It is currently Fri Nov 27, 2020 10:36 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Wed Aug 04, 2010 6:35 pm 
Начинаещ мирмеколог

ant_saver wrote:
Вече не съм сигурен дали мравките спят или не спят ,но в понеделник в 21:30 на стената в стаята ми имаше мравка и дори летеше.Не знам дали е оплодена царица или не е .Задържах я.Доста дребна е не си е махнала крилата и не е снесла.Мисля да я освободя.Въпросът ми е през ноща може ли да има полети.

Не знам от нейния вид дали има полети, според мен повече зависи от топлината и влажността а не от времето на деня.

Знам само че ако я пуснеш и няма по-същото време полети на други мравки не само че няма да бъде оплодена, но и ще бъде изядена със сигурност. Когато са повече, може да мине между капките докато изяждат другите. През деня лястовиците а през ноща прилепите са дежурни. Тука около нас цялото небе е фрашкано вечер. Нищо чудно че няма много царици :(

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 04, 2010 6:39 pm 
Трета колония

Аз знам че ако я пусна сега няма да има шанс за оцеляване,но ще почакам може пък да се окаже оплодена.Ако не е ще нахрани другите ми мравки

Offline Profile  

PostPosted: Wed Aug 04, 2010 9:47 pm 
Трета колония

Ако не снесе я пусни близо до камъни или почва тя ще се скрие. :)

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 05, 2010 1:46 pm 
Трета колония

Които е имал същия проблем с пренасяне в мравеферма ,ако може да ми помогне.От две седмици епруветката с мравките ми стои в арената и мравките не искат да излизат ,сложих епруветката когато бяха 4 а сега са 9.Единственото излизане е веднъж на ден една мравка да търси храна.И въпросът ми е как да примамя мравките навън?

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 05, 2010 2:16 pm 
Начинаещ мирмеколог

ant_saver wrote:
Които е имал същия проблем с пренасяне в мравеферма ,ако може да ми помогне.От две седмици епруветката с мравките ми стои в арената и мравките не искат да излизат ,сложих епруветката когато бяха 4 а сега са 9.Единственото излизане е веднъж на ден една мравка да търси храна.И въпросът ми е как да примамя мравките навън?

Щракни една запалка в единия край на епруветката. Работи безотказно :D

Нормално е да не искат да излизат, още са млади. Мравките излизат навън, когато поостареят. Средната очаквана продължителност на живота на една мравка, когато започне да търси храна извън мравуняка е 6 дни. Заради всички опасности. Затова не бързат.

А ти изчакай и те ще си харесат сами фермата. Ако обаче епруветката им е по-привлекателна като условия, пак се връщаме към запалката :twisted:

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 05, 2010 2:19 pm 
Трета колония

Освен запалката може да пробвам и една вечер да стоят на светнато :lol:

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 05, 2010 7:19 pm 
Четвърта колония

Аз едните мравки така ги преместих вечерта ги оставих без защита от светлината и на другия ден се преместиха.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Aug 08, 2010 3:12 pm 
Трета колония

Напоследък гледам по една мравка да влиза в маркуча на мравефермата и излиза после открих че те си изхвърлят всичкия боклук в тръбичката.Сега е пълно с отпадъци на комари и мухи и дори и овес и просо

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 09, 2010 3:48 pm 
Трета колония

Не исках да правя нова тема затова ще питам тук.Пречат ли онези машинки ,които избиват комари във вид на таблекти и едни в шишенца които се слагат в контактите ,на мравките

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 09, 2010 3:56 pm 
Начинаещ мирмеколог

ant_saver wrote:
Не исках да правя нова тема затова ще питам тук.Пречат ли онези машинки ,които избиват комари във вид на таблекти и едни в шишенца които се слагат в контактите ,на мравките

Ако под пречат разбираш "отравят" отговора е: твърде възможно. Аз подозирам че много от тях "пречат" и на хора, въпреки че продавачите в аптеката няма да ти го кажат :D

Зависи от конкретната машинка. Трябва да прочетеш в съдържанието кое е активното вещество вътре и да потърсиш данни за токсичност в нета.

Аз не ги обичам тия машинки. Някакси ухапването от комар не ми се струва толкова страшно, колко да дишам подгрети химикали.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 26, 2010 9:43 am 
Трета колония

Ще коментирам статуса на мравките ми за последният един месец защото все не ми достига време.Предният месец пуснах на свобода втората ми царица rufibarbis защото не се развиваше и не снасяше.Царицата коята я хванах през ноща умря след 1 седмица.
Сега : останаха ми само 2 царици първата rufibarbis успях да преброя 18 работнички.Продължават да си седят в епруветката,но измислих начина да ги извадя:ще ги пресуша .Няма да им слагам вода и тогава може да излязат.Царицата която мислех че е Lasius niger не ми прилича на този вид ,но пък има 3-4 ларви и се развива добре

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 26, 2010 4:07 pm 
Трета колония

Някой може ли да помогне с определянето на тези мравки на снимката и със тази пеперуда ако някой е виждал подобна.За мравките живеят в двора ми и един ден имаше война със vagus-и

Attachments:
100_0985.jpg
100_0985.jpg [ 90.02 KiB | Viewed 4117 times ]
100_0890.jpg
100_0890.jpg [ 119.17 KiB | Viewed 4117 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 26, 2010 4:31 pm 
Трета колония

Според мене са Formica rufa.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 26, 2010 7:36 pm 
Четвърта колония

Относно вида на мравките. Снимката на мравката е лошо качество но ми мяза на Formica rufibarbis.
-Effortless- Formica rufa е горски вид и много ме съмнява да е такава. За разлика от Formica rufibarbis които виждам много често в града. Всеки има право на мнение, затова го одобрих, но мисля че бъркаш и трябва да внимаваш повече, а не само да трупаш мнения.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 26, 2010 7:45 pm 
Трета колония

не са Formica rufibabrbis.Тези са по големи и имат бели ивици по корема
Забравих да кажа че не са Formica rufa защото живеят в дърво

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours