It is currently Fri Nov 27, 2020 2:13 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 9:23 am 
Начинаещ мирмеколог

Те са 3 на брой:

1.Messor structor-Взех ги на първи Април тази година.Колонията се състои от около 70 работнички и преди 2 седмици ги преместих в аквариум.
2.Formica cinerea-Взех ги преди около месец и половина.Колонията има около 10 мравки и в момента отглеждат второто поколение.Живеят в епруветка но след около 2 месеца ще ги преместя в гипсова ферма.
3.Myrmica rubra-Взех я преди 2-3 седмици колонията е от 1 царица ларви и яйца.Живеят в епруветка.

Имам един Въпрос за Messor structor.Върху аквариума съм сложил стъкло за да не излизат,но искам да го махна.Ако намажа с талк не целия аквариум а само 2-3 см от горе ще излизат ли мравките?

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 9:53 am 
Админ

Докато са малко няма да излизат. Проблемът с талка е, че като се пробва една мравка да излезе, той ѝ се полепва по краката и тя пада, но с това маха и малко от талка. Когато са много доста бързо ще свърши талка и ще трябва много редовно да слагаш нов.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 17, 2011 10:08 am 
Начинаещ мирмеколог

Те доста често се катерят въпреки че са малко,но като трябва ще слагам нов.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:03 pm 
Начинаещ мирмеколог

Днес има дадох семена от глухарче и ги взеха всичките също така им посадих и Дрян.Да им посадя ли райграс и мъх или само ще пречат.Мислех че Messor structor обичат по-влажна почва и им я направих доста влажна и за да се поизпари водата днес ги изнесох на балкона да се попечът на слънце за около половин час и се изпари доста вода но все още е много влажно утре да ги изнеса ли пак или това им вреди.Имам и още един въпрос гледам че навън мравките постоянно обикалят около колониите си а моите излизат 1-2 пъти на ден и то само по 20-25 мравки за да съберат храната това проблем ли е?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:13 pm 
Админ

Според мен тези растения не са много подходящи, защото трябва да ги поливаш, а като ги поливаш почвата е влажна и може да се заровят. Не ги дръж на пряко слънце. Може да сложиш например кактус в саксийка. Те ги продават в едни малки саксийки и кактусите могат без вода, затова мисля че само те са подходящи.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:17 pm 
Начинаещ мирмеколог

Пръчки и камъни да слагам ли?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:20 pm 
Админ

За какъв вид мравеферма / формикариум става дума?

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:22 pm 
Начинаещ мирмеколог

класическа мравеферма аквариум на половина пълен с почва

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:25 pm 
Любител

Защо не пуснеш една снимка, за да могат да ти дадат по- точни препоръки? :D
Иначе мисля, че трябваше да садиш преди да слагаш мравките.. Да заровиш една плитка тавичка например и там да сложиш райграс, за да не се навлажнява цялата ти ферма, пък и ще може да се задържа вода, ако няма дупки по съда, в който поливаш.

Иначе ще изглежда много естествено и красиво с трева. Може да си направят "път" на колонията, до мястото за храна.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:31 pm 
Админ

На Messor им трябва сухо място където да си складират семената, иначе покълват. Като цяло мисля, че се срещат на по-песъчливи и бедни на растителност места, отколкото в тучни поляни.

Изнасянето на слънце е доста рисковано, защото може много бързо да ги опечеш/свариш.

Навън Messor не обикалят постоянно около колониите си, освен това колониите навън са вероятно доста по-големи от твоята (колко е голяма тя?).

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 6:36 pm 
Начинаещ мирмеколог

Виждал съм колонни на Messor В гъста трева на 2-3 метра от една река затова мислех че обичат влажна почва.Колонията е много малка 70-80 мравки.Но за съжаление снимка не мога да кача.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 10:53 am 
Начинаещ мирмеколог

Понеже Formica cinerea са хищни а през зимата няма насекоми какво да им давам освен мед?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 10:57 am 
Админ

Formica имат хетеродинамично развитие от тип Formica, т.е. дори да ги държиш на топло царицата ще спре да снася. Когато няма пило и без това не са нужни протеини (насекоми). Най-добре е да им позволиш да си изкарат зимния сън и да им даваш мед.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 3:49 pm 
Четвърта колония

yassendobrev wrote:
Formica имат хетеродинамично развитие от тип Formica, т.е. дори да ги държиш на топло царицата ще спре да снася. Когато няма пило и без това не са нужни протеини (насекоми). Най-добре е да им позволиш да си изкарат зимния сън и да им даваш мед.

Ами на Formica cinerea не може ли вместо да ги оставям на студено (10*) от средата на октомври чак до март, да ги оставя на студено примерно от края на Ноември до началото на Януари и след това да си ги гледам на нормалните условия (тоест да им намаля зимния сън) - тогава царицата ще започне ли да снася януари месец?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 3:56 pm 
Админ

Те са с "ендогенна регулация", т.е. продължителността на зимния сън не зависи от външните условия (или зависи слабо). Т.е. дори ако ги сложиш на топло по-рано най-вероятно няма да умрат, но няма да започнат и да снасят.

Освен това е много вероятно да снасят по-малко пролетта. Това съм го чувал от първа ръка за Lasius niger - Martin Sebesta от antstore е държал 2 еднакви колонии едната с, а другата без зимен сън. Тази със зимен сън е имала много повече яйца пролетта от другата. При L. niger обаче мисля, че те снасят и зимата, ако е топло.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours