It is currently Mon Oct 26, 2020 11:06 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sat Jul 31, 2010 8:37 pm 
Начинаещ мирмеколог

Днес обърнах една плоча на къщата и намерих колония на мравки от същия вид като тия в мравефермата у нас. Formica cinerea. Имаха доста какавиди. Стана ми чудно дали ако бях нагребал малко какавиди и ако ги оставя на моите мравки у нас. Дали ще ги изядат или ще ги оставят? И ако ги оставят излюпените мравки дали ще станат част от семейството? Някой правил ли е такъв експеримент?

Last edited by avok00 on Sat Jul 31, 2010 11:45 pm, edited 1 time in total.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 31, 2010 8:42 pm 
Трета колония

най-вероятно ще излапат какавидите защото имат друга миризма на непозната колония

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 31, 2010 8:48 pm 
Трета колония

Ще ги изядат защото имат друга миризма. Обаче има мравки който зимат какавидите от другото гнездо и като се излюпят им "Робуват".

Last edited by -Effortless- on Sat Jul 31, 2010 8:49 pm, edited 1 time in total.
Допълнение.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 31, 2010 8:54 pm 
Начинаещ мирмеколог

ant_saver wrote:
най-вероятно ще излапат какавидите защото имат друга миризма на непозната колония

И аз това си мисля, обаче интерено ако не успят да изядат всичките? И все пак някоя доживее да се измъти. Дали ще придобие миризмата на гостоприемнтата колония и ще я приемат?

Или пък ако оставя какавидите накъде на друго място където да се излюпят. Дали ще бъдат с някаква "неутрална" миризма след като я няма тяхната царица наблизо? Дали ще ги осиновят? Съмнява ме.

Според мен първия вариант е най-вероятен.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 31, 2010 8:58 pm 
Начинаещ мирмеколог

-Effortless- wrote:
Ще ги изядат защото имат друга миризма. Обаче има мравки който зимат какавидите от другото гнездо и като се излюпят им "Робуват".

Знам ги, такива има много. Затова се чудех. Formica Cinera също понякога грабят поколението на други мравки. Но не държат роби. Изяждат всичко. Обаче за техния собствен вид е интересно.

Иначе и мравките робовладелци обикновено изяждат част от заграбените ларви и какавиди. Интересно е, че някои от тях избиват нападнатата колония до крак, но повечето видове оставят възрастните и царицата живи. Така могат след време пак да наминат 8-)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 31, 2010 10:14 pm 
Начинаещ мирмеколог

Намерих една книга в google. The Ants - Volume 2 Тя е малко в академичен стил, но успях да разшифровам някои неща. Оказва се, че мравките с готовност прибират и осиновяват потомство на мравки от същия вид. Понякога дори от друг вид! Говорим за обикновени мравки, не робовладелци. Макар, че ларвите и какавидите на другите видове мравки обикновено биват изяждани, известен процент остават живи, има дори случаи на грижа за ларвите. Най-вероятно става въпрос все пак за близък вид.

Когато се излюпят възрастните, ако са от същия вид, те стават нормални членове на колонията. Ако не са, често биват убивани. Може би понякога оцеляват, но е по-скоро изключение.

Дори четох за следния куриоз. Излюпват се донесени какавиди на мравки от друг вид. Те започват да вършат работа из мравуняка и дори да се грижат за ларвите на домакините! Обаче когато самите възрастни хазяи се появят наблизо, чуждите млади мравки ги нападат и избиват :D

Извода от цялата работа е, че поносимостта между различни видове и различни мравуняци от същия вид е много по-голяма при ларвите и какавидите отколкото при възрастните.

Аз ще опитам да направя една проба, но моята колония още трудно се наблюдава и не знам дали ще разбера нещо.

Ако някой има възможност също да опита и да каже ;)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 31, 2010 11:12 pm 
Трета колония

Аз ще пробвам като ми се излюпят. :)

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 8:00 pm 
Начинаещ мирмеколог

avok00 wrote:
Днес обърнах една плоча на къщата и намерих колония на мравки от същия вид като тия в мравефермата у нас. Formica cinerea. Имаха доста какавиди. Стана ми чудно дали ако бях нагребал малко какавиди и ако ги оставя на моите мравки у нас. Дали ще ги изядат или ще ги оставят? И ако ги оставят излюпените мравки дали ще станат част от семейството? Някой правил ли е такъв експеримент?

Пробвал съм ще ги изядат, защото са от друга колония.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Apr 07, 2012 7:06 pm 
Първа колония

Може да стане ако са от яйца

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours