It is currently Mon Aug 10, 2020 1:19 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: Thu Jun 26, 2014 2:04 am 
Любител

Привет, мравояди !!! :D Искам и аз да се включа в темата :) ! Повечето ми приятели ме сметнаха за откачалка, но преди по-малко от седмица пресаждах малка саксия с туфа лавандула и в пръстта й открих мравка (вероятно е живяла там най-малко месец). Старателно се опитах да намеря и други екземпляри, но наистина нямаше. Мравката е голяма, около 1 см, а може и няколко милиметра отгоре. В профил гърдите й изглеждат по-високи и сложни (скоро ще я снимам). Предполагам, че е царица. Не различих яйца в почвата където я намерих, но може и да съм пропуснал. Както и да е, пресипах от същата почва в буркан, поставих мравката в него и тя се зарови на дъното му, след което го прочисти и вероятно изгради някакво пространство/ тунел или както там се казва. Прави впечатление, че не излиза на повърхността, затова и няма капак на буркана. Мравката е активна, движи се и от коремчето й (ако не греша) тя вади малки бели кълбовидни топчета, подрежда ги на по 2-3 или повече, пренася ги в щипците си и ги складира (или изяжда - не знам). Струва ми се, че реагира на движение и светлина. Реших, че екземплярът е царица, понеже предположих, че снася яйца.
А сега и няколко въпроса:
1.Може ли царицата (да приемем мравката за такава) да снася без да е оплодена?
2.Малките кълбовидни бели топчета яйца ли са или е възможно да се екскременти например?
3.Какво е необходимо, за да поставя мравката в естествената й среда - да речем в мравуняк,където другите мравки да я приемат или за да създам условия за самостоятелното й развитие в природата?
4. Някой желае ли да я осинови? (все пак не знам дали съм готов да се разделя с мравката, просто искам най-доброто за нея :eusa-think: )

С нетърпение очаквам включвания :Р !

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 26, 2014 7:39 am 
Начинаещ мирмеколог

1. Съмнявам се, но не съм 100% сигурен
2. Яйца са.
3. Може да я пуснеш до дупката на други мравки от нейния вид, но тя най-вероятно ще се опита да избяга, а другите мравки да я убият. Понякога може да я приемат, но зависи от вида и от колонията където я пускаш. Най-добре е да я отгледаш докато колонията стане голяма и после ги остави навън да се преместят в почвата.
4. Аз си имам достатъчно, някой колега може да има желание, но пусни снимки да определим вида първо

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 03, 2014 4:27 pm 
Любител

Attachment:
DSC00278.JPG
DSC00278.JPG [ 128.13 KiB | Viewed 3133 times ]
Съжалявам, че се забавих :) ! Мравката е добре, премествах я при снимките, разпилях й яйцата, но тя или ги събра, или снесе нови. Както и да е, прикачвам снимки. Имам и видео!
Attachment:
File comment: Видео на мравката
MOV00286_Snapshot.jpg
MOV00286_Snapshot.jpg [ 121.86 KiB | Viewed 3133 times ]

Моля!

ПС: URL na видеото във Vbox7 ;) http://vbox7.com/play:b9d44eace7

Last edited by Ferdy2 on Thu Jul 03, 2014 4:40 pm, edited 3 times in total.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 03, 2014 4:33 pm 
Начинаещ мирмеколог

Прилича ми на Messor на мен

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours