It is currently Sat Oct 31, 2020 2:38 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Sat Jul 20, 2013 7:42 am 
Любител

Здравейте! Купих мравеферма с гел за децата, но сега от форума разбрах, че съвсем не е толкова просто да отглеждаме мравки в нея. Установих, че познанията ми са оскъдни, направо нищожни... Изчетох доста материал тук, но не ми е достатъчно, за да започна. Не е просто да си пуснеш мравчици вътре и да си ги наблюдаваш... Това май е да ги мъчиш... Мравефермата е от най-големите, снабдена е с арена. Очаквам всеки момент да я получа, но... нямам възможност да търся царица. Ще бъда много благодарна на всяко изказано мнение, а ако има някой от Пазарджик да продава царици, веднага бих купила. Благодаря!

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 8:03 am 
Четвърта колония

Този гел който го има в мравефермите , не е много подходящ понеже може да навреди на царицата.Ако мравефермата е от така наречените във форума "класически" (тези на които стъклата им са близо едно до друго --> http://www.antday.com/?lang=bg&pageid=antfarm ) Махни гела и го напълни с пръст или нещо друго , според мен така ще е по-добре , за да не си хвърлила парите си на вятъра.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 9:20 am 
Любител

Аааа, няма да го махна... Сума пари се изръсих за мравефермите с този гел, разработен от НАСА специално, за да ги пренесат и изследват в космоса. Няма да навреди на царицата, в това съм категорична. Ето ги двата вида, които купих, но още не съм ги получила

Attachments:
2.JPG
2.JPG [ 73.98 KiB | Viewed 7636 times ]
3.jpg
3.jpg [ 90.49 KiB | Viewed 7636 times ]

Човек трябва да прощава на враговете си, но не и преди да бъдат обесени.
Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 1:23 pm 
Трета колония

joro wrote:
Аааа, няма да го махна... Сума пари се изръсих за мравефермите с този гел, разработен от НАСА специално, за да ги пренесат и изследват в космоса. Няма да навреди на царицата, в това съм категорична. Ето ги двата вида, които купих, но още не съм ги получила

Извинявай, но яко си са нацакала колко струва?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 2:08 pm 
Любител

AntsBulgaria wrote:
joro wrote:

Извинявай, но яко си са нацакала колко струва?

И ти извинявай, но отглеждал ли си мравки в такава ферма? Би трябвало да си пробвал нещо, за да изразяваш мнение, нали така? Или поне, когато човек твърди нещо, редно е да се обоснове, за да бъде продуктивна дискусията. По какъв начин този гел би могъл да навреди на царицата, а на останалите мравки - не? Въобще, благодарна съм на всеки, който изрази компетентно, изпитано мнение за тоя вид ферми. :text-imsorry:

Offline Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 11:31 pm 
Четвърта колония

Така Ясен (създателя на форума и човека който е вдъхнал това хоби във всички от тук) беше писал в тема че наврежда на царицата смисъл на яйцата да не могат да се развият правилно защото това е хем храна за тях хем пръст...Затова не се препоръчва .

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 21, 2013 6:03 am 
Любител

EXSTREM wrote:
Така Ясен (създателя на форума и човека който е вдъхнал това хоби във всички от тук) беше писал в тема че наврежда на царицата смисъл на яйцата да не могат да се развият правилно защото това е хем храна за тях хем пръст...Затова не се препоръчва .

Благодаря! Вярвам, разбира се, на Ясен. Изчетох всичко написано и беше изключително полезно за мен, но едно нещо не разбрах - нали царицата се отглежда в ограничител до излюпването на яйцата й, не се пуска във фермата? Нали младите мравчици, заедно с царицата, се оставят сами да го напуснат? Затова си мисля, че не може да й навреди, защото във фермата се пренасят мравки, а не яйца. Ако греша, поправете ме.

Мисля си, че разликата в моята ферма е в това, че просто съм улеснена. Няма да я правя, да търся среда, храна, вода и пр. В интерес на истината, животът на тези организирани малки същества ми е страшно интересен, но не мога да се справя с храненето им - не мога да им осигурявам листни въшки, скакалци и пр. насекоми... Бррр... Приемам упреците и си признавам, че търся лесното. Дано се намери някой, отглеждащ мравчици в такава ферма, та да пише.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 21, 2013 12:29 pm 
Четвърта колония

От мой опит казвам , че слага се царицата в ограничител защото е по-малко пространство и по-бързо ще го разучи и ще се успокои по-бързо и следователно ще снесе по-бързо.В фермата тя е голяма и царицата няма да може да се успокои и примерно ако е в ограничител ще снесе след 1-2 дни , а във ферма може 4-5 дни (дори и повече).
За храната не е голям проблем аз също не им търся скакалци и тем подобни , давам им мед (но той дава само въглехидрати ) или им хващам някоя муха.
Този гел е направен главно за деца (4-7г предполагаемо) понеже те няма да почнат да търсят царици и да се грижат.Родителите им купуват едно такова хващат им 10-15 мравки пускат ги и ги гледат 1-2 месеца.И после тря нов гел.Това е то с тази гел-ферма. :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 21, 2013 1:34 pm 
Админ

Здравей и добре дошла във форума :)

По принцип тези ферми са действително предназначени за деца и мравки работнички. Реално нямам личен опит, но подобни неща се пишат и по другите форуми.

Поразтърсих се малко за да видя от какво реално се състои. Тук например има рецепта за приготвянето му (ако може да се вярва). Състои се от агар-агар (нещо като растителен желатин от водорасли), консерванти, за да не мухляса и оцветител. На друго място пишеше, че консервантите са калиев сорбат и натриев бензоат и че се слага и захар.

Проблемите с такава ферма за истинска колония за мен са, че от една страна мравките ще са осветени отвсякъде, което е стресиращо за тях (под земята е тъмно). Освен това не мисля, че човешкият наблюдател ще вижда много през гела, например не мисля, че ще се видят яйцата или малките ларви. Възможно е и да е твърде влажно за мравките. Възможно е и консервантите да им навредят. И освен това хранителността му е въпросна (в него има само захар, т.е. въглехидрати). Най-малкото няма да има витамини (за разлика от меда) и протеини (насекоми), като последните са особено нужни за яйца, ларви и нови мравки.

Друго нещо, което не одобрявам е, защо продават такива неща за деца. Не е ли идеята децата да видят как стоят нещата в природата и да се научат на някои неща. Да държиш мравки в гел е доста неестествено и антиприродно. Всъщност единствената причина е, че тези неща са шарени и на пръв поглед изглеждат добре, което стига за една играчка да се продаде и да носи радост, но не и да бъде образователна и възпитателна.

Но може да пробваш и да ни държиш в течение за резултатите :)

П.с.: Нямаше ме известно време, защото се пренасях в нов град с ново жилище и имам нова работа и беше много напрегната и стресова ситуацията, но сега нещата вече се успокояват :)

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 21, 2013 3:37 pm 
Любител

Напълно съгласна съм с всичко, написано от двамата. Няма как да не се съглася! Като чета споделеното от вас, сама достигнах до същия извод. Всички тук се грижат за своите малки любимци, ние явно само ще наблюдаваме... Не знам, голямата ферма уж е снабдена с арена, ще видим... Със сигурност мога да кажа само едно - от всички вас тук се запалих за истинско отглеждане и със сигурност ще го направя след гела. Поне къщичката им купих, че съм жена с много ангажименти и ми е невъзможно да я направя сама. Благородно ви завиждам, като чета за царици, яйца и всичко останало. Успех и здраве на вас и на мъничките ви любимци, заслужавате го!

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 28, 2013 4:47 pm 
Любител

Здравейте отново, т.к. яко сме се запалили да си отглеждаме мравки. Не съм получила още фермите, но трябва да сме готови със знания и сега изучаваме поведението им. Засега и аз, и децата, клечим пред мравуняците и наблюдаваме. Изчетохме доста материали, учим се най-вече от вас тук. Уловихме една крилата мравка, но ви моля да ми кажете това принцеса /царица/ ли е или е търтей? Снимките са малко мътни, но епруветката ми е матирана и затова, моля да ме извините.

Attachments:
P7281801.JPG
P7281801.JPG [ 178.07 KiB | Viewed 7572 times ]
P7281800.JPG
P7281800.JPG [ 170.61 KiB | Viewed 7572 times ]
P7281799.JPG
P7281799.JPG [ 165.87 KiB | Viewed 7572 times ]

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 28, 2013 5:26 pm 
Админ

Това е някакъв вид пчела / оса, най-добре я пусни :) Сравни антените ѝ с някоя снимка на мравка.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 28, 2013 6:55 pm 
Любител

Благодаря... Така ме разочарова, толкова радост беше... Пуснах я. Ама ето още нов улов и една мъртва взех, за да я покажа и да разбера за какво ще я определите. :oops:

Attachments:
какво е това...JPG
какво е това...JPG [ 284.63 KiB | Viewed 7569 times ]
какво е това..JPG
какво е това..JPG [ 66.62 KiB | Viewed 7569 times ]
какво е това.JPG
какво е това.JPG [ 459.91 KiB | Viewed 7569 times ]

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 28, 2013 10:20 pm 
Четвърта колония

Първата царица е Cataglyphis nodus

Offline Profile  

PostPosted: Sun Jul 28, 2013 10:59 pm 
Любител

Благодаря, всъщност аз съм съвсем начинаеща, та за мен все още видовете не са толкова важни, важното е, че спец я разпозна като царица. Сега остава само да я опазя и утре да уловя още.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours