It is currently Thu Nov 21, 2019 2:06 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Apr 11, 2016 3:59 pm 
Любител

Здр. на всички моля отг. те ми щото от днес се запалих по мравките и искам да си купя тази мравеферма. http://get.bg/uchmag-ferma-za-mravki-15 ... GwodtX0KGw :eusa-think: Подходяща ли е? Вече четох за всичко коет трябва за арена, ограничители, а и пясък и земя стават ми? Ще съм много благодарен ако някой ми пише. Блг предварително.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Apr 11, 2016 5:29 pm 
Любител

Фермата е добра, но съвета ми е да си я направиш сам. По евтино е, а и докато хванеш царица и се родят работнички ще имаш достатъчно време да я направиш.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Apr 11, 2016 6:03 pm 
Любител

Блг много аз мисля да си я направя със туха Ytong точно както е във това клипче ма по малко мравеферма. http://m.vbox7.com/play:597d50e7af?p=gr ... ffd&order= И само да попитам как такъв вид мравеферма може да има арена или не й трябва.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Apr 12, 2016 1:30 pm 
Начинаещ

Трябва да има арена. Арената може да е една такава кутийка- http://www.ikea.bg/images/500x500/60149673/0.jpg?v=0. В Русе ги продават по левчетата. Свържи с маркуч мравефермата и арената. Гледай маркуча да е по-къс, че мравките обичат да се заселват там. Ако това стане просто освети маркуча и затъмни мравефермата, а ако не помогне изчакай колонията да стане по-голяма и сами ще се преместят. Гледай маркуча да е прозрачен! Ако имаш въпроси питай ;)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 17, 2016 6:51 pm 
Любител

Благодаря много. Днес се натъкнах на много работнички ма нито една кралица не намерих. Аз живея във източна България близо до несебър и тук май има само малки видове.Както и дае въпроса ми е какви мравки стават за начинаещ? Благодаря предварително и по колко и каква храна като си направя колония да им давам ако хвана царица?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Apr 17, 2016 7:42 pm 
Начинаещ

Спокойно ще намериш. От опит казвам, че при едрите видове се разбира по-лесно кое е царица и кое не е. Сега са полетите на Messor structor. Предполагам, че ако хванеш ще е от този вид- доста често се срещат. С храната пробвай- всички мравки ядат мед, може да им даваш насекоми и жито и др. Като намериш царица качи снимки да определим приблизително вида, за да знаеш какви грижи трябва да полагаш. Успех с търсенето.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Apr 21, 2016 2:35 pm 
Любител

Здравйте отново съм тук. Преди 2-3 дни точно до нас пред оградата вече има два огромни мравуняка днес се тъкмо си идвах от училище и аз си носих две кутийки от кибрит извадих едната и за малко да хвана една царица. Първо отидох на 1вия а после на 2рия я видях тъкмо си влезна у дупката. Откакто се появиха виждам само работнички само днес където видях царица. Също така имаше една работн. където беше малко по-голяма възможно ли е това да е била принцеса и не беше със крила?

Offline Profile  

PostPosted: Thu Apr 21, 2016 2:43 pm 
Начинаещ

Най-вероятно са били по-едри работнички. Търси по пътя към 2-3 часа и ще намериш.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Apr 21, 2016 7:47 pm 
Трета колония

Няма точно определен час, в който се намират царици. В повечето случаи когато има полети, царици се намират през целия ден. Освен това, много от видовете предпочитат в късния следобед или на свечеряване да се размножават.. например Lasius niger, Pheidole, Aphaenogaster, Crematogaster, Camponotus (aethiops, truncatus) излизат предимно на свечеряване и след залез.. Tetramorium правят изключение и излизат рано сутрин, преди да напече слънцето, както и следобед..
Като цяло зависи и от условията.. Някои мравки предпочитат влажно време, други сухо, а на други им е все едно :D

Offline Profile  

PostPosted: Thu Apr 21, 2016 10:03 pm 
Начинаещ

Аз съм намирал най- често по обед. Все пак си прав, различните видове имат различни предпочитания.

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 23, 2016 4:14 pm 
Любител

В крайна сметка не можах да си хвана царица. Както и да е ако някой е отглеждал Леопардови Гекони и има опит да ми пише щото от много дълго съм се зарибил потях.

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 23, 2016 10:36 pm 
Начинаещ

Не се отказвай! Когато най- малко очакваш ще видиш някоя. Затова винаги си носи кутийка тик- так. Ако не ти се чака толкова може някой да ти прати. Тъкмо ще имаш и 1-2 работнички.

Offline Profile  

PostPosted: Tue May 24, 2016 9:41 am 
Начинаещ мирмеколог

vm_mravkata28 wrote:
В крайна сметка не можах да си хвана царица. Както и да е ако някой е отглеждал Леопардови Гекони и има опит да ми пише щото от много дълго съм се зарибил потях.

Аз съм отглеждал. Но се отказах. Много глупаво животно, денем когато го наблюдаваш спи, нощем обикаля, когато ти искаш да спиш. Не му стига интелекта за повече от това да избира права линия когато иска да иде от точка А до Б. Ако е по-сложно (примерно трябва да слезе надолу и пак да се качи за да стигне) не го търси. Не различава неподвижна хлебарка от собственото си говънце. (Познай как съм разбрал). Като цяло съм виждал доста по-интелигентни мравки :) Вземи си по-добре мишка или птица.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jun 14, 2016 4:25 pm 
Начинаещ

vm_mravkata28 wrote:

Здравей! Аз тази година си хванах доста Messor structor, а нямам време да им създавам условия. Ако си сериозен и ти се занимава още ще ти изпратя царица с яйца и какавиди. Мисля, че и с работнички има вече.

Както ти казаха в по - горните мнения - носи си винаги кутийка от тик так, защото царица ще намериш когато най - малко очакваш. Аз в 80% от случайте намирам, когато съм забравл да си взема кутийка. Днес примерно за да прибера една царица извадих пълнителя на химикал и я сложих вътре. Най - оригиналното, което съм измислял е в телефона на мястото на батерията.
Image

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2016 1:20 pm 
Любител

Rispicha , можеш ли да ми пратиш една царица :) гледал съм преди време мравки и даже бях активен във форума. Благодаря предварително

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours