It is currently Mon Aug 10, 2020 2:19 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Wed Sep 11, 2013 11:19 am 
Начинаещ

Здравейте!
Нова съм във форума, но чета за мравки и ги отглеждам от тази пролет.
Извинете ме, ако някои от въпросите ми се повтарят с тези от други теми.
Преди два месеца събрах голям брой царици lasius niger. Нямах откъде да взема епруветки, затова сложих всяка от тях в отделна малка пластмасова кутийка, пълна с пръст. По - голямата част ги подарих и сега са ми останали тринайсет колонии с доста работнички. Разгледах всички възможни мравеферми и се спрях на тази: http://ants.org.uk/formicarium.html
Харесва ми, защото е евтина, лесна за направа, не заема много място и позволява по - голям достъп до света на мравките. Няма преграда, която да ги изолира.
Какво ще кажете?
Относно solenopsis fugax. Вчера намерих пет царици. Сложих ги в една кутийка с малко пръст за през нощта, но съвсем бях забравила, че преди няколко седмици пръсках цветето, от което взех пръстта, против паразити. И така след малко всички започнаха да падат и да махат безпомощно с крака във въздуха. Даже имаше няколко, които напълно бяха спряли да се движат (дори и антените) и се бяха сгърчили, сякаш са мъртви. Много се ядосах на себе си и бях много притеснена за тях. Веднага ги преместих в друга кутийка и днес, като се събудих, всички бяха живи и здрави, сякаш нищо не им се е случило. Много се зарадвах! Четох, че са полигенни (т.е. могат да живеят по няколко царици в една колония), затова днес ще ги сложа заедно в един ограничител спринцовка. Надявам се, че няма да умрат.
Ако имате някакви предложения, критики, или искате да коментирате, моля, пишете ми в тази тема.
Благодаря предварително!

Offline Profile  

PostPosted: Wed Sep 11, 2013 11:29 am 
Начинаещ

Забравих да спомена, че никоя от колониите ми lasius niger не изглежда да се подготвя за зимен сън. Мравките са активни, излизат на повърхността и цариците непрестанно снасят яйца. Държат се сякаш е май месец!
На какво може да се дължи това?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Sep 11, 2013 9:02 pm 
Начинаещ

Приятел !Харесай си друга мравеферма. Разгледай някоя която се прави от ytong.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Sep 12, 2013 9:56 am 
Начинаещ

mravkov wrote:
Приятел !Харесай си друга мравеферма. Разгледай някоя която се прави от ytong.

А какво не Ви харесва в тази?
Избрах нея, защото майка ми има строгото изискване да изглежда добре и да заема малко място. А къде може да се намери Ytong?

Offline Profile  

PostPosted: Thu Sep 12, 2013 11:01 am 
Начинаещ

Проблемът е, че единственото място, където мога да сложа мравеферма от Ytong е в една стая, която не е отоплявана. Там винаги е студено (дори и през лятото). А тази, която съм харесала, не заема много място и мога да я сложа в мойта стая. Единствено не знам как да я овлажнявам (аз и обикновените мравеферми не знам как се овлажняват). Другият проблем е, че покрай купуването и дълбането на Ytong-а, майка ми със сигурност ще се ангажира. Тя и без това не харесва много мравките ми (цяло лято само за това и говорих), а сега ще ги намрази окончателно! А ако ги намрази, или ще ги изхвърли, или няма да ми дава да се занимавам с мравки и да ги събирам, докато не подаря тази колония или тя не загине.
Така че ще се зарадвам, ако ми кажете какво не ви харесва във въпросната мравеферма и аз да преценя кое е по - добре.
П.С. Момиче съм!!!

Offline Profile  

PostPosted: Thu Sep 12, 2013 10:30 pm 
Трета колония

Тази ферма е за дървесни мравки (в сайта пише,че е за Crematogaster rogenhoferi). Няма да е удобна за Lasius niger..

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 9:29 am 
Начинаещ

Ytong може да намериш до някой строеж.Не е нужно да купуваш. Изработката не е много трудна.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 10:12 am 
Начинаещ

А какво ще кажете за нещо подобно: http://antfarm.yuku.com/topic/13970/Tar ... jLHp9JaVTY , направено с ytong в терариумна кутия (първите няколко снимки)? Ще го направя по - голямо от тези на снимките, за да задоволи мравките за по - дълго време.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 10:55 am 
Начинаещ

Да знаеш ,че тази мравеферма няма да може да я направиш защото е трудна за изработка и няма да може да я оцветиш . Иначе е много хубава.Някаква по лесна си направи не е нужно да е от интернет модела за направа. Аз си ги мисля и ми стават добре.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 6:54 pm 
Начинаещ

Имам други идеи, но те са трудно осъществими. Мислех си и смятам да направя такъв формикариум, но по - напред. Голяма занимавка ще бъде, а и бързо ще се пренасели.
Мисля си, че като за начало ще бъде по - добре да направя нещо такова:

http://antfarm.yuku.com/topic/11834#.UjNNiNJaVTY
http://antfarm.yuku.com/topic/11904/Las ... jNN19JaVTY
http://antfarm.yuku.com/topic/11904/Las ... jNPvNJaVTZ
Тъкмо когато преместя колонията в голям формикариум, вече ще е стабилна, а и аз ще съм натрупала опит.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 9:59 pm 
Начинаещ

Искам да питам още няколко неща.
Късно ли е да прехвърля една от колониите си lasius niger в мравеферма? Изглеждат ми активни и не се подготвят за зимен сън.
Колониите ми lasius niger са в пластмасови кутиики (2,5см х 8см х 6см), пълни с пръст. Ако сложа една от тях в мравеферма с отворено капаче, ще искат ли мравките да се преместят в мравефермата?
Когато мравефермата им отеснее, ще искат ли да се преместят в по - голяма?
Сложила съм цариците си solenopsis fugax в ограничител спринцовка 10 кубика, увита в алуминиево фолио, за да им е тъмно. Засега не са снесли, но изглеждат, сякаш се чувстват добре. Разхождат се и не седят на едно място. Според вас ще снесат ли?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 10:17 pm 
Начинаещ

Ако им спреш влагата от кутийката и почнеш да напояваш мравефермата е възможно да се пренесат. Ти не знаеш мравките какво искат и ако има стане тясна е хубаво да я свържеш с друга мравеферма и не е задължително да е по голяма може да е колкото другата, но е важно да са свързани.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 13, 2013 11:31 pm 
Начинаещ

А тази година ли да ги преместя, или след зимния сън?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 14, 2013 12:31 am 
Начинаещ

Преди малко четох в една друга тема за акарите. Очевидно имам голям проблем, понеже в моите кутиики гъмжи от акари! Още щом ги отворя и пусна лампата над тях, се разщъкват из цялото бюро. Не знаех, че това е такъв проблем. В кутииките е много влажно и има застояла храна. Въобще... изобщо не е чисто. Днес ще се погрижа да махна всичко застояло и разлагащо се (Преди няколко седмици сложих при мравките си пашкули на messor structor. Занесоха по - голямата част в мравуняка, но останалото го оставиха в купчинки. Обрах каквото видях, но ще проверя и за още.) Има ли някакъв начин да се справя с тези гадинки, без да травмирам много мравките? Другият вариант е да извадя мравките собственоръчно и да ги сложа на някое друго място под карантина. Това изобщо не ми се иска, защото ще ги травмирам прекалено много.
Какво да правя?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 14, 2013 9:49 am 
Начинаещ

Свържи кутийката с маркуч към друг ограничител и те сами ще се преместят,но отнема време.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours