It is currently Tue Oct 20, 2020 12:54 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Tue Jun 28, 2011 7:10 pm 
Четвърта колония

Здравейте,
в тази тема ще пиша за свойте мравки. Те са 2 на брой.
Вид: Solenopsis fugax?
Размер: 6-7 милиметра но по скоро 6 :)
Брой яйца: Не знам може би 10-15
Хваната преди: Около месец
Ограничител: Кутиика с мокра салфетка и малко пръст.
Снимки: Имам 2 на брой

http://prikachi.com/images/587/3506587t.jpg
http://prikachi.com/images/586/3506586V.jpg
Царица 2:
Вид: Lasius niger?
Размер: 8-10 милиметра
Брой яйца - няма
Брой Ларви: Около 10 в различни стадии на развитие
Какавиди: 1
Имагота: 4
Хваната преди: Около година
Ограничител: Епруветка
Снимки: Нямам

Доста добре се развиват Lasius niger-ите :) Като цяло царицата си пази ларвите и какавидите а работничките си пазят царицата. Наскоро ги преместих в епруветката защото сметнах че там ще им е по-добре :).
Solenpsis fugax-a се развива бавно. Хванах я преди 2-3седмици някъде има яйца от може би 1 седмица и половина но още няма ларви. До днес я държах на температура от 25 до 29 градуса до сметнах че и е много. Влажно е но доколкото виждам няма ларви. Как да позная ако има ларви? Каква е разликата между яйце и ларва на първи стадии?

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 7:46 pm 
Начинаещ мирмеколог

Ларвите са по-издължени от яйцата

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 10:33 pm 
Четвърта колония

Нещо друго отличително? Да не е това че яйцата са бели и закръглени а ларвите на първи стадии да са леко като дъга и черно по 90% от дължината.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 10:05 pm 
Четвърта колония

Днес много богат улов. 2x Formica sp, 2х Messor sp (едната е като точно като търтей но без крилата. Царица е но не съм сигурен дали е Messor sp. по-дребна е дори и от Solenopsis fugax. Даже смея да кажа и от Plagiolepis pygmaea.) 1х Lasius sp. В кутийки от бели червей са. Перфектно и е вътре :) Не много голямо, не много малко и тъмно.
За сега имам следните родове:
4х Formica sp. едната е Formica cinerea.
4х Lasius sp. всички различни. Има една доста малка... абе различни са по размери. Може би Umbratus,Emarginatus,Niger и другата не знам каква е. Ако може да се постнат свестни снимки на цариците на тези видове ще съм много благодарен
2x Messor sp? Може би Structor и другата не знам каква е.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 11:11 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Днес много богат улов. 2x Formica sp, 2х Messor sp (едната е като точно като търтей но без крилата. Царица е но не съм сигурен дали е Messor sp. по-дребна е дори и от Solenopsis fugax. Даже смея да кажа и от Plagiolepis pygmaea.) 1х Lasius sp. В кутийки от бели червей са. Перфектно и е вътре :) Не много голямо, не много малко и тъмно.
За сега имам следните родове:
4х Formica sp. едната е Formica cinerea.
4х Lasius sp. всички различни. Има една доста малка... абе различни са по размери. Може би Umbratus,Emarginatus,Niger и другата не знам каква е. Ако може да се постнат свестни снимки на цариците на тези видове ще съм много благодарен
2x Messor sp? Може би Structor и другата не знам каква е.

Може да си хванал някои от моите Lasius Niger царици :D Тая вечер от гнездото под прозореца извираха такива, поне 100 излетяха.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 11:34 am 
Четвърта колония

Надали са долетяли до Плевен.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 12:33 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Надали са долетяли до Плевен.

Бе не се знае с попътен вятър :D

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 8:01 pm 
Четвърта колония

3 попълнения. Една царица Formica sp. 10 mm с червени гърди. 2 Formica cinerea. И 2 Messor sp.? Ще опитам колония с 2 царици Formica cinerea и Messor-ите.

Last edited by angel.minkov9 on Tue Jul 12, 2011 8:57 pm, edited 1 time in total.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 8:12 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
3 попълнения. Една царица Formica sp. 15 mm с червени гърди. 2 Formica cinerea. И 2 Messor sp.? Ще опитам колония с 2 царици Formica cinerea и Messor-ите.

Ако са Messor structor би трябвало да стане с двете царици Formica sp. червената каква е, можеш ли да сложиш снимка?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 8:39 pm 
Четвърта колония

Червената Formica sp. е sanguinea :) Сега гледах снимки в интернет на F.Sanguinea. Абсолютно същата е.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 9:26 pm 
Четвърта колония

Някой малко инфо за Sanguinea? Доста съм доволен от Formica cinereа-ите и Messor-ите. Формиките си покагат,душат се,постоянно са една до друга :) така е и с мессорите :) Може и да успея една моногинна?

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 9:47 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Някой малко инфо за Sanguinea? Доста съм доволен от Formica cinereа-ите и Messor-ите. Формиките си покагат,душат се,постоянно са една до друга :) така е и с мессорите :) Може и да успея една моногинна?

Супер, честито, ако намериш още някоя такава, моля, не ме забравяй, ще ти я купя веднага.

Иначе са месорите не знам, но моите формици и те така пвавеха в началото, после се разделиха в отдени килиийки и всяка си снесе яйца там. После една уби другата. Може пък ако ги събереш близо да не стане така, докладвай какво е положението ;)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 10:00 pm 
Четвърта колония

Ще следя и ще докладвам.

F.sanguinea - търси в някоя местност близо до гора. Моето село е обградено от планини и има много различни гори. Има всякакви мравки. Camponotus vagus, Formica cinerea, Messor sp. Formica rufa, Formica sanguinea,Lasius sp. и др.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 10:24 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Ще следя и ще докладвам.

F.sanguinea - търси в някоя местност близо до гора. Моето село е обградено от планини и има много различни гори. Има всякакви мравки. Camponotus vagus, Formica cinerea, Messor sp. Formica rufa, Formica sanguinea,Lasius sp. и др.

Абе Formica rufibarbis има доста в София, но не мога да видя царица. Или може би съм виждал и съм я пропуснал ако прилича на пръв поглед на cinerea. Мисля, че трябва да е малко по-едра, твоите впечатления какви са F.sanguinea лесно ли я разпозна още като я видя?

Инача като инфо, предполагам знаеш, че може да основава паразитно ако имаш друга formica колония. Може и сама, а ако си развиеш колонията може да има в нея няколко вида различни работнички. Прости им даваш какавиди и ларви на други мравки и те ги отглеждат. Или може да си спретнеш "raid" в къщи от някоя друга твоя колония.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 10:35 pm 
Четвърта колония

Да те са робовладелци Sanguinea. Иначе видях малко по едра мравка с червени гърди до едни шубраци наведох се и то си пролича много добре. То няма как да я пропуснеш голяма мравка с големи червени гърди. Като се вгледаш отблизо има и съвсеееем малко червено по главата.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours