It is currently Wed Aug 04, 2021 6:42 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun Oct 07, 2012 3:41 pm 
Трета колония

В нашата градина има една голяма колония Messor structor от която мисля да си взема царица догодина, но днес видях около десет работнички Formica (Raptiformica) sanguinea много близо до гнездото на messorite. Това означава ли, че ще поробят ларвите. Ако е така, колонията дали ще е способна да се размножава догодина. :(

Offline Profile  

PostPosted: Sun Oct 07, 2012 6:17 pm 
Начинаещ мирмеколог

Formica sanguinea взима роби само на други видове Formica и то много рядко а и едва ли биха рискували да нападнат Messor structor, защото тези те са много агресивни и силни в защита (говоря от опит). И защо ще ги разравяш това не гарантира че ще намериш царицата, а че най-вероятно ще убиеш колонията. По добре си вземи млада царица, която още не е създала колония все пак полетите на Messor structor мисля, че са първи.

Offline Profile  

PostPosted: Tue Oct 09, 2012 6:29 pm 
Втора колония

Дори и да взимаха роби от други колонии не мисля че 10 работнички Formica sanguinea ще си пробият пътя до ларвите и обратно в една добре развита колония на Messor structor. Ще бъдат разчленени още като влязат в дупката особено ако се натъкнат на някой по едър войник.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Oct 10, 2012 6:48 pm 
Трета колония

mravkata wrote:
Formica sanguinea взима роби само на други видове Formica и то много рядко а и едва ли биха рискували да нападнат Messor structor, защото тези те са много агресивни и силни в защита (говоря от опит). И защо ще ги разравяш това не гарантира че ще намериш царицата, а че най-вероятно ще убиеш колонията. По добре си вземи млада царица, която още не е създала колония все пак полетите на Messor structor мисля, че са първи.

Не съм казал, че ще разравям колонията. Със изречението за което казвам, че ще взема царица, имах предвид догодина, когато има полети. :)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Oct 10, 2012 6:50 pm 
Трета колония

spartacus98 wrote:
Дори и да взимаха роби от други колонии не мисля че 10 работнички Formica sanguinea ще си пробият пътя до ларвите и обратно в една добре развита колония на Messor structor. Ще бъдат разчленени още като влязат в дупката особено ако се натъкнат на някой по едър войник.

Значи десетте работнички бяха май само разузнавачи и ги изтребвам сега. Нещото е, че всеки ден идват още и още. Ако е така както ти казваш, значи месорите ще разбият формика колонията. Благодаря за инфото и на двамата. :) :) :)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Oct 10, 2012 7:31 pm 
Начинаещ мирмеколог

Не ги избивай остави ги да се оправят а дори и по някаква случайност Formica да нападнат и да превземат има още много колонии на Messor.

Offline Profile  

PostPosted: Wed Oct 10, 2012 8:46 pm 
Трета колония

mravkata wrote:
Не ги избивай остави ги да се оправят а дори и по някаква случайност Formica да нападнат и да превземат има още много колонии на Messor.

Добре, благодаря че ме спря да избивам живи същества. :)

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours