It is currently Thu Nov 21, 2019 3:32 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: Thu May 21, 2015 8:57 pm 
Начинаещ мирмеколог

Забелязах че моите мравки Formica sanguinea (сигурно повечето други Formica също) използват някаква отрова за да убиват жертвите си. Например, взимам голяма муха намокрена за да не може да лети. Мяткам я вътре и мравките я нападат. Мухата е много силна и се бори, бие с крила, тича насам натам, но след не повече от няколко минути тя вече едвам мърда и след около 5 мин е мъртва. Formica нямат жила, не виждам и ухапванията им да са толкова дълбоки. Но въпреки това правят нещо, което убива мухата (или паяк да кажем) изключително бързо. Търсих информация по въпроса из нета и почти нищо смислено няма. Моето предположение е, че те отделят мравчена киселина във въздуха около жертвата и тя се задушава. Как самите мравки не умират, не знам.

Някой има ли повече информация?

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 21, 2015 9:30 pm 
Начинаещ мирмеколог

Две интересни статии по въпроса

http://www.rsc.org/chemistryworld/podca ... c_acid.asp
http://magazines.scholastic.com/news/20 ... f-the-Ants

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 21, 2015 10:39 pm 
Начинаещ мирмеколог

Аз пък мисля, че използват метод подобен на ловуването на паяците. Гледах един филм може би и ти си го гледал, става въпрос за "Градът на мравките" на NG. Там ставаше въпрос за мравките легионери от Амазонка, които също убиваха насекомите по такъв начин, като отделяха някакъв парализиращ токсин, който разгражда меките тъкани и жертвата се разпада на малки части, за да я пренесат по-лесно до гнездото. Може би и род Formica използват някакво подобно оръжие. Наблюдавал съм Formica rufa и Formica rufibarbis, когато им дам жив червей става по същия начин. Сякаш го парализират, и той не може да се движи. Паяците също парализират с ухапване. Може би киселината им действа така? Идея си нямам. Дори и сега често се случва, когато дам на мравките ми муха, но явно леко ударена тя се свести след време и започва да щъка из аквариума, но не може да лети. Когато погледна пак след няколко часа вече са я убили и са я взели в гнездото. Моите мравки също са Formica lemani или cinerea.

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 21, 2015 11:06 pm 
Втора колония

Да, те впръскват киселина в насекомото.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 14, 2017 11:56 pm 
Начинаещ

Има едно нещо дето се нарича мравчена киселина. В случай, че някой си е вкарвал ръката в мравуняк и после я е душил, защото е миришела на оцет- това е мравчена киселина. Има видове, които я използват много засилено, дори са способни да пръскат на половин метър разстояние.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours