It is currently Mon Aug 10, 2020 1:35 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sat Mar 17, 2012 9:43 am 
Втора колония

Имам ужасен проблем...до преди 5 години събрах един вид изклучително дребни мравки в бурканче...интересно че не намерих сред тях ни зарици ни войници а само РАБОТНИЧКИ!
така си ги държах в къщи и ги отглеждах докато един ден ги изгубих и те бяха някак избягали!?!?!?! търсех ги но не ги намерих. :oops:
След една година стана шокът! по кухнята се разпростираха стотици мравки които полепваха по мивката на която имаше разлято кафе и ми стана ясно че това са били онези мравки които съм изгубил.Убихме ги защото уламенето им беше невъзможно но те пак и пак се появяваха :shock:
Голяма загадка беше как се възпроизвеждат?...като си спомням че ги взех без царици а и у нас нямаше други мравки преди това?!

:сега смятам да им заложа капан до моето бюро с мед и захар и памуче напоено с кафе-обожават кафето :D ще хвана възможно повече екземпляра и ще ги разуча как се развиват.

този вид е много дребничък,почти незабележим,нямат ни войници нито и зарици в колонията им,появяват се наи рано и строят много по големи мравуняци за разлика от съперниците им messor които също се развиват в двора,но са и наи многочислени!

А въпросът ми е:могат ли да се размножават без Царица??????

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 17, 2012 10:37 am 
Начинаещ мирмеколог

Не,не могат вероятно като си ги изпуснал са се установили някъде в къщата и са си изкарали зимния сън.Изчакай около месец и няма да ги има.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 17, 2012 2:05 pm 
Четвърта колония

Мравките които си уловил са явно от същия мравуняк които е близост до вас и си видял тях.
Мравките не могат да се размножават без царица.
Ако искаш може да си уловиш по този начин мравки и да им направиш малка ферма в която да живеят и след време ще измрат без царица. Ако по нататък ти хареса да отглеждаш може да си намериш царица да започнеш нова колония.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 17, 2012 9:14 pm 
Втора колония

ами всъщтност тези мравки ги имам у нас от да речем...5 години!!! и не са измрели.а около мен няма мравуняци...има на около 50 метра от мен и няма начин да са изминали 10 метра и 5 етажа за да похапнат малво защото аз съм в апартамент...същото като да поведеш армия на 50 километра пеша за едно отиване и връщане-ВСЕКИДНЕВНО ;) сега съм започнал експеримент и ще разуча мравките! но преди това да може някои да ми отговори?! Торовете вредят ли много на мравките?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 17, 2012 9:25 pm 
Начинаещ мирмеколог

Изкуствените да а можеш да намериш колонията като дадеш храна на някоя мравка и я проследиш.И аз преди у нас имах вероятно като твоите мравки но ги видях че са в саксия махнахме я и готово.Това беше преди да започна да отглеждам мравки иначе бих си взел колонията.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Mar 18, 2012 1:11 pm 
Втора колония

mravkata wrote:
Изкуствените да а можеш да намериш колонията като дадеш храна на някоя мравка и я проследиш.И аз преди у нас имах вероятно като твоите мравки но ги видях че са в саксия махнахме я и готово.Това беше преди да започна да отглеждам мравки иначе бих си взел колонията.

ще ги примамя с мед захар кафе и една умряла муха и ще ги намеря! само да не е в някоя от саксиите на майка щот ще ме убие :D

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours