It is currently Mon Aug 10, 2020 1:42 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
PostPosted: Fri Oct 25, 2013 9:28 pm 
Начинаещ

Здравейте.
Разделих цариците solenopsis fugax в отделни, по - малки спринцовки (от 10мл в 2мл) и изглежда се чувстват по - добре.
Вече е краят на октомври и мисля, че вече е време за зимен сън за мравките. В момента са на топло в мойта стая, но тези дни ще ги сложа в по - студена стая. Проблемът е, че сега е много топло в София за зимен сън (около 24 градуса). През деня е топло, а през нощта температурата е под нулата. Ще могат ли да спят?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Nov 23, 2013 2:37 pm 
Начинаещ

Здравейте.
От отдавна не съм писала, а и никой не ми отговаря.
Имам един въпрос относно хибернацията. Сложила съм всички мравки в неотоплявана стая. Това е единственото място, където могат да стоят през зимата. Проблемът е, че в момента температурата в стаята варира от 15 до 18 градуса, като най - често е 18. Наблюдавам мравките и те ту са активни (18 градуса), ту са бавни и мудни (15 градуса). Може би по - късно през зимата в стаята ще бъде 14 - 15 градуса, но не по - студено. Нямам друг избор, освен да ги оставя така и да видя дали ще оживеят. Според вас ще могат ли да изпаднат в хибернация? И ако не, тогава какво ще стане?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Nov 23, 2013 3:05 pm 
Трета колония

Според мен температурата от 14 - 15 градуса е подходяща. Все пак в природата постоянно варира. И при мен е така, когато е слънчево излизат. Хибернацията е за да си починат ( забавят ежедневието си)... Дори и да не изпаднат в хибернация те пак ще са живи. Просто следващия сезон няма да са толкова активни (няма да са си починали). Имах една колония която презимува в отопляема стая и си е супер (дори ми е най-добрата колония), но за разлика от нея тази които презимуваха имаха повече популация.... Надявам се да съм бил изчерпателен. :) :) :)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Nov 23, 2013 9:45 pm 
Начинаещ

Благодаря много за съвета! Сега поне ще съм спокойна, че колониите няма да загинат (или поне не всичките). Виждам, че в момента са по - мудни от лятото (рядко има работнички на повърхността), така че поне малко ще си "починат".

Offline Profile  

PostPosted: Sun Nov 24, 2013 8:37 am 
Трета колония

Колко ти е голяма колонията, че казваш ''(рядко има работнички на повърхността)''. Моята най-голяма е с около 40 работнички : 1 излиза за храна (само една), 1 постоянно се мотае из мравефермата, 1 строи ( запълва празните места около гипса и стъклото), а останалите стоят при царицата и яйцата.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Nov 26, 2013 12:51 pm 
Начинаещ

Не знам точно колко са големи колониите, защото ги държа в пластмасови кутийки с пръст. Хубавото е, че камерите им са плътно долепени до долната част на кутийките и поне приблизително мога да кажа, че по - големите колонии са около 25 - 30 (заедно с работничките Messor Structor, които им сложих през лятото). Разликата, която забелязвам, е, че през лятото на повърхността имаше по 5 - 6 работнички, а последните дни понякога има по една. Днес е по - студено и температурата в стаята е паднала на 16 градуса. Погледнах мравките в камерите и забелязах, че едвам се движат. Най - вероятно изпадат в хибернация, така че може би вече няма да има повече проблеми (като изключим факта, че догодина ще видя голям зор, докато ги преместя от кутииките в мравеферми :lol: )
Благодаря Ви много за отделеното време!

Offline Profile  

PostPosted: Tue Nov 26, 2013 1:04 pm 
Трета колония

Не е толкова трудно. Миналата година местих едни. Просто разрохваш почвата (симулираш нападане) и свързваш новата мраферма. Разбира се чя трябва да е по-тъмна о колкото кутииката, така че може да я осветиш лампа или да я сложиш да слънце. Аз опитах по другия начин, но ти казван ( НЕ НЕ НЕ) ...Сложих ги в хладилника за да забавят движенията си и после ги изсипах върхо един вестник. Бавно махах пръстта и залавях мравките. После ги стоплих, нахраних и свързах към мравефермата. Много занимавка е но така и травмирах мравките. Първия начин е по-безопасен. Все пак когато им стане тясно те сами ще започнат да тъсят ново място. Ти просто трябва да осигориш условията. :) Дано съм помогнал :) :) :)..

Offline Profile  

PostPosted: Wed Dec 04, 2013 6:48 pm 
Начинаещ

Благодаря!

Offline Profile  

PostPosted: Wed Dec 04, 2013 7:53 pm 
Админ

Вероятността при този метод да увредиш/убиеш царицата и повечето работнички и пило е доста голям. Както каза и danger_night "НЕ НЕ НЕ".

Offline Profile  

PostPosted: Thu Dec 05, 2013 7:26 pm 
Начинаещ

Благодаря за отговора!
Преди няколко месеца проверявах някои от кутииките дали има мравки в тях. Имаше 5 - 6 кутиики, които не показваха никакви признаци, че в тях има мравки. Почвата беше суха от един месец и нямаше никакви работнички на повърхността, докато при другите колонии имаше по 3 - 4 работнички на повърхността. Помислих, че най - вероятно цариците са умрели и реших да проверя. Изсипах една от кутииките и, за моя изненада, вътре имаше царица с 3 - 4 работнички и няколко ларви. Сложих ги в нова кутийка с пръст, където царицата издълба малка дупка, колкото да и се побере половината тяло. Идните месеци ларвите постепенно изчезнаха, след тях и работничките, докато преди месец и царицата не умря. Със сигурност няма да повторя тази грешка. Ако трябва, ще съм търпелива. Единствените ми притеснения бяха дали ще искат да се преместят следващата година, но се надявам да се преместят. Благодаря за съвета!

Offline Profile  

PostPosted: Thu Dec 05, 2013 10:49 pm 
Админ

Затова най-добре да не слагат в кутия с пръст - така човек няма обратна връзка, т.е. не вижда какво се случва с мравките и не знае как да действа. Като са в епруветка или ограничител може да се контролира как са. Иначе те ще правят всичко възможно, за да оцелеят, но трябва поне да ги навлажняваш...

Offline Profile  

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 3:36 pm 
Начинаещ

Знам, че не е добре да се слагат в кутии с пръст, но в началото на лятото, когато започнах да се занимавам с мравки, не знаех как се правят ограничители. Направих нещо подобно на ограничител за една царица, но тя не се чувстваше комфортно в него и накрая започнах да слагам всички мравки в кутийки с пръст. Сега вече започнах да ги слагам в ограничители (цариците ми solenopsis fugax са в спринцовки) и смятам вече да приключа с кутийките. По - лесно е с ограничители.
Относно мравките, които в момента са в кутийки: камерите са плътно долепени до стените на кутийките и може да се види всичко вътре и преди да изпаднат в хибернация, постоянно ги напоявах и им давах мед. Единствено не обръщах внимание на кутийките, за които смятах, че няма мравки в тях. Смятам, че вече започнах да правя нещата горе - долу правилно. Ще видим какво ще стане другото лято.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Dec 07, 2013 4:04 pm 
Админ

Ок, изглежда добре напредваш :)

Напоявай и по време на хибернация по малко.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Dec 08, 2013 1:26 pm 
Начинаещ

Благодаря за съвета!
Напоявам ги от време на време (предимно тези в спринцовките, защото памукът изсъхва по - бързо), но в стаята, в която ги държа, е влажно, а и пръстта изсъхва доста бавно. През пролетта ще преместя 1 - 2 колонии в мравеферми (от Ytong), а останалите ще пусна или раздам.
Благодаря за отделеното време!
Ще пиша какво е станало, когато преместя колониите в мравеферми.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours