It is currently Thu Aug 13, 2020 5:03 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Wed Jul 07, 2010 11:38 am 
Начинаещ

Здравейте! Отдавна не съм писал във форума, но смятам това да се промени :)

Проблема е, че от 3 дена незнайно как на терасата ни се появиха мравки. Казвам "незнайно как", защото живеем на 6 етаж и терасата е остъклена, а мравките са доста и по моя преценка това е колония поне на 1 - 2 години. Искам да ги махна от терасата, понеже плъзнаха навсякъде, но не искам да ги убивам (за разлика от майка ми, с която за сега сме сключили примирие и имам 1 ден да ги разкарам...).

Идеята ми е да разкопая цветето внимателно и да извадя кралицата. След това да ги заселя някъде, където ще мога да ги контролирам. Как мислите? Идеи за реализирането на занятието?

Довечера ще направя още снимки. Чакам идеи..
Attachment:
DSC00535.JPG
DSC00535.JPG [ 1.71 MiB | Viewed 5692 times ]
Attachment:
DSC00531.JPG
DSC00531.JPG [ 1.23 MiB | Viewed 5692 times ]
Attachment:
DSC00536.JPG
DSC00536.JPG [ 888.71 KiB | Viewed 5692 times ]

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 11:41 am 
Трета колония

Изглежда, че по цветето има листна въшка. Може да изнесеш цветето и да извадиш царицата и да я пуснеш в някоя градинка, но не знам дали другите ще я последват.

Редакция: yzk

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 11:52 am 
Админ

Ако не ти трябва цветето, просто ги пусни заедно с него на някоя поляна.

Иначе най-добре е да го разкопаеш, да изрониш цялата пръст на поляната и да си пресадиш цветето (и да му махнеш въшките :) ).

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 12:45 pm 
Четвърта колония

Доколкото виждам това са Lasius niger. Те много харесват да доят листни въшки, така че е възможно да са в саксията само част от работничките - без царицата. А ако не напръскате цветето с нещо против листни въшки то скоро ще загине, защото мравките защитават листните въшки от насекоми, които ги ядат и по този начин въшките ще станат прекалено много.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 12:49 pm 
Трета колония

Идеята за пръскането е добра но трябва и да се отърве от мравките.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 12:58 pm 
Четвърта колония

ant_saver wrote:
Идеята за пръскането е добра но трябва и да се отърве от мравките

Мравките седят на цветето заради листните въшки. Като се махнат листните въшки мравките какво ще правят в цветето, като няма да има какво да ядат.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 12:59 pm 
Трета колония

Най-вероятно ще стане както миналата година у нас... влязоха в апартамената и намериха кутията с хляба.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:27 pm 
Админ

От личен опит знам, че от Lasius niger човек трудно се отървава (след като част от моята колония избяга и се изпозасели из всички саксии и народи мъжки и приятелката ми ми изхвърли всички растения, като това се случи след като бях държал саксиите в кофа с вода, уж за да издавя работничките) :) По някое време просто стават твърде голяма напаст и правят пътечки през средата на стаята и на човек му писва :)

Не мисля, че ще се махнат само ако се махнат въшките. Може да погледнеш дали няма пътека към земята (т.е. дали наистина това е само сателитна колония или е централната, защото L. niger са моногинни).

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:32 pm 
Четвърта колония

Преди всичко друго провери в чинийката на саксията дали имаш мравки, ларви и в най - добрия случай - царица. Един път под една много голяма саксия на двора така ги видях да са.
Няма 100% сигурен начин, че за 1 или 2 дни ще ги накараш да се изнесат.
Въпроса е колко ти пука за цветето и колко време имаш. То нагоре са казали почти всичко, но има само един начин които съм сигурен, че няма да проработи или поне ще свърши със поражения.
Запушваш дупките отдолу на саксията и много бавно започваш да слагаш вода. Мравките го считат за крайна опасност и започват да излизат. 100% ти гарантирам завършва с поражения.
пп. тъкно ще го пускам и yassendobrev е пуснал поста но вече съм го написал

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:33 pm 
Трета колония

Когато се случи това у нас проследихме пътечката и баща ми направи неизбежното и сипа сол на пътечката им и до няколко дена ги нямаше

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 6:07 pm 
Начинаещ

Повдигнах саксията, но в чинийката нямаше ларви или царица. Беше пълна само с мравки.
Проследих им пътечките и видях, че влизат от дупка в стената.
Щом казвате, че може и да няма царица в саксията това ми проваля плановете да ги пренеса на друго място и да си ги гледам..

Наистина ли са такава напаст и трудно се контролират?
Ако кралицата е в саксията какво предлагате - да я задържа или да я пусна?

Днеска даже си разработих идея как ще ги гледам на друго растение, където да си гледат въшки. А и се замислих да реализирам идеята да ги пазя оградени с пластина, по която тече слаб ток.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 6:12 pm 
Админ

За царицата: Щом има пътека и няма пило, сигурно царицата не е там. Чакай полетите - тогава има царици навсякъде (сега тука имаше полет и в центъра на града са навсякъде, видях поне 100).

За контролирането: Като стане голяма колонията, доста трябва да внимаваш, защото стават доста агресивни.

За електрическата ограда: Пробвах с 5V и с 9V, но резултатът беше зле: залепяха се и се пържеха до смърт :( Затова сега възнамерявам да направя само пикове (може би ще са нужни около 100Hz), така може би ще успея само да ги сплаша.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 07, 2010 6:28 pm 
Начинаещ

Добре като ги разровя дано да няма царица, че ми се усложнява работата. Ще сложа сол и ще изчистя цветето с веро и сапун, като за начало.

Аз мисля, че имам хваната царица Lasius niger, но си седи само със яйца от доста време..
Ще направя друга тема за нея.

Електрическата ограда също трябва да се обсъди в нова тема.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 11, 2010 8:17 pm 
Трета колония

миии :Д сипи сол на пътечката и ако има дупка в стената я запуши (те ще си намерят откъде да излязат :) ) така и другите ще се махнат и готово :) така се отървавам аз от мравки :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 11, 2010 11:16 pm 
Начинаещ мирмеколог

Искам само да отбележа, че и аз имам колония от негри някъде из апаратамента или извън (не знам къде точно, невъзможно е да се проследи) правят пътечки вън на балкона и вътре в апартамента. Сипвах им сол, лют пипер, мента, оцет, чесън, какво се сетите. Като изсъхне - газят и не им дреме. Пръсках ги със спрей от сварени люти чушки. С жената щяхме да умрем от кашляне, ефект нулев. Не съм използвал химикали за да не се отровя и аз. Единствено ви отървава да ги сметете и да почистите храната, заради която влизат. Ако у вас има за ядене по пода, мравките ще ви бъдат най-малкия проблем. Ще завъдите и кафяви приятели :D

Другият вариант е да им давате да ядат нещо навън и тогава няма да влизат вътре.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours