-4 седмици а при мен дори няма 1 седмица това нормално ли е

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 06, 2010 10:56 am 
Админ

Около 1 седмица е. Нормално е :)

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 06, 2010 10:58 am 
Трета колония

Всъщност вчера забелязах нещо като конец в устата на царицата ,мислех че е памук а се оказа ,че овива какавида

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours