It is currently Tue Sep 29, 2020 7:38 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 6:46 pm 
Любител

Здравейте, от снощи чета в сайта и във форума. Искам да си направя мравеферма ... първоначално всичко изглеждаше доста елементарно, но след като попаднах тук, нещата отидоха къде, къде по-далеч, но и се зарибих още повече. Ясно ми е, че сега не е сезона нито за покупко-продажба нито за дирена на царици/кралици, но нищо - на лято като отида на морето да бачкам тъкмо ще си хвана някой източен вид, макар, че все още не мисля, че мога да разпозная кралица от не-кралица. Освен това ... да си дойда на думата, това за което главно искам да питам поне на този етап. Значи имам необходимите материали за да стартирам (памук, епруветки), въпроса е само да хвана кралицата, но се чудя за този вид направен ограничител:
Image
Дали аджеба няма опасност кралицата да се удави ? А и този памук, който се използва за тапа - пропуска ли достатъчно въздух - да не се задуши?
Предполагам в епруветка е най-удачно, но пък се замислих и за ограничител тип спринцовка:
Image
изглежда доста практичен, от гледна точка за напояване, а освен това, ако речем, че само напоим памука на дъното на епруветката без да добавяме "резерви" вода, както е и в по-горната снимка - евентуално този памук като изсъхне как да го навлажним отново ?
Ще съм Ви благодарен ако ми дадете съвети и бъдете от полза, освен това искам да кажа едно голямо евала на Ясен Добрев, че се занимава вече 9-та поредна година да поддържа и развива сайта плащайки за домейн и хостинг и на другите потребители които допринасят за това. Това е наистина един страхотен (и може би единствения) български сайт на подобна тематика, дано занапред да станат повече такива ;)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2013 6:57 pm 
Трета колония

Здравей :) , аз не съм от хората с многото опит в сайта, но лично предпочитам епруветката. Здрава, сигурна и това с удавянето ми се е случвало, но не е толкова страшно ( ако не натискаш много памука във водата не е проблем). Още харесвам епруветката, защото една от най-успешните ми колонии беше в епруветка. Сложих царицата в нея( с вода и храна) и я оставих. След няколко месеца без въобще да я пипам имах 10-тина работнички и ларви. :character-afro:

Offline Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2013 8:28 pm 
Трета колония

Според мен епруветката е по удачен вариант, ток е обяснено как да се направи за да се предотврати изтичане на вода и удавяне – http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... tRwUvqCFZY

А относно цариците, те се разпознават лесно....
Image

Сега рано на пролет първите полети са на Messor sp. и Prenolepis nitens.
Цариците са буквално навсякъде ( за Messor ). Успех с начинанието! :)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2013 5:26 pm 
Любител

Днеска попаднах на мравуняк и имаше мравки с крила ? Дали могат да ми свършат работа за създаване на колония?
http://img571.imageshack.us/img571/5997/img0708mx.jpg

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 11, 2013 9:17 pm 
Втора колония

Добре дошъл във форума. Мравките с крила са потенциални неоплодени царици ... на теб ти трябва такава без крила което означава че царицата е оплодена и може да снася. Не ти препоръчвам да седиш до такъв мравуняк и да чакаш цариците да се оплодят по скоро носи навсякъде с себе си епруветка или дребна кутийка и някои ден като видиш царица си я вземи. Като за начало препоръчвам вида Messor structor защото са най издръжливи като вид и най лесно се гледат. Ако пък не ти се чака толкоз за царица отиди в Antstore.com и си купи царкинята от там.
Успех...!

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 12, 2013 11:07 am 
Любител

Благодаря ти. А иначе точно, че оплодителният период на повечето почва от Април месец, но понеже нямам търпение и явно храня някои бегли надежди, че и март може да има някоя оплодена царица. А да се движа постоянно с епруветка в джоба, малко не върви. Може да взема някоя празна кутийка от тик-так, само докато я транспортирам до епруветката. И искам пак да питам, възможно ли е Март месец да не намери оплодена кралица, съвсем случайно така :) ?
Благодаря за инфото отново.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 12, 2013 2:55 pm 
Трета колония

batence wrote:
Благодаря ти. А иначе точно, че оплодителният период на повечето почва от Април месец, но понеже нямам търпение и явно храня някои бегли надежди, че и март може да има някоя оплодена царица. А да се движа постоянно с епруветка в джоба, малко не върви. Може да взема някоя празна кутийка от тик-так, само докато я транспортирам до епруветката. И искам пак да питам, възможно ли е Март месец да не намери оплодена кралица, съвсем случайно така :) ?
Благодаря за инфото отново.

ДА!!! Възможно е. Аз дори вчера намерих 2 принцеси и 1 оплодена царица (Messor sp.)
След около 2 седмици започват сериозните полети на Messor sp. и Prenolepis nitens. Миналата година в края на Март и началото на Април излитаха и някои видове Camponotus.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 12, 2013 7:08 pm 
Начинаещ мирмеколог

Днес като се връщах от тренировка до нас видях няколко току що изкопани дупки от царици. Разпознават се лесно те са малки купчинки почва без отвор отгоре така че е се оглеждай и ще намериш.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 12, 2013 10:44 pm 
Втора колония

Мда и като намериш такава купчина не я разравяй като циганин 1-во шансът да не навредиш на царицата е 10% на 90% / 2-ро някои от дупките са доста дълбочки и само ще си загубиш времето. А и Игито демек "Мравката" съм му подарил много царици от Lassius niger до Campunotus fallax ... питай го да ти даде една тъкмо вече ще има и няколко работнички и ще си спестиш 1-2 месеца мъчително чакане.
Ако нещо се прави и не иска да ти даде ми кажи лично ще дойда от Англия и ще го понатупам че той е и леко хърбав. D:

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 24, 2014 1:38 am 
Любител

Мина се година от както не съм писал. Миналото лято по това време бях писал ... стана ли време за лов на царици, че така и не успях да си намеря миналата година :(
Вчера попаднах на тази гледна и се сетих, че отново е дошло време. Само, че не нам дали да оплодени

Attachments:
fr_580_size880.jpg
fr_580_size880.jpg [ 423.56 KiB | Viewed 7234 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 24, 2014 5:07 pm 
Трета колония

Тези не са. А относно полетите, да започнаха. Поне аз бях свидетел.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 24, 2014 11:00 pm 
Админ

Като видиш такъв полет се навъртай наоколо няколко часа и ще има и оплодени :)

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 25, 2014 9:15 pm 
Любител

Днес намерих три мъжки, но никакви женски :(

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 27, 2014 12:55 pm 
Админ

Дали полетите на Messor structor са започнали ? Ако не след тези дъждове ще има ли ?

..

Offline Profile  

PostPosted: Mon Apr 28, 2014 2:30 pm 
Начинаещ

Да, започнаха - аз хванах една оплодена царица преди седмица. След дъждовете пак би трябвало да има.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours