It is currently Tue Oct 20, 2020 1:46 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Thu Jun 30, 2011 12:16 am 
Начинаещ мирмеколог

Camponotus ligniperda

Manica rubida

Меssor structor - в момента са 11 мравки и царицата, близо са до второ поколение, какавидите са доста може би поне 20на.

Formica (Serviformica) cunicularia - има солидна купчинка яйца, не изглежда да се се излюпили още.

Ето и снимки заедно с линкове използвани за да ги определя, моля, кажете си мнението.

Image

http://www.world-of-ants.com/en/ants/eu ... ubida.html

реален размер ~ 9mm

Image

http://www.ants-kalytta.com/Camponotus-ligniperda.html

реален размер ~ 20mm

Шам фъстъка е около 20мм и по него съдя за размера :)

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:44 am 
Админ

Цариците са супер, доста добра находка :) Видовете също изглеждат правилни.

Само това, в което си ги сложил ми се струва малко странно...

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:59 am 
Начинаещ мирмеколог

yassendobrev wrote:
Цариците са супер, доста добра находка :) Видовете също изглеждат правилни.

Само това, в което си ги сложил ми се струва малко странно...

Абе остави, нямам в какво да ги държа като хората. Това е малък буркан до половината залят с гипс и с ямка в средата. Сега им правя 2 малки ферми, и ще ги преместя ако не са снесли. Camponotusa се кротна мирно в средата обаче Manica царицата се наяде с мед и сега не престава да шета. Сигурно не и харесва нещо. Или е нормално за нея? Дали е капризна като Myrmica rubra? Някакви съвети как да я гледам? Сложих и вътре малко насекоми, но засега не ги яде.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 9:17 am 
Админ

Myrmica rubra не са капризни :) Иначе може би иска да се скрие някъде. Предполагам, че тя след като вече снесе редовно ще излиза да търси храна. Понеже може да си позволи да ходи повече, сега сигурно търси по-добро място (най-вече с покрив!).

Camponotus царицата гледа с минимален разход на енергия да спре някъде и да снесе там и да не мърда следващите 2 месеца. Затова при нея е доста по-важно да не се пипа и стряска и пренася.

Може да им скалъпиш някакво покривче на дупката.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 3:11 pm 
Любител

Аз имам като втората гадина. Снесе ми 4 яйца на втория ден, но си стои в епруветка. Доста тясно ми се струва че и е ограничителчето, трудно се обръща - все пак е едричка... но ще видим. Ако се появят мравки ще й направя набързо някаква ферма от корк (нали е дървояд... ъ, така де дървесен вид).

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 4:17 pm 
Начинаещ мирмеколог

yzk wrote:
Аз имам като втората гадина. Снесе ми 4 яйца на втория ден, но си стои в епруветка. Доста тясно ми се струва че и е ограничителчето, трудно се обръща - все пак е едричка... но ще видим. Ако се появят мравки ще й направя набързо някаква ферма от корк (нали е дървояд... ъ, така де дървесен вид).

Аз това нещо не мога да си представя как и с какви крила е летяло :) Като кръстоска между товарен хеликоптер и булдозер ми изглежда :D

Иначе не знам дали е снесла вече, не искам да я притеснявам много. Доколкото знам, обитават и земни гнезда, не само дървета, така че.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 7:58 pm 
Любител

Ами не знам, ама моята вече втори ден под ред я намирам зарязала яйцата и дърпа и дъвче яростно памука с който съм запушил епруветката. Малко се притеснявам - явно не й е достатъчно комфортно. Лошо е, че сега не мога да я преместя... а не знам. Дано всичко да е наред.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:15 pm 
Админ

Това с яростното дъвкане на памука го имах с една Messor capitatus царица и така и не разбрах на какво се дължеше :( Но тя вече има 4 работнички :)

Дай ѝ мед и вода и на тъмно.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:16 pm 
Начинаещ мирмеколог

yzk wrote:
Ами не знам, ама моята вече втори ден под ред я намирам зарязала яйцата и дърпа и дъвче яростно памука с който съм запушил епруветката. Малко се притеснявам - явно не й е достатъчно комфортно. Лошо е, че сега не мога да я преместя... а не знам. Дано всичко да е наред.

Винаги може да я преместиш. Не силово разбира се. След като иска да излезе, предостави и възможност. Мравките често се местят, нормално е за тях. Направи и нещо по-голямо и после махаш памука и свързваш с епруветката. Тя ще разузнае и като и хареса на новото място, ще си занесе и яйцата там.

Аз сега навън като се прибирах видях цяла огромна колона Lasius Niger (или подобни, бяха по-дребни) си пренасяха котилото от едно гнездо в друго на 5 метра.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:31 pm 
Админ

Съгласен.

Иначе за Lasius niger - те правят нещо като допълнителни гнезда, в които си закарват пилото. И си го местят от едно в друго или от/в главното. А тези, които си видял може и наистина да са се местили целите де :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jul 01, 2011 7:33 am 
Любител

Днес ще й потърся директно някакъв корк и ще й направя ораничител от него. Сутринта пак беше на памука - като го махнах директно си излезе и си заряза яйцата. В момента е в една дървена поставка за свещ с мокър памук вътре на абсолютно тъмно. Подозирам, че епруветката я харесва, защото в нея не може да върви и определено й е тясно.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Jul 01, 2011 9:16 am 
Админ

Относно корка: Направи камери в него, а не очаквай да копаят в него като в пръст, защото той е твърд и поне моите Crematogaster, които са още по-дървесни не се сещат да копаят в него (те не само правят гнездо в изгнили дървета като Camponotus, а строят и картонено гнездо като осите и като Lasius fuliginosus, при мен обаче не искат). Имам и едни Camponotus-и, които имат ферма с камера с изгнило дърво и камери с пръст и предпочетоха тези с пръст. Т.е. от мой опит мравките не дълбаят гнезда в дървото, а само прокопават до следващата кухина и я използват.

Изобщо не е толкова фатално, дали е в дърво или не. Тя не може да копае в дървената поставка за свещ. Освен това Camponotus могат да основават и в земята. Т.е. направи ѝ просто някакъв ограничител и го свържи с епруветката и тя ще реши дали иска да се мести. Сега надявам се не си я отделил съвсем от яйцата.

Това, което не би ѝ харесало в поставката за свещ е, че няма покрив близо до главата, т.е. според мен се чувства несигурно там, дори и да е напълно тъмно.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 24, 2011 10:21 am 
Начинаещ мирмеколог

Manica rubida вчера направих поредния опит да я накарам да снесе. Пуснах вътре един малък зелен скакалец на аренката при нея с откъснати задни крака. С надеждата да го хване жив (умрелите насекоми не ги ще) и да го прибере. Така като си е осигурила прехраната да вземе да снесе.

Днес видях, че скакалеца го няма а от къщичката и е изрината още пръст. Подозирам, че го е убила и вкарала вътре.

Макар че не знам дали скакалеца ще изкара докато се излюпят ларвите. Освен ако не го е ужилила и е само парализиран? Царицата има ли жило?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 05, 2011 12:45 pm 
Начинаещ мирмеколог

Оказа се, че скакалеца си е жив и щъка вътре. Не само това ами яде от мухите и дрозофилите и меда. Вече 2 седмици. А царицата Маника още не е снесла доколко успях да видя, плътно се е закопала в камерката си и стои там.

Месор семейстовото са вече 17-20 и имат още доста на път.

Camponotusa има 7-8 какавиди и още непораснали ларви.

Rufibarbis има вече няколко едри ларви, но още няма какавиди.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 05, 2011 12:48 pm 
Админ

'баси хората, пробвай да му откъснеш и другите крака и да го залееш с киселина да видим тогава дали ще го яде...... :sad-roulette: :angry-banghead:

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours