It is currently Sat Jul 31, 2021 9:35 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri May 22, 2015 9:54 am 
Начинаещ мирмеколог

Искам да попитам, тъй като търсих в интернет, но не намерих информация какво означават някои термини свързани с мравките. Става въпрос какъв вид са: Доколкото разбрах "полигинен" означава, че могат да имат по няколко царици така ли?А "моногинен " една. Или беше обратното? "Полиморфен" означаваше, че има различи касти на работничките така ли? Обаче идея си нямам какво означава "олигогинен"? Ще се радвам, ако някой ми обясни тези термини, защото вече се обърках тотално.

Offline Profile  

PostPosted: Fri May 22, 2015 10:14 am 
Админ

Моногинен - Моно = 1, Gyne = царица (http://en.wikipedia.org/wiki/Gyne) - Колонията има само 1 царица.

Полигинен - Поли = много - Колонията има много царици, които са в добри отношения една с друга, т.е. не се бият.

Олигогинен - Олиго = малко - Колонията има няколко царици, които обаче ако се срещнат се сбиват и затова живеят в отдалечени части на гнездото една от друга.

Вариабилни - Работничките са с различни големини, но съотношението между размера на главата към гърдите и към коремчето не се променя, т.е. големите работнички са просто уголемени версии на малките, например Camponotus.

Полиморфен - Работничките са с различни големини и съотношението между главата и гърдите и коремчето се променя, т.е. например може да има малки работнички, големи работнички с малки глави и големи работнички с големи глави, например Messor.

Кажи ако нещо не съм написал добре :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri May 22, 2015 1:49 pm 
Начинаещ мирмеколог

antday wrote:
Моногинен - Моно = 1, Gyne = царица (http://en.wikipedia.org/wiki/Gyne) - Колонията има само 1 царица.

Полигинен - Поли = много - Колонията има много царици, които са в добри отношения една с друга, т.е. не се бият.

Олигогинен - Олиго = малко - Колонията има няколко царици, които обаче ако се срещнат се сбиват и затова живеят в отдалечени части на гнездото една от друга.

Вариабилни - Работничките са с различни големини, но съотношението между размера на главата към гърдите и към коремчето не се променя, т.е. големите работнички са просто уголемени версии на малките, например Camponotus.

Полиморфен - Работничките са с различни големини и съотношението между главата и гърдите и коремчето се променя, т.е. например може да има малки работнички, големи работнички с малки глави и големи работнички с големи глави, например Messor.

Кажи ако нещо не съм написал добре :)

Благодаря ти много! :) Днес в двора ми видях колония Formica cinerea да се премества в една пукнатина в земята. Наблюдавах ги в рамките на 5 до 10 минути и от старото гнездо пренесоха 5-6 царици, всяка с различна големина. Не знаех, че този вид могат да имат по толкова много царици. Искам само да попитам Camponotus vagus само с 1 царица ли са или с повече? И още един въпрос какво означава "мономорфен"? Не знаех, че Formica cinerea са полиморфни. На мен ми изглеждат еднакви всички, но с различни размери.

Offline Profile  

PostPosted: Fri May 22, 2015 2:32 pm 
Админ

Мономорфни - Всички мравки са еднакви, например: Formica cinerea, Lasius niger. При тях все пак може да има малки разлики. Голяма разлика има между първите работнички (при самостоятелно основаване на колония от 1 царица) и нормалния им размер при голяма колония.

C. vagus са моногинни. Мога от личен опит да потвърдя, че F. cinerea са полигинни и че цариците им са различно големи, но не знам защо.

Offline Profile  

PostPosted: Sun Feb 25, 2018 8:23 pm 
Начинаещ

Messor structor e полигинен, а не моногинен както пише в сайта :).

Offline Profile  

PostPosted: Wed Apr 25, 2018 8:28 am 
Любител

Здравейте, тъй като имам малко проблем с постването във форума и получавам някакво съобщение за грешка всеки път, когато искам да постна тема, В момента правя проба да видя дали мога да поствам.

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours