It is currently Thu Aug 13, 2020 5:41 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Fri Jun 22, 2012 11:47 pm 
Втора колония

Царицата ми е много голяма...имам към 5 ларви 15-тина яйца и 5 работнички...Опасявам се че царицата ми е твърде голяма,около 5-6 мм че дали и повече :o Страх ме е да не умре от старост и всичката ми колония да замре.Царицата може ли да снесе и да се излюпи друга принцеса и от нея ли зависи дали ще се излюпи принцеса? Едва преди 5 минути изсипах царицата и работничките заедно с яйцата ларвите и какавидите-имаго...

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 12:12 am 
Начинаещ мирмеколог

Царицата кога е хваната?Или е изровена?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 9:21 am 
Втора колония

kali_0998 wrote:
Царицата кога е хваната?Или е изровена?

Не,аз никога не ги ровя...хвавнах я към края на Април-Маи месец. Доста е големичка но е в отлично състояние.Работничките също. Та въпросът ми е:Царицата може ли своеволно да снесе принцеса.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 10:26 am 
Админ

Прочети Касти при мравките, особено Физически касти.

Цариците живеят по около 20 години (наблюдавано е при Lasius, но мисля, че се отнася и за много други видове).

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 12:14 pm 
Трета колония

При пчелите винаги има малки яйца за принцеси- майчила. Те растат и в определен период, когато не са нужни или майката ги умъртвява или работничките. Не знам е при мравките,но все пак как си я хванал. Не може възрастна царица да си обикаля ей така. :shock:

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 12:53 pm 
Начинаещ мирмеколог

Щом си я хванал тази година значи не е стара колкото до това не може царицата да си излиза от мравуняка и да се разхожда ей така те никога не излизат.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 7:03 pm 
Втора колония

Аз така обикновенно си ги хващам :D

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 7:24 pm 
Втора колония

Царицата е голяма на размер около 4-5 пъти повече от работничките. Имах предвид,кога царицата снася принцеси? Когато на нея и е най удобно или по случайност се излюпват защото прочетох че се излюпват от "оплодени" яйца,какво ще рече това? Нещо не мога да разбера. :eusa-think: в какъв смисъл оплодени.От търтеите ли?

Имам още един въпрос:Когато преместих ограничителя в фермата група работнички си изкопаха ямка в земята в която са със няколко яйца и вероятно ларви докато царицата е с друга група работнички в отделна по голяма ямка.Това нормално ли е защото имам само една царица и всички работнички са от тази царица включително работничките в другата ямка. :)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 9:27 pm 
Четвърта колония

niki_993 wrote:
Имам още един въпрос:Когато преместих ограничителя в фермата група работнички си изкопаха ямка в земята в която са със няколко яйца и вероятно ларви докато царицата е с друга група работнички в отделна по голяма ямка.Това нормално ли е защото имам само една царица и всички работнички са от тази царица включително работничките в другата ямка. :)

Ако не се лъжа работничките(са момичета,така да се каже) всяка една може да снася яйца,но това са ТЪРТЕЙ...те се отделят от колоната и снасят яйца,но ако се не лъжа тогава имат *цикъл* но това се забелязва от останалите и тя я хващат за 3-4 дни докато им се свият и ги пускат,възможно е и при теб да става така :)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 10:38 pm 
Админ

Не не ги снасят, когато си искат. До колкото знам в нови и малки мравуняци принцеси се "произвеждат" само ако нещо се случи на царицата, а при по-големите мравуняци всеки сезон. Мравките работнички хранят ларвите (най-обикновени ларви, от които по принцип се излюпват работнички) по специален начин. Пчелите работнички хранят ларвите със пчелно млечице, за да станат майки, при мравките е същото, но забравих как се казваше.

"В какъв смисъл оплодени яйца?"
- "...По време на сватбения полет една принцеса (неоплодена женска) бива оплодена от десетки мъжки (търтеи), осигурявайки ѝ доживотен запас от сперматозоиди, които се съхраняват в така наречената сперматека на женската..." Когато царицата снася яйцата, те се оплождат със сперматозоиди от сперматеката.

Как така ИЗСИПА царицата, работничките и яйцата??? :angry-banghead:
едни и същи глупости...

Не се притеснявай царицата ти няма да умре от старост :D
Някъде бях чел, че достигат до 20-25 години.

ПС: Ако бъркам някъде ме поправете.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 11:07 pm 
Четвърта колония

Абе аз не можах да разбера защо мислиш че ще умре???

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jun 23, 2012 11:28 pm 
Втора колония

Изсипах? Всъщтност от ограничителя изсипах 2-3 работнички а царицата я останих сама да излезне,спокоино няма пострадали ларви и яйца, работничките всичко прибраха до един час. Не казвам че ще умре.Най ме интересува ако стане нещо с царицата потомството да продължи,Shackoo ти ми казваш че ако стане нещо с царицата от обикновенните яйца работничките могат да създадът принцеса чрез това млечице? Не не се лъжеш достигат до 25г. :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 24, 2012 1:31 am 
Админ

Да, но принцесите, които ще се излюпят ще са неоплодени, а за да ги оплодиш ти трябва да имаш друга колония от същия вид, която пък да има търтеи...

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 24, 2012 11:31 am 
Четвърта колония

Дай по-общо да кажем....умре ли царицата умира колонията друг начин няма :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jun 24, 2012 11:49 am 
Админ

Мда, при пчелите роякът остава и си сменят майката, когато тя остарее.

При мравките отделната колония няма значение (при болшинството видове). Ако умре царицата, работничките гледат да произведат мъжки и женски, които да участват в полетите и да продължат вида и да предадат собствените си гени. Конкретната колония умира.

Ествествено има и изключения, при които новооплодена царица се връща в родното си гнездо, но това са полигинни видове, където и без това има по много царици и целта не е конкретно да замести умиращата царица.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours