It is currently Sat Nov 23, 2019 3:00 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Mon Jun 30, 2014 4:03 pm 
Четвърта колония

Zdraveite.

Nai-napred iskam da se izvinq za latinicata - ne mi trugva kirilica na windows 8 :(

Dnes v baseina imashe desetki carici, koito gi opredelih kato solenopsis fugax. Dokolkoto znam, te sa poliginen vid i mislq da se opitam da suzdam 1 koloniq s 2 carici i 2 kolonii s po 4-5 carici. Vie kakvo mislite? Az ne sum mnogo optimist, no mislq, che opita pri uspeh bi bil dosta polezen.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jun 30, 2014 4:37 pm 
Начинаещ мирмеколог

Успех! Аз съм опитвал с formica и се получи добре. Ще се радвам да докладваш какво е станало. Между другото кирлицата в windows 8 ако не знаеш как да я пуснеш питай гугъл там има подробни примери. http://support.microsoft.com/kb/2607607/bg

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jun 30, 2014 5:05 pm 
Четвърта колония

Opitval sum, no ne stava.

Dnes si kupih 5 sprincovki. 3x5 kubika i 2x10 kubika.

Slojih 1 carica Solenopsis fugax v 1x5 kubika, 2 v 1x5 kubika i 1 Lasius sp. v drugata po 5 kubika. V tezi po 10 kubika slojih 2x5 carici. Predpolagam, che shte trqbva da im dam med/nqkakvo nasekomo za da namalq shansa da zapochnat da se izqjdat?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jun 30, 2014 5:34 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Opitval sum, no ne stava.

Dnes si kupih 5 sprincovki. 3x5 kubika i 2x10 kubika.

Slojih 1 carica Solenopsis fugax v 1x5 kubika, 2 v 1x5 kubika i 1 Lasius sp. v drugata po 5 kubika. V tezi po 10 kubika slojih 2x5 carici. Predpolagam, che shte trqbva da im dam med/nqkakvo nasekomo za da namalq shansa da zapochnat da se izqjdat?

Не им слагай вътре никакъв мед или насекоми!

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 01, 2014 7:55 pm 
Трета колония

Ако не можеш да пишеш на кирилица, просто си копирай съобщението в google транслейтор и той ще ти го обърне. :) :) :)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 02, 2014 10:56 am 
Начинаещ мирмеколог

Аз пуснах при моите Pheidole pallidula втора царица от техния вид с надеждата да стане и тя част от семейството, за бекъп.

Не мина много добре, изядоха я :(

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 02, 2014 12:07 pm 
Четвърта колония

Вече съм в София на настолния си компютър и мога да пиша на кирилица.

Всъщност, излязоха 1х5 царици и 1х6 царици. Да наречем колонията с 5 царици Х и тази с 6 царици Y.

Колония X има около 20+ яйца, а колонията Y около 10тина.

Другите са с по 3 и с по 1 царица. Те нямат яйца.

Един въпрос - защо да не давам никаква храна?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 02, 2014 12:25 pm 
Начинаещ мирмеколог

1. В меда се омазват, а насекомите мухлясват. Не им е необходимо храна освен ако вида не е такъв, където излизат да търсят. И тогава им се слага в арена далече от ларвите.

2. Мисля че за някои видове да започнат с 5 - 6 царици е много. В един момент, когато колонията порастне, започват да се бият и остава само една. Обаче ако са над 3 царици от такъв бой може да не оцелее нито една.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 02, 2014 12:47 pm 
Четвърта колония

Значи мога после да пусна 3-4 от тях на свобода с малък брой работнички, или да им осигуря достатъчно голяма мравеферма в опит да съжителстват заедно. Ще видим.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 03, 2014 10:53 pm 
Четвърта колония

За сега добре се развиват. Яйцата се увеличават и цариците стоят скупчени около тях. Мисля да им дам някакво насекомо все пак, защото не искам да стане фал.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 21, 2014 6:08 pm 
Четвърта колония

Колонията, която беше с 6 царици, вече е с 5. Не знам на какво се дължи смъртта на една от цариците. Развиват се добре 5тте за сега. Имат около 50-60 яйца и няколко ларви в различни стадии.

Колонията с 5 царици, обаче, няма жертви. Тя се развива като че ли "по-добре". Има около 20-25 ларви в различни стадии и около 20 яйца. Скоро очаквам ларви.

Тъй като не искам да отварям друга тема и да пълня форума, бих искал да попитам хората от тук. По-точно Борис и Ясен. От около 1-2 години се опитвам да си намеря царица от рода Camponotus, но така и не успявам. Някакви съвети? Да не би да "изпускам" полетите? Смисъл, те да са сутрин, а аз да търся когато не трябва (не мисля, че на това се дължи. Или греша?). Къде да наблягам? Близо до колония от дадения вид? Според вас, хипотетично, може ли да се намери царица от вида Camponotus vagus примерно. Мисля, че полетите им свършват края на Юни, но тази година беше лошо времето и според мен ще се изместят? Не мисля, че на всички колонии спират точно по часовник полетите, или греша?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 21, 2014 6:48 pm 
Админ

Camponotus-ите, които имам или съм имал са подарък или купени. Доколкото помня са от Витоша. Иначе аз съм намирал преди 10 години някакви големи Camponotus някъде лятото близо до колонията им, но нямам представа кога точно... Колонията беше в сравнително прясно изсипана купчина пръст (на 1-2 години), която беше рай за всякакви мравки :)

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 22, 2014 10:21 am 
Начинаещ мирмеколог

Аз тази година намерих една началото на юни, точно първия слънчев ден в софия след поредица от валежи. но не беше оплодена. Иначе вагус намерих преди 3 години на един черен път по края на гората в едно родопско село. Август беше.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 22, 2014 12:17 pm 
Четвърта колония

Sujalqvam za angliiskiq nai-napred.

Toku-shto namerih edna carica na chashata mi (vqrvate ili ne. kato podaruk za dobro utro po vreme na silniq dujd xaxa). Na pruv pogled prilicha na Manica rubida, no ima dalech po-izduljena koremna chast.

Predlojeniq za vid/rod pone. Taka e izkluchitelno trudno, znam, no ako nqkoi ima predlojeniq s radost shte go izslusham.

Sega zabelqzah, che i glavata i e chervena. Moje bi e nqkakuv Crematogaster?

Prilicha mi na Ponera coarcata, no kato che li e po-chervenikava.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 28, 2014 12:37 am 
Четвърта колония

След дълго търсене, въпросната царица от по-горния пост се оказа Camponotus truncatus.

Определяна е чрез снимки, така че е напълно възможно да греша, но се надявам да не е такъв случая.

Сложих й мед. Да й дам ли насекоми? Ясен може ли да хвърли малко светлина в отглеждането на този вид мравки.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours