It is currently Sun Oct 25, 2020 12:53 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Mon Jul 11, 2011 6:09 am 
Любител

Imam edna carica hvanah q v4era i prili4a na solenopsis fugax ili na lasius niger okolo 1 sm e mai pove4e prili4a na solenopsis fugax za6toto ima 4erveni ivici no e debela kolkoto lasius niger.be6e na obqd i kacna na masata a edna druga q pomislih za nqkakaf brambar no be6e kato taq.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 11, 2011 9:37 am 
Начинаещ мирмеколог

bobiOTrazgrad wrote:
Imam edna carica hvanah q v4era i prili4a na solenopsis fugax ili na lasius niger okolo 1 sm e mai pove4e prili4a na solenopsis fugax za6toto ima 4erveni ivici no e debela kolkoto lasius niger.be6e na obqd i kacna na masata a edna druga q pomislih za nqkakaf brambar no be6e kato taq.

Отвори си друга тема, ако обичаш, в тази не става въпрос за твоите мравки.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 11, 2011 2:27 pm 
Четвърта колония

avok00 wrote:
angel.minkov9 wrote:
Ще следя и ще докладвам.

F.sanguinea - търси в някоя местност близо до гора. Моето село е обградено от планини и има много различни гори. Има всякакви мравки. Camponotus vagus, Formica cinerea, Messor sp. Formica rufa, Formica sanguinea,Lasius sp. и др.

Абе Formica rufibarbis има доста в София, но не мога да видя царица. Или може би съм виждал и съм я пропуснал ако прилича на пръв поглед на cinerea. Мисля, че трябва да е малко по-едра, твоите впечатления какви са F.sanguinea лесно ли я разпозна още като я видя?

Инача като инфо, предполагам знаеш, че може да основава паразитно ако имаш друга formica колония. Може и сама, а ако си развиеш колонията може да има в нея няколко вида различни работнички. Прости им даваш какавиди и ларви на други мравки и те ги отглеждат. Или може да си спретнеш "raid" в къщи от някоя друга твоя колония.

Formica rufibarbis цариците може разпознаеш по това, че имат нещо като червена точка на гърба. http://www.world-of-ants.com/en/ants/eu ... arbis.html
Приличат на Formica cinerea само по формата и размера, иначе са мноого по-червеникави.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 11, 2011 2:41 pm 
Начинаещ мирмеколог

ant4o wrote:
avok00 wrote:
angel.minkov9 wrote:
Ще следя и ще докладвам.

F.sanguinea - търси в някоя местност близо до гора. Моето село е обградено от планини и има много различни гори. Има всякакви мравки. Camponotus vagus, Formica cinerea, Messor sp. Formica rufa, Formica sanguinea,Lasius sp. и др.

Абе Formica rufibarbis има доста в София, но не мога да видя царица. Или може би съм виждал и съм я пропуснал ако прилича на пръв поглед на cinerea. Мисля, че трябва да е малко по-едра, твоите впечатления какви са F.sanguinea лесно ли я разпозна още като я видя?

Инача като инфо, предполагам знаеш, че може да основава паразитно ако имаш друга formica колония. Може и сама, а ако си развиеш колонията може да има в нея няколко вида различни работнички. Прости им даваш какавиди и ларви на други мравки и те ги отглеждат. Или може да си спретнеш "raid" в къщи от някоя друга твоя колония.

Formica rufibarbis цариците може разпознаеш по това, че имат нещо като червена точка на гърба. http://www.world-of-ants.com/en/ants/eu ... arbis.html
Приличат на Formica cinerea само по формата и размера, иначе са мноого по-червеникави.

Знаех си :( значи не съм виждал. Сигурно са чули, че ги търся и ме избягват.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Jul 11, 2011 6:39 pm 
Четвърта колония

Много съм доволен от Formica cinerea-ите имат 3 яйца и се грижат за заедно за тях. Една до друга стоят над тях и ги пазят свирепо.

Днес на всички мравки им дадох мед. Всички ядоха.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 11:19 am 
Четвърта колония

Formica cinerea - 4 яйца. Грижат се за тях заедно.
Messor structor? - 3-4 яйца. Грижат се за тях заедно.
Lasius sp. - Вече има няколко яйца. Може би 6-7.
Другите все още нямат яйца аз най-много искам F.sanguinea-та да има.
Solenopsis fugax - Май няма и да пройма ларви.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 4:38 pm 
Четвърта колония

Въпрос към Ясен. Кога се очаква едната царица да убие другата? Като се разрастне колонията ли? А дали щом Solenopsis fugax-a до сега май няма ларви значи че нещо има на яйцата?

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 4:46 pm 
Админ

Не знам :(

Виждал съм полигинни колонии Formica cinerea в природата, но не знам как точно се получават (дали основава една и после се присъединяват други или основават няколко заедно).

Тук има доста обширна статия за M. structor (които по принцип също са полигинни, но не знам как), може да я прочетеш и да ни я резюмираш: http://www.antweb.org/austria/9.pdf.

За Solenopsis fugax: Колко време вече е така? Сигурен ли си, че са яйца, а не ларви (те са много дребни).

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 5:06 pm 
Четвърта колония

Имам я от 8 или 9 миналия месец. За статията ще видя какво мога да направя.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 7:38 pm 
Четвърта колония

Лошооооо. Едната F.Cinerea е избягала :oops: За сега 2 царици и 1 крилата мравка съм изпуснал вкъщи. Нищо, ще си изтраят последствията от това че са избягали. Зад леглото има бая паучета и ще ги опаткат.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 7:41 pm 
Админ

Оставам с впечатлението, че досега не си имал царица за повече от месец?

Нищо ли не оцеля от миналата година?

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 7:56 pm 
Четвърта колония

Имам царица от миналата година. Тази я изпуснах защото не съм сложил правилно памука на изхода и имаше бая разстояние. Утре ще пробвам да я намеря и смукна с сцила.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 9:04 pm 
Четвърта колония

Май Solenopsis fugax-a все пак има ларви. Днес погледнах и имаше няколко по-големи "яйца" от другите. Не ми се вярва да е снесла един път (тоест за първите работнички който са по дребни от второто люпило) и после пак?
ПП: Няма доколкото виждам :cry:

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 5:41 pm 
Четвърта колония

Днес сложих нова крилата царица Formica cinerea при другата. Дали ще се приемат или едната ще убие другата?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 5:49 pm 
Начинаещ мирмеколог

angel.minkov9 wrote:
Днес сложих нова крилата царица Formica cinerea при другата. Дали ще се приемат или едната ще убие другата?

Предполагам че скоро ще разберем. Четох вчера една много обширна статия за взаимоосноваването при мравките. И се оказа, че много често колонията започва с повече от една царица и след това работничките убиват излишните. Или пък самите царици се бият помежду си. В този случай обаче е възможно да останете без нито една царица :) Особено ако колонията започне с повече от 3-4. Накрая последната е обикновено я без крак два, я без глава :lol:

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours