It is currently Mon Dec 09, 2019 5:00 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri Apr 27, 2018 9:48 pm 
Любител

Така, след като с много помощ от jonathan21700 и Longanlon добутах до 2 царици (най-вероятно Messor structor) се зародиха куп въпроси.
В началото и двете успяха да снесат, но по някаква причина, въпреки наличието на вода (мокър памук) и тихо, тъмно място успях да убия едната.
Въпроса е че вече седмица имам яйца и царица в сптинцовка (след като котките ми вандали счупиха епруветката), но не зная важни неща.
1 - колко време ще е нуцно за да се излюпят яйцата?
2 - кога започвам да храня и с какво?
3 - кое е по-разумно малък формикариум (гипсов, свързан с евентуална арена ) или епруветка (когато се излюпят работнички)
4 - щом за вида са необходими пръст и пясък, какви да бъдат (за момент аимам пясък от морето (защото е дребен) но имам скруполи да го сложа в бъдеше в мравефермата, защото най-вероятно по него има сол....

Благодаря за помощта на jonathan21700 и Longanlon, и разбра се на тези от вас, които сега ще ме светнат за нещата :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri Apr 27, 2018 10:05 pm 
Любител

Тъй като Мessor structor са големи мравки може да отнеме 1-2 месеца подобно на Camponotus да се излюпят. Най-добре да започнеш да я храниш малко след като първите работнички излезнат. Най-добре ги дръж в епруветката, докато предцениш, че им е малка и те почват да дърпат памука да излезнат. Едвам ли има значение от къде е пясъка, не мисля че може солта да им прецака осмотичното налягане, че да ги убие. Виждал съм мравки по плажа

Offline Profile  

PostPosted: Fri Apr 27, 2018 10:58 pm 
Любител

С какво да храня?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Apr 27, 2018 11:02 pm 
Любител

С мед ако го харесат, но ако можеш пробвай да направиш мравешко желе. Но нямам идея как се прави

Offline Profile  

PostPosted: Sat Apr 28, 2018 4:28 pm 
Втора колония

Аз също казвам да започнеш след като се излюпят първите работнички. В началото давам семена главно ленено семе тъй, като Messor са специализирани в яденето на семена също е важно протеин да им се дава често. Този вид не се нуждае от сладки неща. А за гнездото има време също така не е задължително да има пръст а ако ще слагаш по-добре вземи жълта глинеста Messor най-често в такава гнездят. Успех!

Offline Profile  

PostPosted: Mon Apr 30, 2018 10:48 pm 
Любител

https://www.youtube.com/watch?v=LOx_-Y7xGoQ

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 31, 2018 4:20 pm 
Любител

1 - колко време ще е нуцно за да се излюпят яйцата?

Ще цитирам малко от "Парола на кръстосаните антени" от Йосиф Халифман:
"...Няколко майки от вида Месор структор,връщащи се от брачен полет,били уловени и разселени по една в малки колкото кибритена кутийка плоски гнезда,от двете страни със стъклени стени.Докато пръстта тук била суха,нито една женска не успяла да си изгради гнездо;щом обаче била навлажнена,пленницата веднага се заела да прокарва ходове и камери.Минали 2-3 седмици и женските,зарити в камерите,започнали да снасят яйца.След 6 седмици в гнездота се появили ларви.Още месец личинките започнали да какавидират,а след нови 2 седмици-т.е. всичко 15 седмици след брачния полет първите мравки-работнички в много гнезда пробили ходове на повърхността на земята..."
Моите уловени началото на април ги чакам края на юли...ако е вярно това от книгата...

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 06, 2018 3:56 pm 
Начинаещ

Бавно се развиват messor structor, да.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours