It is currently Mon Dec 09, 2019 4:18 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: Wed May 23, 2018 10:48 am 
Трета колония

Здравейте фенове на мравките. След малка пауза от около 3 години, аз пак съм тук. Отново се върнах към старото ми хоби, а именно мравките. Налових си няколко царици този месец и много им се радвам. Имам и един въпрос. Забелязах малки паразити по една от царицата, около 3-4 са на брой и се интересувам, дали я застрашават по някакъв начин. Ще прикача и снимка за по-добра представа.

Attachments:
IMG_0203.jpg
IMG_0203.jpg [ 365.23 KiB | Viewed 2073 times ]

PostPosted: Wed May 23, 2018 2:26 pm 
Любител

:) ...По мезорите много често има кърлежи за жалост,породено от начина им на живот...

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 24, 2018 9:01 am 
Любител

https://www.google.bg/search?biw=1280&b ... k8Kq0XbPgQ

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 24, 2018 10:33 am 
Трета колония

Аууу.. значи положението може да стане страшно, ако започнат да се размножават. Какво може да се направи?

Offline Profile  

PostPosted: Thu May 24, 2018 5:49 pm 
Втора колония

Гледай да ги държиш далеч от тези които нямат. Не мисля че ще са проблемни но наблюдавай. Чул съм, че някой хора слагат парче лимон в арената и мравките го използвали за да ги махнат.

Offline Profile  

PostPosted: Sun May 27, 2018 5:37 pm 
Начинаещ

Мисля че не съм имал проблем с въшки (мисля че така се водят). Въпреки това съм гледал видео относно друг вид със същия проблем. Не мисля че са фатални, но не е и нещо нормално. Човека се справи с проблема чисто и просто като премести от един в друг формикариум колонията. Не знам дали това ще разреши проблема, но и ти може да пробваш да смениш епруветките. Аз лично не мисля че би дало резултат, но нищо не пречи да пробваш. Спомена се и нещо свързано със бебешка пудра, което бих го разбрал ако лекуваш голямо животно или цвете, но за мравките не знам дали ще работи. Ако ти се експериментира между двете епруветки сложи прозрачен маркуч дълъг няколко сантиметра и малкл пудра колкото да се покрие добре дъното.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Nov 13, 2018 9:35 am 
Трета колония

Възникна ми една питанка тези дни. Понеже вече е време за зазимяване, а аз се преместих и вече нямам маза, какво мога да направя по въпроса. Моля дайте ми съвет! Мога да ги пребера на терасата в един шкаф, но там температурата става минусова и се опасявам, че може да им навреди. Имам няколко нови царици Messor structor и една голяма колония от едни големи горски черни мравки, които все още не съм определил точно, но се нуждаят от зазимяване и не знам как да действам, а времето вече много напредна. :)

Offline Profile  

PostPosted: Tue Nov 13, 2018 9:47 am 
Трета колония

Ето и малко снимки на царицата.Тя е голяма около 1,5-1,6 см. Съжалявам за качеството.

Attachments:
viber image2.jpg
viber image2.jpg [ 174.69 KiB | Viewed 1640 times ]
viber image.jpg
viber image.jpg [ 157.1 KiB | Viewed 1640 times ]
viber image1.jpg
viber image1.jpg [ 141.76 KiB | Viewed 1640 times ]

PostPosted: Tue Nov 13, 2018 10:33 am 
Любител

Здравей! Това на снимката е вагус...поздравления,развили са се много добре...гледам има вече и доста едри ''войници''.А си ги сложил и в корк,което те обичат...те са дървесен вид...предполагам си имат и поилка на арената.
Относно зазимяването на месорите,някои дори го водят за факултативно при тях...(което не се отнася за вагуса,той дори и без понижение на температурата пак изпада в диапауза)...четох в руски форуми,че ги слагат в хладилник,там темп.е постояннна,+5°,но се споменава,че не трябва да се забравя да ги овлажняваш периодично...
Дано полезен съм и успех!!!... :)

Offline Profile  

PostPosted: Tue Nov 13, 2018 2:06 pm 
Трета колония

Хладилника не го имам за вариант , защото постоянно работи съответно излъчва трептения, които стресират колонията. Заради това предпочитам по-спокойно място. Притеснявам се, че ако ги оставя навън, дори и да ги завия в нещо, температурата вероятно ще пада от време на време и до минусови стойности.
Относно овлажняването на корка ситуацията е много зле. Не мисля,че е необходимо, защото мястото където ги открих беше изключително сухо. В арената съм осигурил вода и постоянно има работнички и смятам, че колонията е щастлива. Само трябва да реша какво да правя с хибернацията. Надявам се да чуя и още мнения.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Nov 15, 2018 1:16 am 
Начинаещ

Относно хладилника, добра идея е но не мисля че трябва да са в кухненския хладилник. Ако имаш възможност да купиш някакъв стар миниатюрен хладилник, който да държи около 5-6 градуса би трябвало да се получи. Малките трептения не би трябвало да са от значение, все пак спят... Ще сложиш един чишт вълнени шушони под тях или нещо друго което да обира малка част от вибрациите.
Друг вариант е някъде навън, не знам дали имате мазе или барака някъде на двора, но просто така пред вратата да ги оставиш няма да стане.
И третият вариант който съм мислил аз: топлоизолираща кутия за храна, такива има в метро, от полистирол. Тук обаче електрича трябва да се намеси. Предполагам има някакви малки модулчета, които биха могли да се монтират на капака или от някоя страна, и да се нагласи така че да държи постоянна температура. Аз лично го имам това само като идея. Дали с помощта на нявакъв термоетър или какво, тук трябва някой по опитен да се намеси.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Nov 18, 2018 11:59 pm 
Любител

:violence-pistoldouble: ...Ванка,с тия вълнени шушони ,напра'о м'ъ застреля... :lol: :lol: :lol:

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours