It is currently Wed Nov 25, 2020 6:28 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Моята ферма
PostPosted: Mon May 03, 2010 6:15 pm 
Втора колония

Наскоро си набрах 2 царици и 20 тина работнички и ВОИНИЦИ 8-) имам 3 въпроса-мравките спят ли :D воиниците има ли с какво да помогнат във фермата :roll: и ако някой знае какво представлява мозайкита(това са едни ситни бели камъчета по често се използват за изкуствени цветя) някои знае ли дали мозайката ще е от полза- ;)

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 03, 2010 7:23 pm 
Любител

1. Мравките спрят ли?- не е 100% сигурно, повечето хора смятат ,че не спят ,но резултатите от изследването на американски етимолози отгледали в лаборатонри условия в прозрачен съд мравешка колония, предназначена специално за наблюдение на отделните насекоми. Изяснило се, че работниците и цариците спят, но по съвсем различен начин от дригите животни. Мравките-работници, които са постоянно заети с полезни действия, спят твърде малко - под 5 часа в денонощие. При това те го правят не еднократно, а го разделят на десетки малки периоди с продължителност около една минута. По този начин през денонощието работничката от този вид може да дремне до 250 пъти. Благодарение на този дневен режим над 80% от популацията в мравуняка е постоянно будна, което помага на колонията винаги да е нащрек за изненади. Цариците обаче за разлика от обикновените мравки обичат доста да си поспиват. Те редовно си дават почивка за сън и събират около 9 часа в денонощие. Но подобно на работничките и те го правят на определени интервали - около 90 пъти по 6 минути. Интересно е, че цариците имат 2 типа сън. Понякога те просто дремят. Тогава антенките им са повдигнати, а мандибулите - отворени, като те могат леко да излязат от това си състояние. А понякога заспиват дълбоко - тогава антенките им са спуснати, а мандибулите - затворени. Според учените в това състояние те могат да сънуват. За това говори движението на антенките, които цариците правят насън. "Бързите движения с антенките може би са аналог на бързите движения на очите при гръбначните", които понякога се появяват при тях в моменти на сънуване.
2. С какво могат да помогнат воиниците в самата колония?- тъй като имат много голями мандибули и мравчена киселина те могат да разкъсват по-обемиста храна на малки парченца, да убиват насекоми, които ще послужат за храна.
3. Какво представлява мозайката?- Аз лично нямам такава мозайка, не представлява нищо особено. Не мога да кажа нищо повече тъй като не съм я използвал.

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 03, 2010 9:14 pm 
Четвърта колония

за съня едно да върши работа :lol:
така като само за мозаиката нишо не е казано
- Ми може да има декоративна полза за арената. Цветни камъчета каква друга полза да имат.
и колко мравки вече си "набрал" по дяволите :D
остаи ги малко намира 1 2 3 колонии еее накрая няма да останат млади колонии около блоковите ти

Offline Profile  

PostPosted: Tue May 04, 2010 11:08 am 
Четвърта колония

Качи снимки, за да ги видим тези мравки. Ти мравуняк ли си разрушил, за да ги "набереш :D"

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 09, 2010 10:42 am 
Втора колония

около моя блок е пълно с мравуняци аз ги набирам от един мравуняк 2 те ми царици ги пуснах на село и сега се развиха и им се излюпиха мравки те са messor sructor това е първата ми колония втората(последната която я сложих в кутийка с мозаики)я преместих в една друга с пясък има дървени клончета камъчета дори правят тонели под камъните и там намирам няколко работнички имам 20ина работнички дори направиха 2 мравуняка мързи ма да снимам щот и не се разбира много и направих макет.досега фермата се развива добре пуснах им една божа-крава и я отрепака за около час но не я ядат цариците спят в един мравуняк с воиниците а работничките в отделен по малък и нялоко работнички стоят на пост да пазят.повече няма да барам мравуняци вече почвам с отглеждането ;) ще пусна и макета

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 09, 2010 7:18 pm 
Втора колония

ahhh bugna se

Last edited by niki_993 on Fri May 06, 2011 9:20 pm, edited 1 time in total.

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 09, 2010 9:22 pm 
Четвърта колония

като качиш реални снимки защото ся е от 4.5 до 6 не мога да си избера :lol:

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 10, 2010 4:01 pm 
Втора колония

:mrgreen: е ще кача и снимка-надявам се да се разбере нещо от нея-защото това е целта :lol: днес видях че са направили много дупки и са превърнали 2 та мравуняка в общ-за 2 те седмици измряха поне 5 мравки вчера и днеска умряха 2 и ги събраха на едно :oops: някои ще каже ли от какво е щото ги храня добре-дори им напоявам доста добре фермата за въздухът и проветрение не знам...направих 3 дупчици.дано се оправи кризата че ми измират всеки ден по едничка.мисля че работничките са стари защото са доста големи. :shock: моите ен напразно са STRUCTOR(messor) какъв мравуняк направиха-вече се оттървах от торовете. ;) плс кажете защо е тази смъртна криза че умира по 1 мравка на ден аз мисля че не е добре проветрено а може ли да са гладни и да са склонни към КАНИБАЛИЗЪМ-да изядат мравка от своя колоня? :shock:

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 10, 2010 9:21 pm 
Втора колония

Ето както казах-това ми е фермата-от кутийка за мелба на сладолет-изглежда досто просто-това е от преди 2 семици сега има мравуняци ;)

Attachments:
File comment: отстрани се виждат воиниците-това не са всички не си личи че са до дупчиците във които спят цариците-после може а кача още някоя стига дане спамя много
09052010634.jpg
09052010634.jpg [ 505.08 KiB | Viewed 6537 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Mon May 10, 2010 9:46 pm 
Втора колония

1-постригвам тревичката когато нарасте.и я поливам
2-намокрям едно голямо памуче от което пият вода
3-пускам им насекоми веднъж седмично-но тази можа крава от снимката още стои непокътната :lol:
4-на 1 час наблюдавам фермата и все има нещо различно-се местят нещо което не им е на мястото.
5-чистя фермата по стеничката отстрани със четка за водни боички :D
6-ами не знам ако се сетя за 6 то ще пиша

е сега каква давате за фермата от 1 до 6 :mrgreen:

Offline Profile  

PostPosted: Tue May 11, 2010 8:02 am 
Ей ники ти сигурен ли си че работничките имат роднинска връзка цариците?
И на снимката не видях царица.
И да те питам какво слагаш оджоре на кутията.

PostPosted: Tue May 11, 2010 12:25 pm 
Четвърта колония

С какво си намазал стените, че мравките не излизат?

Offline Profile  

PostPosted: Tue May 11, 2010 2:30 pm 
Админ

аз ти давам -99 от 1 до 6 ...

поне доставя ли ти удоволствие да ги мъчиш?

може ли някой друг да му се скара, че пак ще ми се разсърди някой ...

Offline Profile  

PostPosted: Tue May 11, 2010 3:13 pm 
Четвърта колония

Аз давам оценка 2,5.
А мравките ти винаги ли се опитват да излязат, понеже на снимката май това правят или само когато ги притесниш? Ако винаги се опитват според мен е по-добре да ги пуснеш, и по-добре си хвани самотна оплодена царица, вместо да разравяш мравуняци, сложи я в ограничител. След това ще имаш 4-5 месеца да направиш на мравките нормална мравеферма и да ги сложиш в нея.

Offline Profile  

PostPosted: Tue May 11, 2010 3:53 pm 
Втора колония

вече 3 дена цариците не са излизали от мравуняка си...що тъи...някои може ли да сподели как мога да наблюдавам зарицата без да и преча на живота

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours