It is currently Sun Oct 25, 2020 1:15 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Tue Aug 09, 2011 9:57 pm 
Начинаещ мирмеколог

Между другото забелязах днес, че ларвите на cunicularia царицата са всъщност вече малки голи какавиди, виждат им се краката и очите. Нормално ли е за този вид да има голи какавиди? Мислех, че повечето Formica видове са с пашкул?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 19, 2011 2:33 pm 
Начинаещ мирмеколог

cunicularia работничките се излюпиха, успя да отгледа само 3. Други яйца и ларви сигурно ги е изяла. Може би трябваше малко мед да и дам? Все още не са излезли да ядат седят си вътре.

Manica rubida има една единствена голяма ларва. Не знам защо, мисля че имаше повече яйца, макар да не ги видях ясно. Тя мед доста яде.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 19, 2011 2:52 pm 
Админ

Formica по принцип са с пашкули, но се срещат частично и голи какавиди (и в природата). Не съм сигурен, но мисля, че са голи, когато е твърде влажно, или когато нямат пръст.

За Manica - Даваш ли ѝ и насекоми (протеини)?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 19, 2011 3:17 pm 
Начинаещ мирмеколог

yassendobrev wrote:
Formica по принцип са с пашкули, но се срещат частично и голи какавиди (и в природата). Не съм сигурен, но мисля, че са голи, когато е твърде влажно, или когато нямат пръст.

Оставям и редовно, пресни мухи, скакалци, дрозофили, не виждам да ги яде, обаче.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Aug 20, 2011 7:36 am 
Начинаещ мирмеколог

avok00 wrote:
yassendobrev wrote:

Оставям и редовно, пресни мухи, скакалци, дрозофили, не виждам да ги яде, обаче.

Тази сутрин я видях, че яде едно парче от дупе от голяма нощна пеперуда, дето вчера и оставих. Това е първата мръвка, която яде. Три пъти е по-голямо от нея и беше пълно с бял крем, надявам се яйца. Би трябвало да е достатъчно протеин за 10 работнични поне :ugeek: Бях и го оставил на пътя за меда. Така, че не съм сигурен дали има проблем с дисциплината и яде първото дето срещне или просто другите работи са и били стари или пък не са и били по вкуса? Или пък преди не и е трябвало да яде месо? Мисля, че ларвите са две, топчето е усукано и не се вижда добре. Но пак са малко според мен.

3-те Formica работнички още не съм ги виждал да излизат навън, вече 4ти ден, нещо ми се вижда странно, би трябвало да са гладни?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Aug 20, 2011 8:35 am 
Админ

Formica основават клаустрално (http://antday.com/index/index.php?name=newcolbg), т.е. ще е странно да излязат :)
(има и паразитни де)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Aug 21, 2011 2:16 pm 
Начинаещ мирмеколог

yassendobrev wrote:
Formica основават клаустрално (http://antday.com/index/index.php?name=newcolbg), т.е. ще е странно да излязат :)
(има и паразитни де)

Абе работничките не излизат, не царицата :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Aug 21, 2011 2:18 pm 
Админ

Като огладнеят ще излязат.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 9:35 pm 
Начинаещ мирмеколог

yassendobrev wrote:
Като огладнеят ще излязат.

Днес за излизали и са си придърпали парче пеперуда. Малко им е голямо обаче. Ще им сложа нещо по-малко да могат да го вкарат вътре.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 9:53 pm 
Начинаещ мирмеколог

Ето малко снимки, Manica rubida не съм я снимал защото е на неудобно място, но то там няма какво толкова да се види.

Ако някой има идея за по точно определение на Месора и Формиката, моля, споделете :confusion-helpsos:

Кликнете на тях за пълен размер.

Messor far
Image

Messor close
Image

Camponotus
Image

Formica
Image

Offline Profile  

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 10:46 pm 
Четвърта колония

Formica-та съм почти сигурен, че е Formica rufibarbis.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 9:09 am 
Админ

Супер са, може би малко твърде мокри.

Да питам за концепцията на мравефермите - гипс в малък аквариум и това отпред, където са камъчетата е арената ли? Или къде е арената и защо отпред има допълнително място/второ стъкло?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:39 am 
Начинаещ мирмеколог

yassendobrev wrote:
Супер са, може би малко твърде мокри.

Да питам за концепцията на мравефермите - гипс в малък аквариум и това отпред, където са камъчетата е арената ли? Или къде е арената и защо отпред има допълнително място/второ стъкло?

Формиката не са добре там, това е само малка камерка със стъкло отгоре, скоро ще ги преместя в по-голям формикариум където ще има и по-сухи места да си изберат.

Иначе арената е на дъното на голям аквариум покрито с камъчета. Покрай стените на аквариума са изправени самите формикариуми, пак квадратни от гипс със стъкло отпред и с камери и тунели вътре, но разликата е че са вертикални. Така се получава доста добра сянка за мравките вътре и в същото време мога да ги наблюдавам много добре. Затова се получава двойното стъкло, едното е на аквариума, другото на формикариума вътре. Тези сравнително малки квадратни формикариуми имат два входа, могат да се вадят, местят и слагат един върху друг като се съединяват през единия от входовете си и така се увеличава мястото за живеене, когато колонията расте.

Някои от камерите във формикариумите са облицовани със силикон така се поддържа по-ниска влажност вътре. Месора си складира там зърната.

Месора и Кампонотуса ползват общо голямата арена, мисля, че няма да се бият понеже не са конкуренти. Другите два вида имат напълно изолирани по-малки арени от дърво, вдигнати високо на дъсчици и стигат до там по мостчета покрити с мрежа. Иначе и те живеят в същите квадратни формикариуми долу.

Покрай стените на аквариума минава отоплителен кабел по дъното точно между двете стъкла (сивото на снимката). Така се предотвратява конденз по стъклото на формикариума, който затруднява наблюдението. Пък и мравките обичат да камарят ларвите на топло, точно да стъклото :)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:47 am 
Любител

Допадат ми формикариумите ти. Ще може ли една снимка на цял формикарум? Иначе това с общата арена май не е много добра идея или поне като колонията се разрастне мисле, че ще има проблеми.. :?:

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:50 am 
Начинаещ мирмеколог

Koseto wrote:
Допадат ми формикариумите ти. Ще може ли една снимка на цял формикарум? Иначе това с общата арена май не е много добра идея или поне като колонията се разрастне мисле, че ще има проблеми.. :?:

Надявам се да няма, по принцип и двата вида мравки не са агресивни. Ще пусна снимки по натам като пренеса всички царици в постоянни формикариуми.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours