It is currently Sun Aug 01, 2021 3:26 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri May 25, 2012 12:19 pm 
Начинаещ мирмеколог

Царицата ми вече си има 2 работнички, но колкото и да търся информация по нета не мога да и определя вида затова реших да питам тук.Тя много прилича на Formica cinerea, но е по.малка и е с червеникави крака коремчето и гърдите и са сиви на дължина е 8mm. Някакви идеи според мен е някой от тези видове Formica cinerea,Formica cunicularia,Formica lemani,Formica fusca. :roll: :roll:

Attachments:
images.jpg
images.jpg [ 11.33 KiB | Viewed 4587 times ]
queen.jpg
queen.jpg [ 18.37 KiB | Viewed 4596 times ]
Offline Profile  

PostPosted: Fri May 25, 2012 10:46 pm 
Четвърта колония

Ще се опитам да те улесня с разпознаването :).
Formica lemani - Мандибулите със зъбчета (и апикален зъбец), набраздени и пунктирани. Прилежащите космици много фини и гъсти, сиво-жълтеникави.
Биономия - обитават смърчовите и буковите гори. Този вид е широко разпространен в нашите планини.
Formica cinerea - Дължина на тялото на цариците 9,1 - 9,5мм. Няма смисъл да пиша повече :D.
Formica cunicularia - Мандибулите отстрани и под главата. Петиолусът голям, изрязан, тъмен.
Formica fusca - Главата еднакво дълга и широка. Клипеусът с прав преден край и с очертан кил. Тораксът отгоре малко по-широк от главата.
Биономия - Обитава естествените и културните ландшафти. Повечето гнезда са малобройни.
Дано съм помогнал. Термините които не разбираш ги има на един чертеж на сайта. Информацията е взета от Фауната на България том 22. Може да видиш и някоя таблица на полетите. С лупа можеш да я огледаш царицата по - обстойно. Може и с микроскоп с осветление отгоре, стига да я накараш да не шава. А видът ти може да не е някой от тези които си изброил :D.

Offline Profile  

PostPosted: Sat May 26, 2012 11:54 am 
Начинаещ мирмеколог

Благодаря! Според написаното от теб най-много прилича на Formica lemani по-цвета и гъстите косми по-малка е от Formica cinerea, а и нали първите работнички които ми се излюпиха са по-малки и още не мога да им определя вида.Но съм сигурен, че е Formica lemani, защото ние сме в планински район. :eusa-dance:

Offline Profile  

PostPosted: Sat May 26, 2012 6:13 pm 
Четвърта колония

Ако има червеникаво, като на втората снимка, която си качил може и да е Formica pratensis или polyctena.

Offline Profile  

PostPosted: Sat May 26, 2012 6:25 pm 
Начинаещ мирмеколог

Има само на краката, а тялото и на царицата и на работничките е сиво с малко черно.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours