It is currently Fri Nov 27, 2020 10:00 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:41 am 
Любител

Здр,нов съм във форума искам да попитам нещо и желая отговорите да са от компетентни хора:) Онзи ден разбивах един зид и попаднах точно на гнездото на царицата,взех е и с нея взех също яйца и мравки ,които бяха при нея...направих малък терариум и там поставих царицата мравките и яйцата. Сложих малко пръст ,камъни и овлажних малко...Царицата веднаха си намери място,а другите мравки събраха яйцата и ги подредиха при царицата...Даже видях че някои започват да се излюпват.Искам да ми дадете съвети ,как да ги прехвърля в мравеферма,и да ги развия...Ако може искам да ми дадете съвети за мравефермата и как да ги отглеждам...Много съм се запалил да си направя собстен рояк... :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:43 am 
Админ

Започни като прочетеш всичко тук. Иначе само трябва да ти цитираме. Не е много, а така ще имаш и по-голяма основа.

Успех :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:47 am 
Любител

Прочетох всичко във форума,което пишеше,аз искам идеи от хора,които са минали по пътя,до развитие на фермата...Сега какво трябва да направя да изчакам да се равият в мястото ,което съм ги поставил,или направо да изградя мравефермата и да ги преместя от рано..???

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:50 am 
Админ

Може да пробваш да направиш хубава мравеферма и арена и да ги свържеш. После изсипи пръстта с мравките на арената и я поразрови, така че да не им е "комфортно" там и ако мравефермата е хубава, те ще се пренесат вътре. За случая по-добре не прави арена с ров с вода, защото иначе ще имаш много удавени (като се стреснат не гледат много накъде ходят). Добре е да го направиш по-скоро, докато е по-малка колонията и и без това е стресирана.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:53 am 
Любител

Много благодаря за съветите!!Само имам още един въпрос ,трябва ли нещо да им давам за ядене,или да ги оставя докато си направя мравефермата?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 11:05 am 
Админ

Най-добре им дай мед и умрели (убити) насекоми/паяци или червеи. Може да пробваш и със семена, в зависимост от вида ще им обърнат внимание или не. Ако можеш качи снимки, да определим вида доколкото е възможно.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 11:58 am 
Любител

Те са все още много малко,царицата ,1,2 работнички и около 10 яйца,като са се устроили под един камък...Дадох им парченце шоколад,сега се захващам с изработването на мравефермата.Смятам да направя по-голяма гипсова мравеферма,за да е с повече тунели и стаи ,в които да се развиват.Арената мисля да е от пластмасова кутия ,тука видях такава като на дъното има гипс и ми хареса много,като е свързана с мравефермата посредством тръбичка...Сега ще дам размерите на стъклото,което ще използвам,ако можеш да ми кажеш колко пластилин и гипс ще ми трябва за да е изработя...Искам да направя хубава мравеферма ,чиста и голяма,защото има някой ,които са много мръсни и не ми харесват..
-Размерите на стъклото са 40смх48см ... :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 12:09 pm 
Админ

Не мога да ти кажа колко гипс и пластилин ще ти трябват... :(

Сигурен ли си, че е царица, а не голяма работничка? Най-добре вземи още работнички, ако можеш, иначе е голям стрес за царицата (защото сега ще получава много по-малко храна и трябва да снася по-малко). Дай им протеини (насекоми), иначе няма с какво да хранят ларвите.

Quote:
1,2 работнички

Как можеш да се колебаеш, дали има 1 или 2 работнички :lol:

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 12:11 pm 
Любител

Attachment:
File comment: Снимката не е много добра,с телефон е правех.
DSC03101.JPG
DSC03101.JPG [ 178.78 KiB | Viewed 5315 times ]
Ето една от работничките,и яйца царицата се беше скрила неисках да вдигам камъка ,и да ги тревожа....

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 12:14 pm 
Любител

Работничките са точно 2 ;) ,Царицата е много по-голяма от мравката на снимката..Немога да взема други работнички,нали разбих мравуняка :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 12:43 pm 
Любител

Мисля ,че са от вида Черна градинска мравка (Lacius niger) ,даже почти съм сигурен,защото в градината ги намерихме,в един зид както посочих по горе..А и като виждам царицата,която са показали във форума,вече съм напълно убеден...

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 12:49 pm 
Админ

От снимката, която си качил, съм доста сигурен, че не са, най-вероятно са Formica sp., сигурно Formica cinerea, ако имаш късмет, може и да са Camponotus sp..

Quote:
Черна градинска мравка (Lacius niger)

Казва се Lasius niger.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 1:03 pm 
Любител

Аха еми,ти ги знаеш,повече от мен,а тия Compotus къде казваш какви са ?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 6:41 pm 
Четвърта колония

Един съвет нескачай бързо на голяма ферна. Първата която направих стана огромна и досега мравките нямаше да са напълнили дори 1/5 от нея. Направи нещо от сорта стъкло с размери максимом 20 на 20 ( дори това ми се струва множко 12 на 12 + - малко като за начало лично мисля че е добре ) за да свикнеш, а и колонията е супер малка.
Аз имам 3 пакета пластилин мислех да взимам четвърто защото понякога ми е малко, но правя и други работи освен ферми. Гибс земи 2 кила зависи ако решиш да правиш наистина голяма ферма може и 3 и колкото ще ти трябва повече, но препоръчвам още да не го правиш ( мое мнение ).
(винаги зимам повече гипс и винаги го прахосвам за нещо :/)

пп. за 40х48 около 10 пакета пластилин и 4 кила гипс по груба преценка :lol:
За пластилина може да се оправиш и с по - малко зависи как правиш тунелите и камерите.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 8:07 pm 
Любител

Реших да я направя по малка, вече съхне. Три пакета пластилин и 1.5 кг гипс, утре пращам снимки. :)

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours