It is currently Sat Sep 18, 2021 4:06 am

All times are UTC + 2 hours

Forum rules

Please click here to view the forum rules

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Fri Feb 28, 2014 9:35 pm 
Трета колония

Здравей те! Вече започнахме новата година, имаме нови попълнения в отбора, започваме да наблюдаваме колониите си и започваме по-усърдно да следим форума ( поне така се надявам :D).
Днес както разглеждах форума попаднах на интересна тема. Ставаше дума за свързването на две колонии с една арена. Създателят на темата попита, кои видове могат да си съжителстват и му беше отговорено ( няма да разказвам подробно ), но се спомена че вече е имало такава тема. За съжаление не я открих и реших да направя подобна. Извинявам се предварително, ако вече има такава тема. Та да се върнем на въпроса: Кои видове мравки мога да си съжителстват ( общо казано: да не водят конфликти за територия), а ако има и такива които си помагат ( още по-добре)? :eusa-dance:

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 01, 2014 12:19 pm 
Админ

Лично не съм пробвал, но в немските форуми бях чел, че са открили видове, които се биха могли да живеят заедно, но не знам точно кои :(

По принцип Crematogaster scutellaris и Camponotus lateralis в природата се толерират, но в плен може би Crematogster (които са доста доминанти) няма да ги изтърпят.

Би трябвало да могат да се свържат и Solenopsis fugax с някои големи Formicinae, при които да паразитират.

Offline Profile  

PostPosted: Sat Mar 01, 2014 12:31 pm 
Трета колония

Е все пак е нещо. Аз също търся информация. :)

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 17, 2014 6:56 pm 
Трета колония

Здравей те хора,
реших да информирам моите съфорумници, какви мравки има в околието на града ми ( Ловеч). След разходка извън града намерих няколко интересни колонии. Ще прикача и снимки.
1. и 2. - Formica sanguinea предполагам. Само един мравуняк. Колонията беше много активна. Нямам си на идея защо бяха излезли толкова много на повърхността. Интересно е, че конструкцията им е от доста едри пръчици. :) :) :)

3. и 4. - Lasius flavus. Забелязах няколко мравуняка на разстояние около 5м. един от друг. Мравуняка е голям 50см. - на 50см. ( приблизително ).
Надявам се да съм ви бил полезен. :)

Attachments:
koloniq 2-2.jpg
koloniq 2-2.jpg [ 2.19 MiB | Viewed 9143 times ]
koloniq 2.jpg
koloniq 2.jpg [ 3 MiB | Viewed 9143 times ]
koloni1-2.jpg
koloni1-2.jpg [ 3 MiB | Viewed 9143 times ]
koloniq 1.jpg
koloniq 1.jpg [ 2.58 MiB | Viewed 9143 times ]

PostPosted: Mon Mar 24, 2014 5:27 pm 
Трета колония

Вече официално открих годината. Попаднах на много полети на видът : Prenolepis nitens. Дори един от мравуняците излезе в стаята ни на село. И започнах да хващам принцеси и мъжки в отделни шишенца. Така или иначе, баба ми щеше да ги напръска с отрова аз събрах 17 двойки. След 2 дена имах само една оплодена мравка. Следователно можем да кажем че оплождането в затворено пространство е малко възможно. Хванах и една принцеса от един доста голям вид. Наистина са най-големите мравки които съм виждал. Ще се постарая да видя от какъв вид е.

Offline Profile  

PostPosted: Mon Mar 24, 2014 11:02 pm 
Админ

Някой Camponotus?

Offline Profile  

PostPosted: Tue Mar 25, 2014 1:23 pm 
Трета колония

Прилича на Camponotus vagus, но главата й е по-малка. Работничките са много инт. наблюдавал съм ги много пъти. Има и малки и големи с формата на царица. Много трудно се различават. Ето и снимки: :) :) :) .

Attachments:
camponotus3.jpg
camponotus3.jpg [ 778.78 KiB | Viewed 9105 times ]
camponotus2.jpg
camponotus2.jpg [ 1.04 MiB | Viewed 9105 times ]
camponotus.jpg
camponotus.jpg [ 538.1 KiB | Viewed 9105 times ]

PostPosted: Fri May 30, 2014 8:06 pm 
Трета колония

Здравей те хора , отдавна не бях писал в тази тема. Колониите ми се развиват добре и смених доста царици. Camponotus vagus- явно е била принцеса :). Останаха ми само: 2x Lasius Niger и Camponotus aethiops. Започнах годината с 3x- Formica rufibarbis от които устана само една.
Camponotus aethiops- имат малко какавиди и просто си седят в епруветката.
Двете колонии Lasius Niger са много добре:
Първата ( най-успешната ми и първа колония) се развива страхотно. Постоянно се грижа за тях. От както им дадох какавидите от други колонии започнаха скоростно развитие. Царицата се удвои ( коремчето и заприлича на пластмасово шише ) и тя снесе много, ама много яйца. Вчера се излюпиха и първите работнички 2014 презимували зимата :). Днес вече започнаха да почерняват.
Втората ( колонията която беше с 2 царици), вече е преместена в мини гипс-мравеферма. При тях наблюдавах много интересно поведение при преместването, но е много дълго за обяснение ( ако някой се интересува може да каже и ще разкажа). :)

Offline Profile  

PostPosted: Fri May 30, 2014 9:38 pm 
Админ

Супер, радвам се, че при теб нещата вървят добре :)

Естествено, че се интересуваме от интересното поведение и ще се радваме да разкажеш :)

Offline Profile  

PostPosted: Thu Jun 12, 2014 8:59 pm 
Трета колония

Охоххоо, вчера си хванах две царици Manica rubida. Едната е скрила, другата без. Тази без крила вече снесе :) . Може ли някой да ми даде съвети относно вида?

Attachments:
DSW122RE.jpg
DSW122RE.jpg [ 173.04 KiB | Viewed 8936 times ]

PostPosted: Tue Jun 24, 2014 7:59 pm 
Трета колония

Здравейте хора, отдавна си търся маркуче за мравефермата ми. Посъветваха ме да потърся в магазин за авточасти. И да, намерих след 30мин. търсене по магазините. Супер съм доволен и цената не е висока. Платих 3,20 за 3 метра маркуч. :) :) :)

Offline Profile  

PostPosted: Wed Jun 25, 2014 9:14 am 
Начинаещ мирмеколог

Хубаво е маркуча да е от силикон и то такъв сертифициран за контакт с храна. Иначе може да отровиш мравките. Аз лично си взимам силиконови маркучи за аквариуми. Не са много широки обаче.

Offline Profile  

PostPosted: Thu Sep 25, 2014 9:22 pm 
Трета колония

Здравейте хора. Нямам проблем с маркучетата, мерси за съвета, но няма нито една мъртва работничка за сега. Имам малко притеснения обаче. От една седмица съм забелязал една мудност при работничките. В арена има храна, но събират малко и оставят повечето. Царицата не ми изглежда много нахранена, а не мога да разбера дали са събрали храна за зимата. Коремчетата на работничките са пълни, но как да преценя дали събират храна?А и имаше малко семенца в арената и те са прибрали няколко в мравефермата и те са покълнали. Интересно се получава за сега. С нетърпение чакам хибернацията. Между другото времето навън е още топло, ще преценя кога да ги преместя. :) :) :)

Offline Profile  

PostPosted: Thu Sep 25, 2014 9:42 pm 
Админ

За коя колония става дума?

Offline Profile  

PostPosted: Thu Sep 25, 2014 10:16 pm 
Трета колония

Lasius Niger e колонията. :)

Offline Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours