It is currently Thu Aug 13, 2020 4:12 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 6:31 pm 
Любител

Здравейте приятели. Казвам се Сашо на 25г. съм и скоро завърших стоматология, риболовец съм, ловя на изкуствена муха, така че имам някакви бегли ентомологични познания.
Вчера улових на вилата една мравка прилича на Messor structor, ама разбира ми главата. Беше много далече от мравуняка си но си пътуваше в пътечка със своите събратя. Има крила, по-голяма е от останалите които бяха около нея. Импровизирах и един ограничител от кутийка за стоматологични "работи", смятам че стана подходящ.
Въпросът ми е следния, как да рабера дали е била оплодена и дали ще снесе яйца. Ще чакам да видя дали ще си откъсне крилата. Вече 24 часа след залавянето си е все още крилата, но е доста спокойна и със по-странно поведение от нормалното - не иска да бяга, настанява се на сигурно в някой ъгъл и взема пози като за снасяне. Накакви съвети и колко да чакам преди да я пусна в случай че е била принцеса. Благодаря предварително. Ще опитам да кача някоя снимка.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 10, 2012 6:58 pm 
Трета колония

Добре дошъл във форума.

Оплодената царица обикновено е без крила и търси място. Когато я сложиш в ограничителя и тя се успокои и си избере място би трябвало да е царица. Само да кажа, че тя може да снесе до 10 минути или няколко дни. Зависи дали и харесва.
Дано да съм ти помогнал, защото съм само едно хлапе на 12 години. :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:05 pm 
Админ

Добре дошъл във форума! :text-welcomeconfetti:
Според мен щом е била с други мравки от същия вид и сравнително близо до мравуняка не е оплодена, защото е възможно скоро да е излязла от мравуняка (сватбен полет) и да не е оплодена още, но пък поведението й не показва това. Щом не се опитва да избяга и е спокойна, може да е оплодена. Ако до 1 седмица не снесе или не започне да се опитва да си маха крилата може да я пуснеш.
Допълнение към предишното мнение - Да, ако е оплодена може да снесе от между 10-15мин до 20 дена, но това зависи от вида, това кога и къде е хваната и т.н.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:18 pm 
Любител

http://uaz469bg.snimka.bg/experiment/ants.682948.27499876.big
http://uaz469bg.snimka.bg/experiment/ants.682948.27499872.big
Е не можах да кача снимки, но ето линк към тях. Благодаря за бързите отговори. :eusa-clap:
Между другото си харесала там едно ъгълче, дори имам съмнения че виждам яйца.

Last edited by a_vuchkov on Sun Jun 10, 2012 7:25 pm, edited 1 time in total.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:24 pm 
Админ

Според мен е Camponotus vagus или близък вид.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:32 pm 
Любител

Мдааа, много добре :handgestures-thumbupright: определено много прилича на Camponotus vagus. Улових я във Витоша на ~1100м височина, с. Кладница.
Поздрави

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jun 11, 2012 6:35 pm 
Начинаещ мирмеколог

Ахахах Кладница и вуйчо ми е от там. Camponotus vagus е и според мен и това до нея много ми приличат на яйца дано са.Пожелавам ти успех с нея тъй като аз тази година нямах късмет с Camponotus vagus.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jun 12, 2012 7:48 pm 
Втора колония

Аз намерих Camponotus vagus преди около два месеца но умря - брат ми е сложил телефон до нея доката съм бил на училище. Тъкмо беше снесла 6 яйца, но така е било писано, а за момента освен другите царици имам Camponotus fallax с 17 яйца и 4 ларви. Успех с новата мравка и нека участта и е по добра от тази на моята.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours