It is currently Mon Aug 10, 2020 12:39 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Sat Sep 14, 2013 9:52 am 
Начинаещ

А ако ги свържа направо към мравеферма?
Колко време отнема?
За останалите кутиики собственоръчно ще се опитам да смаля популацията.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 14, 2013 10:26 am 
Начинаещ

Всъщност... това може и да не са акари. Днес ги гледах и забелязах, че имат антенки (паякообразните нямат антени). Големината им е горе - долу една трета от милиметъра и са розово - кремави на цвят. В кутииките има и други гадинки, като например някакви малки червейчета (дълги 3мм), но те седят близо до застоялата храна и някакви малки мушици, които мравките използват за храна (чудих се как издържат повече от седмица без храна). Тези твари могат ли по някакъв начин да навредят на мравките? Иначе колониите си се развиват чудесно и не изглежда сякаш тези гадинки им пречат. След като не са акари, смятам направо да ги преместя в мравеферма. Какво ще кажете?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 14, 2013 10:44 am 
Начинаещ

СПРИ да пишеш едно след друго.Използвай бутона промени.Пиши ми на ЛС ако имаш въпроси !!!!

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 14, 2013 1:45 pm 
Админ

Добре дошла във форума, хубаво е, че пак има човек с голям ентусиазъм и че четеш и се подготвяш :)

Това най-вероятно не са акари опасни за мравките, а просто "гадинки", които ядат застоялата храна. Хубаво е да чистиш от време на време.

За пренасянето - просто свържи старата ферма с новата и ги остави сами да се пренесат, не ги изсипвай или подобно.

Относно http://ants.org.uk/formicarium.html : Това ми беше предишният фаворит за АРЕНА (арената се свързва с маркуч с мравефермата, видовете мравеферми ги има в сайта). Проблемът на арените с ров вода е, че редовно се давят мравки, освен ако не се вземат мерки (при тази на снимката ще има доста удавени), освен това ровът вода също е доста труден за поддръжка. Понеже мравките пускат боклуци вътре, става голяма кочина и с времето се образува ципа гадост на повърхността, по която мравките могат да минат. Временно решение е да се капне малко веро вътре.

Моето решение на въпроса е електрическа ограда (с ниско напрежение, не в контакта!!!) вместо ров с вода, но тя още се разработва.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 27, 2013 10:56 am 
Начинаещ

Здравейте.
Не съм писала от доста време, понеже започнах училище и имам задължения покрай него.
Колониите ми lasius niger се развиват доста добре и вече имам по двайсетина работнички във всяка от тях. Цариците не спират да снасят яйца. Цариците ми solenopsis fugax са в ограничител спринцовка, но очевидно не им харесва, защото не са снесли яйца и две от тях умряха малко след като ги сложих там. Останалите три са жизнени, но не снасят. Смятам да ги сложа в кутийка с пръст като останалите.
Ново: преди няколко дена в училище имаше масови полети на solenopsis fugax и няколко вида Formica. Така си хванах четири царици Formica. Още не съм им определила вида (всъщност... записах си някъде какви видове може да са, но сега бързам за училище и не мога да ги напиша). Три от тях са от един и същи вид, черни са на цвят и са доста "дебели". Те вече всички снесоха яйца. Четвъртата е черна по гърба и червена отдолу. Много е агресивна и бърза и имам подозрения, че е паразитен вид. Още е с крила, но не ги използва. Ако е паразитна, една от другите ми Formica снесе направо в кутийката, без да има пръст, така че лесно ще взема част от пашкулите и. Всички царици са около 1см.
П.С. Не съм направила нова тема за цариците Formica, защото реших, че ще е по - добре да развивам само една за всичките ми мравки.
П.П.С. Помня, че четох някъде за това, но не знам къде. Въпросът ми е как да редактирам заглавието, за да мога да вмъкна и Formica?
Благодаря предварително!

Offline Profile  

PostPosted: Fri Sep 27, 2013 9:23 pm 
Трета колония

Съмнявам се, че са Formica защото е късно за тях.. По-вероятно е да са Messor, те сега имат полети. А solenopsis fugax не снасят защото вече е студено и най-вероятно ще снесат чак на пролет.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 28, 2013 9:24 am 
Начинаещ

Защо се съмняваш че не е formica като ти в четвъртък беше хванал? Обаче на мене не ми се вярва че 4 мравки Formica e хванала възможно е 1-2 но 4 е малко прекалено за този сезон на този вид като те първи се подготвят за зимата.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 28, 2013 6:05 pm 
Начинаещ

Почти съм сигурна, че това са Formica. Телата им са много по - различни от Messor. Първата много прилича на Formica rufibarbis, а останалите три - на Formica cinerea. Знам, че им е късно, но ги прегледах много добре и са почти идентични. Ще се опитам да прикача снимки:
Това са снимки на двата вида мравки, които имам.
Съжалявам за лошото качество.

Attachments:
2013-09-28 17.06.37.jpg
2013-09-28 17.06.37.jpg [ 454.12 KiB | Viewed 4986 times ]
2013-09-28 17.06.28.jpg
2013-09-28 17.06.28.jpg [ 534.99 KiB | Viewed 4986 times ]
2013-09-28 17.05.19.jpg
2013-09-28 17.05.19.jpg [ 366.8 KiB | Viewed 4986 times ]
2013-09-28 17.05.05.jpg
2013-09-28 17.05.05.jpg [ 449.4 KiB | Viewed 4986 times ]
2013-09-28 17.02.49.jpg
2013-09-28 17.02.49.jpg [ 361.64 KiB | Viewed 4986 times ]
2013-09-28 17.02.25.jpg
2013-09-28 17.02.25.jpg [ 362.54 KiB | Viewed 4986 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Sat Sep 28, 2013 7:25 pm 
Трета колония

Един съвет за снимки: Ако нямаш макро на фотоапарата/ телефона, може да използваш лупа. Много е полезно и качеството е супер :) ...

Offline Profile  

PostPosted: Sun Sep 29, 2013 6:01 pm 
Начинаещ

Опитах с лупа, но няма никаква разлика. Очевидно това са най - добрите снимки, които мога да направя за този момент. Все пак благодаря за съвета!

Offline Profile  

PostPosted: Wed Oct 02, 2013 8:58 pm 
Начинаещ мирмеколог

Последните две снимки си е чист Lasius niger просто по това време не можеш да намериш друг вид, а Formica cinerea са лятото някъде юли юни.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Oct 08, 2013 8:39 pm 
Начинаещ

Имам и други царици lasius niger, но те са много по - различни от тази на снимката. Този вид са доста по - едри и масивни и цариците, които сложих в кутиики с пръст, направиха огромни камери в сравнение с lasius niger. Също и цариците lasius niger имат малки власинки, които им пречат да са лъскави, а тези изглеждат, сякаш са полирани.
Може и да греша и това да са lasius niger, но не разбирам защо има такава голяма разлика.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Oct 14, 2013 9:34 pm 
Начинаещ

Здравейте!
Имам голям проблем. Цариците ми solenopsis fugax постоянно умират. Сложила съм ги в ограничител спринцовка. Имат достатъчно влага, но не искат да ядат. Скоро след като ги хванах преди няколко седмици, две от тях умряха. После престанаха да умират, но вчера още една е умряла. Останаха ми само две и постоянно им треперя! Те седят върху памука с вода и реших да им сложа няколко капки мед близо до него. Днес погледнах и капките ги нямаше. Не знам дали са яли от меда. Сега пак им сложих още малко мед. На какво може да се дължи масовото измиране и как мога да го предотвратя?
Ще съм много благодарна, ако ми дадете съвет.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Oct 15, 2013 11:39 am 
Админ

Хмм, на каква температура ги държиш? На тъмно ли са? Не съм сигурен, дали могат да основат заедно. Аз бих ги държал по отделно.

Вече 2 пъти съм отглеждал Solenopsis fugax от царица до колония и не си спомням да е имало проблеми или нещо специално. Само дето се развиват бавно.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Oct 17, 2013 8:11 pm 
Начинаещ

Благодаря за отговора!
Държа мравките на стайна температура (парното не е пуснато). Реших, че след като и без това няма да снасят тази година, ще ми е по - лесно да ги сложа някъде на светло, за да мога да ги наблюдавам дали всичко е наред. Може би в това е проблемът. Иначе не ми изглежда да се чувстват добре в спринцовката (Първоначално ги държах на тъмно, но нямаше никакъв успех. Даже две от тях умряха.)
П.С. Вчера бях на екскурзия в Ловеч и си хванах още две царици solenopsis fugax! :D

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours