It is currently Wed Oct 28, 2020 3:45 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Aug 27, 2012 9:07 pm 
Любител

Здравейте!
Някои въпроси ме тревожат от доста дълго време и никъде не намирам отговор. :eusa-think:
1. Как колонията нараства и намалява (ако това зависи от стопаните).
2. По колко мравки (приблизително) се навъждат на месец?

Благодаря предварително :D

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 27, 2012 9:20 pm 
Трета колония

1. Най-важно е да имаш търпение. Ако всеки ден ги отваряш да ги тормозиш, психически ги нараняваш (малко или много им вредиш). От стопаните зависи и тяхната среда на живот.
2. Зависи от колонията и царицата. Слушах по National Geographic, че една върастна, добре разита майка снася на денонощие по 10000 яйца. Това е в някоя голяма колония. При моите най-много се падат по 0,5 яйца на денонощие. :D

Offline Profile  

PostPosted: Mon Aug 27, 2012 10:05 pm 
Начинаещ мирмеколог

Ами в една голяма колония в природата умират и се раждат нови и нови мравки.Моята царица за тази година снесе около 40 яйца и всички се излюпиха живи и здрави.В месеца снесе два пъти по 5-6 яйца и докато те не станат какавиди не снася други.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Aug 28, 2012 7:17 pm 
Любител

Мерси!

Offline Profile  

PostPosted: Thu Aug 30, 2012 9:59 am 
Четвърта колония

Това е много относително... Всеки вид е различен, например има дребни видове, които живеят в лешник и достигат най-много 200 индивида, а от друга страна Formica rufa достигат 10 000 000 000 индивида(или 10 000 000 не помня точно, ама май беше повечето :D). Колонията рядко би намалявала, освен ако се отглежда на лоши условия. Иначе ще расте безспирно, а скоростта зависи от вида. Messor structor се развиват по-бързо от Lasius niger, а Lasius niger по-бързо от Camponotus vagus. А за втория въпрос пак е относително, понеже първата година Messor structor може да достигнат 100 броя за 6 месеца, а втората 1000 броя за 6 месеца - следователно и скоростта е променена.

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 8:37 am 
Админ

Smiche wrote:
Това е много относително... Всеки вид е различен, например има дребни видове, които живеят в лешник и достигат най-много 200 индивида, а от друга страна Formica rufa достигат 10 000 000 000 индивида(или 10 000 000 не помня точно, ама май беше повечето :D).

Филма Ants: nature's secret power :D
Даже човека казва, че в лешника живеят не повече от 100 мравки, но колонията е напълно развита. Ако някой иска може да напишем субтитри за филма да ми пише. Ще е доста полезно. Аз така и не можах. Когато почти ги бях написал компютъра ми бъгна и трябваше да го преинсталирвам и забравих да запазя субтитрите :(
После по едно време пак почнах да ги пиша, но тогава пак нещо се бяха изтрили. Скоро пак щях да ги почвам но Subtitle workshop-a ми не тръгна и съвсем се отказах :D

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 12:37 pm 
Любител

Ухааа! :shock: А какво правите ако колонията достигне голямата бройка?

Offline Profile  

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 7:04 pm 
Четвърта колония

Купуваме вентилация, да не се издушат. Иначе си ги гледаме :D.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Sep 25, 2012 5:41 pm 
Любител

Ами аз мравки щях да си взимам за храна на един вид гущер ( Horned Lizard ). Проблема е че похапва по 15 мравки на ден. Разпитвах хора с опит за отглеждането му и те ми казват че зимат по една лопата пръст ( заедно със мравките ) от някой мравуняк и проблема с храненето свършва.
Аз претпочитам да си направя мравеферма отколкото да развалям мравуняци. Надявам се да ми дадете съвет дали при една стабилна колония мога да си позволя толкова мревки и кой вид се размножва най-бързо?
Благодаря предварително!

П.П. Ако не мога да постигна храненето му благодарение на домашно гледани мравки просто няма да си взимам такъв вид.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Sep 26, 2012 3:57 pm 
Начинаещ мирмеколог

Според мен 1 колония няма да ти стигне поне в първите 3-4 години и то ако говорим за голям и бързо размножаващ се вид. Затова си вземи поне 3-4-5 колонии.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours