It is currently Fri Sep 17, 2021 6:51 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: Thu Oct 11, 2018 2:54 pm 
Любител

Здравейте,

Първата уловена царица (надявам се) от както ми станаха интересни мравките.
Бихте ли потвърдили дали това е Formica Rufa или Formica cunicularia и ако не к'ва е тая госпожица и съвети за отглеждане на вида в домашни условия ? Може ли да бъркам целия род Formica ?

Възможно ли е да е гризала пластмаса, понеже я бях оставил 2 дена в пластмасов контейнер със синя капачка и навлажнен памук вътре. Днеска отварям и гледам сини точици по памука (цвета на капачката)?

Image
Image
Image

Благодаря предварително :) :)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Oct 13, 2018 11:23 am 
Начинаещ

:) ...Здравей!Ако хванал си я тия дни е много късно за формиките...това май е крематогастер...или шмидти или скутеларис...когато се появят работничките лесно ще я определиш...УСПЕХ!!!...

Offline Profile  

PostPosted: Sat Oct 13, 2018 6:09 pm 
Любител

Здравей, благодаря за отговора :)

Нещо по специфично за тези crematogaster ? Изграждат ли мравуняци или не ? За да знам, дали да им правя мравеферма или просто да ги сложа в терариум с клонки и т.н. ?

Мерси :)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Oct 13, 2018 7:49 pm 
Начинаещ

:) ...Далеч си още от формикариум,мравеферма,терариум и клонки...нека си стои в епруветката,предполагам е в такава...така може да остане до пролетта,такива есенни майки не се развиват,както на нас ни се иска.Може да и придадеш дрозофилки и капка медец.
Иначе вида е интересен,имам такава...като му дойде времето се развиват бързо и много.Силно сухолюбива са...подходящ е дървен формикарий и поилка на арената и ще изпълниш изискванията им.Справят се много добре с доста едри насекоми,мъртви,които пренасят на малки частички в гнездото,запасявайки се за доста дълго време с храна.Давам им и напоен с мед памук,иначе лесно залепят за меда и немогат да се измъкнат.Питай ако нещо изникне,за мен ще е удоволствие да споделя опита си.
Като се появят работнички ще ги определим какви са...скутеларис са само с червена глава,докато при шмидти и главата и торакса са червени.... :)
Поздравления и за фотото,много добри снимки... :eusa-clap:

Last edited by Ранго on Sat Oct 13, 2018 7:57 pm, edited 1 time in total.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Oct 13, 2018 7:54 pm 
Любител

Благодаря ти за изчерпателния отговор.
Ще споделям какво е станало с царицата. Ясно е, че ще чакам доста :D

Прочетох, че за тези Crematogaster scutellaris хибернацията им е от Ноември до Януари. Това значи ли, че няма да видя работнички до Февруари ? :shock:

П.С. Снимките са правени с фотоапарат от 2006-та... Canon ixus 80is на макро режим. Колкото толкос, по-добре е от смартфон дет не мое фокусира :)

Offline Profile  

PostPosted: Sat Oct 27, 2018 10:21 pm 
Втора колония

Това е Crematogaster schmidti. И да няма да снесе преди хибернация.
Кога по-точно я намери?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Nov 03, 2018 3:14 pm 
Любител

jonathan21700 wrote:
Това е Crematogaster schmidti. И да няма да снесе преди хибернация.
Кога по-точно я намери?

Здравей, средата на октомври и края намерих още една същата. Та си ги гледам ся двете, но мисля да ги изкарам на терасата двете епруветки та да са хибернират ...

Също ми е чудно дали да опитам да ги вкарам в една епруветка, понеже четах че може и да създадът колония заедно, но не ми се рискува, да не са избият после.

По време на хибернация трябва ли им храна нещо, одяло, възглавница и червен килим да им постеля :D ?

Offline Profile  

PostPosted: Sat Nov 10, 2018 12:19 am 
Втора колония

По-добре не ги събирай и не им трябва храна сега. Аз също хибернирам мравките си на балкона и няма проблем издържат на студ обаче при по-голям студ епруветките замръзват и може да се спукат, затова ако искаш ги сложи във тик так кутийки с влажен памук, е за сега не е проблем.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Dec 01, 2018 9:06 pm 
Любител

Crematogaster мравките са страхотни и хищни, просто са перфектни за отглеждане.Не са едни от най- лесните за отглеждане тъй като колониите стават много големи и, защото могат да скачат(за това се наричат мравки акробати).Успех с отглеждането им и догодина като се появът първите работнички да пратиш снимки!

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours