It is currently Thu Sep 23, 2021 1:32 pm

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun May 30, 2021 8:22 pm 
Любител

Здравейте, начинаещ съм, но имам голямо желание да си отгледам колония Formica rufibarbis. Някой би ли бил така добър да ми обясни кога са сватбените полети, къде да търся царица и какви условия трябва да осигуря ? Живея в къща и в дворя забелязах, че има мравуняк на горе споменатите мравки. Има ли вариант да хвана царицата или да чакам сватбените полети ?

Offline Profile  

PostPosted: Mon May 31, 2021 7:50 am 
Начинаещ

:) ....Здравей! Полетите на руфибарбиса края на юни може да се очакват,но с това ''объркано'' време може и по-късно. Лесен за отглеждане вид,непретенциозен към храната,прави големи колонии,но през първата година есента ще го завари с десетина работнички...но през втората и третата година разрастването е голямо. Края на лятото майката сама спира да снася,с хетеродинамична ендогенна диапауза е,но в края зимната почивка е много активно плодовита.
Относно това,че имаш гнездо в двора...това не означава,че ще имаш майки ''под ръка''. По време на полета те отлитат далеч,далеч за да се оплодят...а после пък къде ще паднат... :)
Но лесно можеш да си намериш от тях,като му дойде времето,наоколо в района ...обикновено обед,следобед.
Имам една колония...1000+...с която мога да се разделя...в итонгов формикарий,който има нужда от подмяна с по-голям,а и вече се поизцапа и с импровизирана арена. Използвах я да вземам какавиди за полиергуса,но миналата година намерих друг начин да си ги набавям! Ако проявяваш интерес кажи, освен ако не предпочиташ сам да започнеш с хобито!
Предаването трябва да стане лично,поради разбираеми причини!
Иначе за вида ,а и не само за него,с удоволствие ще отговарям на въпроси по отглеждането им...стига да са от опита ми!... :)

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours